Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?
REKLAMA
REKLAMA
Podbijanie fundamentów to proces bardzo skomplikowany, trudny w wykonaniu, wymagający dużej solidności i skrupulatności od wykonawców. Jest to również bardzo drogi zabieg, ale niezbędny przy nadbudowach budynków, dobudowach budynków sąsiednich posadowionych niżej niż istniejący budynek, chęci powiększenia wysokości pomieszczeń piwnicy, uszkodzeniach fundamentów na skutek podmywania czy po prostu czasowego zużycia materiałów z jakich jest on wykonany.
REKLAMA
Zobacz także: Jak wykonać podbicie fundamentów?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek związanych z tym prac należy zlecić projekt konstruktorski osobie uprawnionej, zgłosić plan robót w właściwym urzędzie, zatrudnić doświadczoną ekipę i osobę, która w fachowy sposób przeprowadzi nadzór i poprowadzi roboty budowlane. Musi to być osoba posiadająca uprawnienia budowlane w danym zakresie.
Zobacz także: Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?
Podbicie fundamentów może być przeprowadzone w sposób tradycyjny, czyli przez odkopanie metrowych fragmentów ścian, przez wbicie mikropali, wzmocnienie gruntu lub gwoździowanie gruntu. W metodzie tradycyjnej, w wykopie o głębokości 1 m wykonuje się najpierw ławę na wysokości 0,5 m od dolnego poziomu fundamentów, a następnie wybiera grunt spod ławy i wykonuje konkretne podbicie. Można jednocześnie wykonywać podbicie w co czwartych wykopach. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wykopów i skarp. Nowo wykonane fundamenty przed zasypaniem należy pokryć izolacją przeciwwodną. Innym wzmocnieniem posadowienia, może być zastosowanie pali wciskanych lub wierconych. Nie jest to tak inwazyjny zabieg jak tradycyjne podbijanie fundamentów, ale za to bardziej kosztowny. Do podbijania fundamentów używa się pali o średnicy 50–300 mm, wciskanych prostopadle lub pod kątem, zbrojonych lub nie. Mogą być to również pale betonowane. Podbicie fundamentów to również wzmocnienie gruntu znajdującego się pod poziomem fundamentów. Może odbywać się przez wprowadzanie do gruntu specjalnej zaprawy lub szpilek. Ta ostatnia, nazywana metodą gwoździowania, zwiększa wytrzymałość gruntu na rozciąganie i zapobiega usuwaniu się gruntu spod fundamentu.
Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.