REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Katarzyna Mazurek
Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości.
Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Podbijanie fundamentów to proces bardzo skomplikowany, trudny w wykonaniu, wymagający dużej solidności i skrupulatności od wykonawców. Jest to również bardzo drogi zabieg, ale niezbędny przy nadbudowach budynków, dobudowach budynków sąsiednich posadowionych niżej niż istniejący budynek, chęci powiększenia wysokości pomieszczeń piwnicy, uszkodzeniach fundamentów na skutek podmywania czy po prostu czasowego zużycia materiałów z jakich jest on wykonany.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak wykonać podbicie fundamentów?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek związanych z tym prac należy zlecić projekt konstruktorski osobie uprawnionej, zgłosić plan robót w właściwym urzędzie, zatrudnić doświadczoną ekipę i osobę, która w fachowy sposób przeprowadzi nadzór i poprowadzi roboty budowlane. Musi to być osoba posiadająca uprawnienia budowlane w danym zakresie.

Zobacz także: Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Podbicie fundamentów może być przeprowadzone w sposób tradycyjny, czyli przez odkopanie metrowych fragmentów ścian, przez wbicie mikropali, wzmocnienie gruntu lub gwoździowanie gruntu. W metodzie tradycyjnej, w wykopie o głębokości 1 m wykonuje się najpierw ławę na wysokości 0,5 m od dolnego poziomu fundamentów, a następnie wybiera grunt spod ławy i wykonuje konkretne podbicie. Można jednocześnie wykonywać podbicie w co czwartych wykopach. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wykopów i skarp. Nowo wykonane fundamenty przed zasypaniem należy pokryć izolacją przeciwwodną. Innym wzmocnieniem posadowienia, może być zastosowanie pali wciskanych lub wierconych. Nie jest to tak inwazyjny zabieg jak tradycyjne podbijanie fundamentów, ale za to bardziej kosztowny. Do podbijania fundamentów używa się pali o średnicy 50–300 mm, wciskanych prostopadle lub pod kątem, zbrojonych lub nie. Mogą być to również pale betonowane. Podbicie fundamentów to również wzmocnienie gruntu znajdującego się pod poziomem fundamentów. Może odbywać się przez wprowadzanie do gruntu specjalnej zaprawy lub szpilek. Ta ostatnia, nazywana metodą gwoździowania, zwiększa wytrzymałość gruntu na rozciąganie i zapobiega usuwaniu się gruntu spod fundamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA