REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Budowę domu możemy rozpocząć po załatwieniu wszystkich formalności.
Budowę domu możemy rozpocząć po załatwieniu wszystkich formalności.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli załatwiliśmy wszystkie formalności związane z budową domu, możemy zacząć jego budowę. Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów. Fundamenty powinny być solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jak odpowiednio wybrać właściwy rodzaj fundamentu i jak je wykonać.

Jeśli prace budowlane na działce zaczniemy wiosną, stan surowy możemy zamknąć w październiku. Aby fundamenty zostały prawidłowo wylane, należy je wykonać w odpowiedniej temperaturze. Ważne, aby nie było zbyt dużych mrozów, ponieważ większość materiałów budowlanych wymaga temperatury nie niższej niż -5 stopni C i nie wyższej niż 25 stopni C. Jest to podyktowane prawidłowym wiązaniem się spoiwa, dzięki czemu materiał zyskuje prawidłowe parametry wytrzymałościowe i użytkowe.

REKLAMA

Istotna rola fundamentów

Fundamenty są podstawą konstrukcji każdego budynku. Wpływają na jego równomierne osiadanie i rozkładają ciężar całej budowli na powierzchnię gruntu. Z racji tej funkcji zalicza się je do grupy tzw. elementów trzymających. Ponadto, chronią budynek przed przenikaniem wód gruntowych i negatywnym działaniem wilgoci, mrozu, substancji chemicznych oraz biologicznych. Bezbłędnie i solidnie wykonane będą spełniały te ważne zadania przez długie lata. Niestety, nie każdemu udaje się uniknąć pomyłek przy ich wznoszeniu.

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

REKLAMA

– Pamiętajmy, że oszczędzanie na materiałach do budowy fundamentów nie jest zbyt dobrym pomysłem. Skutki takich poczynań możemy odczuć dopiero po wybudowaniu domu, kiedy z czasem ściany zaczną pękać, a fundamenty przeciekać. Dlatego zawsze wybierajmy materiały o wysokich parametrach wytrzymałościowych i jakościowych. Radziłbym też nie rozpoczynać prac fundamentowych samodzielnie, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy niezbędnego w tej materii doświadczenia. Najlepiej zlecić prace wykwalifikowanej ekipie fachowców, która nie popełni błędów wykonawczych. Krótko mówiąc, aby podstawa domu spełniała normy i swoje funkcje, musi być nie tylko fachowo wykonana, ale również zgodnie ze wskazówkami geotechnika i projektanta – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy firmy ES Polska.

Wylanie fundamentów rozpoczyna pierwszy etap procesu budowlanego. Dlatego, aby wszystkie następne przebiegały bez zarzutu, decyzja o ich wyborze musi być starannie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć trzy najważniejsze czynniki: konstrukcję domu (ciężar obiektu), warunki gruntowe na działce oraz sposób prowadzenia robót budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspertyza geotechniczna

REKLAMA

To, jaki rodzaj fundamentu zastosujemy, zależy w dużej mierze od wyników geotechnicznych badań gruntu. Obserwując występującą na działce roślinność, możemy zgromadzić pewne informacje na temat głębokości wód gruntowych (np. na terenach podmokłych często występuje trzcina). Nie zawsze jednak te wskazówki są wystarczające. Wówczas rozsądnym posunięciem będzie zlecenie ekspertyzy geodecie.

– Choć nie ma jednoznacznego przepisu, który nakazywałby taką analizę gruntu, warto ją przeprowadzić. Zwłaszcza, jeśli nie chcemy, by spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci wody w piwnicy oraz pękających ścian. Warto przemyśleć tę sprawę jeszcze na etapie projektu, ponieważ to od wyniku ekspertyzy powinien zależeć rodzaj zastosowanego fundamentu. W przypadku, kiedy badań nie było, a grunt okaże się niezgodny z założeniami projektu, wówczas jest ostania szansa na ich przeprojektowanie. Niestety, późniejsze zmiany mogą znacznie nadszarpnąć nasz budżet – mówi Bartłomiej Zięba.

Zobacz także: Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Na jakich gruntach nie należy budować domów?

Wprawdzie w Polsce większość gruntów jest wystarczająco bezpieczna do zabudowy jednorodzinnej, jednak znajdą się i takie, na których budowa jest niewskazana. Zaliczamy do nich grunty nasypowe, które z reguły są efektem nielegalnych wysypisk śmieci. Są one najbardziej niejednoznaczne pod względem budowlanym, ponieważ stanowią mieszaninę różnych rodzajów gleby. Takie podłoże często wyklucza budowę, a jeśli nawet nie, to potrzebne są kosztowne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne.

– Do tzw. gruntów niebezpiecznych z pewnością należy zaliczyć działki z przewagą gruntów organicznych – mułów i torfów. Zdecydowanie odradzam też budowę na terenach zalewowych, ponieważ ich grunty – mady, cechuje słabe podłoże – mówi Bartłomiej Zięba.

Jaki fundament wybrać?

Kształt i rodzaj zastosowanego fundamentu zależy od rodzaju gruntu budowlanego i typu konstrukcji budynku, a także od głębokości posadowienia. Projekt fundamentów powinien być zawsze zaadoptowany do warunków gruntowych danej działki. Ze względu na głębokość posadowienia fundamenty dzielimy na płytkie i głębokie.

Fundament płytki, zwany też bezpośrednim lub tradycyjnym, jest posadowiony bezpośrednio na gruncie nośnym za pomocą ław, stóp, płyt fundamentowych, rusztów lub skrzyń. Znajduje się na głębokości nie większej niż 4–5 m poniżej poziomu terenu. Zazwyczaj ten rodzaj posadowienia rozpatrywany jest w pierwszej kolejności, ponieważ to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wyklucza także wybudowania piwnicy.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Fundament głęboki, inaczej pośredni, przekazuje obciążenie budowli na niżej położone warstwy gruntu dzięki zastosowanym elementów konstrukcyjnych, np. palom, studniom lub ścianom szczelinowym. Zwykle stosujemy je, gdy na działce występują niekorzystne warunki wodno-gruntowe. Poniżej lustra wody stosujemy specjalne fundamenty na kesonach.

Jak ustalić głębokość posadowienia fundamentu?

Aby budynek był bezpiecznie posadowiony, należy przeprowadzić, wspomniane już, szczegółowe badanie gruntu.

– Przy ustalaniu głębokości posadowienia koniecznie trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki. Przede wszystkim cechy gruntu – jego nośność, ułożenie poszczególnych warstw i poziom wody gruntowej, a także głębokość posadowienia budynków sąsiednich oraz głębokość przemarzania gleby. Podstawa fundamentu musi znaleźć się na głębokości min. 0,5 m – dodaje Bartłomiej Zięba.

Jeśli zaś chodzi o fundamenty domów bez piwnic, to wykonujemy je poniżej strefy przemarzania gruntu. W Polsce, w zależności od regionu, sięga ona od 0,8 do 1,4 m. Jeżeli projekt jest już gotowy, zrobiono niezbędne obliczenia i znamy już wyniki badań gruntowych, wówczas możemy przystąpić do rozpoczęcia prac fundamentowych.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA