Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup działki pod budowę domu

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

Jak szukać działki budowlanej?

Przed zakupem działki należy najpierw sprawdzić wybrany teren pod kątem tego, jakie inwestycje można na nim poczynić, czyli co można na danej działce wybudować.

– Panuje takie przekonanie, że najpierw trzeba działkę kupić, a dopiero później przymierzać się do wyboru projektu gotowego. Powinno się natomiast najpierw uzyskać informację, co na danej działce można wybudować, a dopiero później tę działkę kupić – uściśla Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Następnym krokiem jest uzyskanie informacji, pod jaki rodzaj zabudowy przeznaczona jest działka wybrana przez inwestora. W tym celu należy udać się do urzędu danej gminy lub miasta.

– Urzędnik udzieli wstępnej informacji, czy wybrany przez inwestora teren jest działką budowlaną – wyjaśnia Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien sprawdzić także ograniczenia budowlane, którym może podlegać jego działka.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

– Może okazać się, że wypatrzona i wymarzona działka jest przeznaczona pod zupełnie inny rodzaj zabudowy – przestrzega Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

O tym, co można zrobić z daną działką inwestor dowie się z dokumentów urzędowych: wypisu z Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo, w przypadku jego braku, z Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu. Ile czasu inwestor musi czekać, aby otrzymać taki dokument?

 – Na wypis z miejscowego planu czeka się z reguły, w zależności od regionu i wielkości urzędu, od jednego do maksymalnie dwóch tygodni – szacuje Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Jeśli istnieje Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranej przez inwestora działki, oczekiwanie trwa o wiele krócej. Formalności wydłużają się, gdy inwestor musi poczekać na decyzję o warunkach zabudowy.

– Na decyzję o warunkach zabudowy w zależności od tego, na jakim terenie umiejscowiona jest działka, czeka się od 1,5 do 4, a nawet 5 miesięcy – wyjaśnia Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Koszty uzyskania tych dokumentów nie są wysokie.

 Wypis i wyrys Planu Miejscowego to opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych - każda gmina ustala kwoty według własnych, wewnętrznych zasad  dodaje Danuta Piotrowska, z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztuje ok. 50 złotych.

Warunki geologiczno-inżynierskie

Warunki geologiczne na danej działce mają bardzo duże znaczenie przy wyborze i adaptacji projektu, a także przy samej budowie domu.

–Bardzo często inwestorzy myślą już o projekcie domu, ale nie zastanawiają się, jakie są warunki geologiczne na danej działce  – zwraca uwagę Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Poznaj warunki geologiczne działki

Dlaczego poznanie warunków geologicznych jest takie ważne?

– Działka może się znaleźć w terenie osuwiskowym, na terenie wysokiego poziomu wód gruntowych, czy też nienośnych gruntów, gdzie podłoże na którym możemy posadowić obiekt znajdują się dość głęboko, nawet poniżej kilku metrów. W takim przypadku posadowienie bezpośrednie na fundamentach nie wchodzi w rachubę, a inne rozwiązania konstrukcyjne, np. pale, przy budowie domku jednorodzinnego, to koszt nieproporcjonalnie wysoki do całości inwestycji – wyjaśnia Ryszard Babik, z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

– Zdarzają się też działki nierówne, wymagające bardzo dużych nakładów na roboty ziemne, które mogą wydawać się okazyjnie tanie, ale finalnie budowa okazuje się bardzo droga – dodaje Ryszard Babik.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Sprawdź działkę pod kątem geologicznym

– Pełne informacje możemy uzyskać dopiero na podstawie badań geologicznych. Wstępne dane możemy uzyskać już poprzez warunki zabudowy czy też wypis z miejscowego planu zagospodarowania – mówi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Zbadanie, na jakim terenie leży działka pomoże uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i już po zamieszkaniu albo pozwoli odpowiednio się na nie przygotować. Badanie geologiczne wykonuje geolog. Szacunkowy koszt za wykonanie badań geologicznych dla małej działki wynosi ok. 1000 złotych (200 zł za odwiert).

Uzbrojenie działki budowlanej

Zbrojenie działki, czyli doprowadzenie mediów do działki, to inwestycja dość czasochłonna i kosztowna. Do prowadzenia prac budowlanych niezbędne jest wykorzystanie mediów, takich jak woda i prąd.

– Aby podjąć dobrą decyzje o zakupie działki, trzeba wiedzieć, czy działka jest uzbrojona, czy nieuzbrojona. Warto też sprawdzić, czy teren ma bezpośredni dostęp do drogi – radzi Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Istotne jest również, aby dojazd do działki był możliwy drogą, po której będą mogły poruszać się auta ciężarowe. Znacznie ułatwi to dostawę materiałów czy dojazd ciężkiego sprzętu na teren budowy, np. dźwigu do montażu stropu.

Te czynniki związane są z kolejnym, bardzo ważnym elementem dotyczącym wyboru dobrego terenu  lokalizacją działki.

Zobacz także: Działka ekologiczna? Czemu nie!

Walory lokalizacyjne działki

Walory lokalizacyjne działki zaczynają odgrywać szczególną rolę dopiero, gdy już mieszkamy w danym miejscu, ale warto jeszcze przed zakupem sprawdzić okoliczną infrastrukturę  i to w szerokim znaczeniu tego słowa.

– Inwestorzy powinni brać pod uwagę bliskość szkoły, sklepu, przystanku komunikacji, miejsca pracy, obwodnicy czy autostrady, bliski dostęp do sieci technicznych (woda kanalizacja, energia, gaz, telefon), łatwy zjazd na drogę publiczną. A zarazem unikać działek osłoniętych wzniesieniem, lasem czy też innym obiektem, a więc słabo nasłonecznionych. Warto przewidywać, jaki układ działki będzie bardziej funkcjonalny. Zazwyczaj są to powierzchnie bardziej kwadratowe, płaskie lub położone na stoku południowym – radzi Ryszard Babik, z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 – Nie należy zapominać o istniejących przepisach techniczno-budowlanych, które ustalają minimalne odległości od innych obiektów, w tym między innymi odległości pożarowe, odległości od pasa drogi publicznej, odległości od terenów leśnych, studni etc. Te przepisy trudno jest inwestorowi zweryfikować bez konsultacji z posiadającym odpowiednią wiedzę techniczno-prawną ekspertem – dodaje Ryszard Babik.


Warto, aby inwestor, gdy pozna układ działki (jej kształt) oraz położenie względem stron świata, dobrze zastanowił się nad umiejscowieniem budynku. Odpowiednie rozplanowanie powierzchni użytkowych pozwoli na wybudowanie energooszczędnego domu przy jak najpełniejszym wykorzystaniu naturalnego potencjału.

– Najkorzystniej jest, gdy dojazd do działki znajduje się od strony północnej, ponieważ umożliwia swobodne usytuowanie pomieszczeń codziennych (salon, jadalnia) od strony południowej lub zachodniej. Wybierając projekt domu, warto również zwrócić uwagę na położenie pokoi sypialnych  najlepiej na wschodzie – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska.

Ważnym aspektem jest także ilość i wielkość otworów okiennych oraz ich ekspozycja. Aby zwiększyć zysk ciepła dzięki promieniowaniu słonecznemu, po stronie południowej powinno znajdować się dużo przeszkleń. Z kolei od słabo nasłonecznionej strony północnej ściany powinny być pełne, z niewielką liczbą otworów.

Dobre nasłonecznienie działki zapobiega także zawilgoceniu domu i zapewnia jego szybkie osuszenie.

 – Nasłonecznienie budynku czy ukształtowanie terenu specjalista będzie umiał odczytać już z mapy. Warto więc zgłosić się po fachową poradę do eksperta-doradcy lub projektanta, aby objaśnił wszystkie aspekty, które dotyczą wybranej przez inwestora działki – mówi Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Dom to inwestycja na długie lata, dlatego aby mieć z niej pełną satysfakcję, tak ważny jest mądry wybór działki.

Zobacz także: Działka na lato

Zakup działki budowlanej – dokumenty

Co jest ważne przy zakupie działki budowlanej?

- załatwienie formalności prawno-własnościowych dotyczących nieruchomości

- sprawdzenie, co można postawić na danej działce zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub z Decyzją o Warunkach Zabudowy

- zbadanie działki pod kątem geologicznym

- uzbrojenie działki

- lokalizacja i układ działki (ukształtowanie terenu i nasłonecznienie)

Czas oczekiwania na dokumenty i opinie przydatne do zakupu działki:

- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego  do 2 tygodni

- decyzja o Warunkach Zabudowy  ok. 8 tygodni

- badania geologiczne  2 tygodnie

- opinia doradcy-eksperta  do kilku dni

Koszty dokumentów i opinii przydatnych do zakupu działki:

- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego  ok. 50 pln

- decyzja o Warunkach Zabudowy  ok. 50 pln

- badania geologiczne  ok. 200 pln odwiert

- podstawowa opinia doradcy-eksperta  w większości przypadków udzielana jest bezpłatnie.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

  W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

  Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

  Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

  Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

  Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

  Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

  Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

  Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

  Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

  Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

  Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

  Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

  Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

  Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

  W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

  Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

  Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

  Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

  Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

  Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

  Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

  Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

  O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

  Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

  Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

  Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

  Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

  Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

  Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

  Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

  Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

  Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

  Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

  Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

  Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

  28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

  Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

  Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.

  Koszenie trawnika – jak często, czym, kiedy, jak

  Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?

  Świdośliwa olcholistna – uprawa, owoce, wartości odżywcze, witaminy, mikroelementy

  Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną.

  Uprawa bzu (lilaka) i jego najpiękniejsze odmiany

  Lilak pospolity, zwany w Polsce potocznie bzem, jest pięknie kwitnącym krzewem o słodko pachnących kwiatach. W maju to od lat jedna z najpiękniejszych ozdób polskich ogrodów. Jak uprawiać bez by co roku cieszyć się jego urokiem jego kwiatów? Czy bez można stosować w ziołolecznictwie? Czy kwiaty bzu są jadalne? Czy lilak i bez to to samo?

  Korzyści ze stosowania robota tynkarsko-murarskiego

  Korzyści płynące ze stosowania robotów tynkarsko-murarskich w branży budowlanej są nieocenione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, roboty te są w stanie skutecznie zastąpić pracę ludzką i przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności prac budowlanych. To niezwykle istotne w obliczu pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych pracowników w sektorze budowlanym. 

  Projekt domu. Jak wybrać okna?

  Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne.