REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Materiały izolacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Materiały budowlane - uwaga na nierzetelne informacje sprzedawców i producentów

Jedynym wiarygodnym i wymaganym prawem źródłem wiedzy o właściwościach danego wyrobu budowlanego jest dokument o nazwie Deklaracja Właściwości Użytkowych, w którym producent wiążąco potwierdza właściwości wyrobu i bierze za niego odpowiedzialność. Jeżeli wyrób nie jest opatrzony jasną i czytelną etykietą oraz wymaganą przepisami deklaracją, klient nie może być pewny, co kupuje i jakie właściwości, np. izolacyjne czy przeciwpożarowe, ma dany produkt. Ma wówczas także utrudnione prawo do składania reklamacji, a w przypadku pożaru trzeba się liczyć z problemami związanymi z wypłatą odszkodowania. Co trzeba wiedzieć kupując materiały budowlane?

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu – poradnik

Zły stan ocieplenia to również zaniżony komfort użytkowania budynku. Kiedy ocieplenie jest w złym stanie - niezbędne są prace naprawcze. Na szczęście nie zawsze trzeba zrywać cały stary system termoizolacyjny. Coraz popularniejsze jest wykonanie nowej izolacji docieplenie już istniejącej powłoki.

SIPUR: Spotkanie Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli

23 stycznia 2014 r przedstawiciel SIPUR wziął udział w spotkaniu Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli. Na spotkaniu omawiano wyzwania, które obecnie stoją przed branżą materiałów izolacyjnych oraz te, które mogą pojawić się w przyszłości. Szczególną uwagę poświęcono produktom PUR i PIR.

Ocieplenie budynku bez pozwolenia na budowę

Większość prac budowlanych wymaga pozwolenia na budowę, chociaż istnieje grupa prac, które wystarczy zgłosić w odpowiedniej jednostce administracyjnej – w starostwie – i grupa prac, których w ogóle nie musimy w żaden sposób zgłaszać. Kiedy pozwolenie na budowę przy ociepleniu budynku nie jest konieczne?

REKLAMA

Dobra koniunktura na rynku ociepleń

Producenci materiałów ociepleniowych przewidują znaczną poprawę sytuacji na rynku ociepleń w przeciągu najbliższych dwóch lat – tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska. Według prognoz, pierwsze wzrosty pojawią się już w najbliższym sezonie budowlanym. Kolejny wzrost ma pojawić się do połowy 2015 roku.

Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Okna dachowe z termo-blokiem WD

W praktyce termo-blok WD dla użytkownika poddasza oznacza dużą oszczędność energii cieplnej, a w konsekwencji niskie koszty ogrzewania. Sama temperatura miejsca połączenia ramy z wnęką wewnątrzokienną jest wyższa o około 5°C.

REKLAMA

Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać dobry styropian, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i zastosowanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje styropianu i jak dobrać styropian w zależności od jego zastosowania.

Okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej

Okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej wygłuszą mieszkanie przed uciążliwymi hałasami z zewnątrz i zapewnią nam ciszę i spokój w domu.

Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Profesjonalnie ocieplony dom to gwarancja mniejszych rachunków za ogrzewanie. Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Sprawdź, jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza.

Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?


Przy ocieplaniu domu należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Niezbędnych rad udziela Piotr Idzikowski, kierownik Działu Wprowadzania Wyrobów GRUPY ATLAS.

ABC pianek izolacyjnych


Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych. Pianek poliuretanowych nie powinno się wykorzystywać gdzie popadnie, mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie tej technologii przemysłowej w budownictwie mieszkalnym.

Jak i kiedy ocieplić budynek?


Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych przy użyciu nowoczesnych materiałów budowlanych to gwarancja oszczędzania energii. Sprawdź stan swojej elewacji, bo wiosna to najlepszy czas na prace ociepleniowe.

Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Ocieplenie nowych domów drewnianych, najczęściej jest wykonywane w trakcie procesu wznoszenia. W przypadku starych domów z drewna, po pewnym czasie może się okazać, że nie spełnia on aktualnych warunków energooszczędności i należy go ocieplić. Można to zrobić metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą.

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

Ocieplenia z celulozy


Ocieplenie z celulozy wciąż jest niedocenianym systemem termoizolacyjnym w naszym kraju. Celuloza ma właściwości termiczne identyczne jak wełna mineralna czy styropian, posiada zbliżone właściwości izolacyjno-akustyczne do wełny mineralnej lecz w odróżnieniu od tych dwóch materiałów jest paroprzepuszczalna i nie wymaga stosowania paroizolacji.

Kiedy ocieplać nowy budynek?


Nowo wybudowany budynek należy ocieplić po odczekaniu paru miesięcy od momentu wymurowania ścian zewnętrznych. W ten sposób wyparuje cała woda z murów i nie będziemy narażeni na powstanie wilgoci i zagrzybienie we wnętrz budynku.

Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?


Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego jest określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury jako wartość maksymalna współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę na poziomie 0,30 W/(m2K). Im niższy współczynnik, tym lepsza będzie izolacyjność naszego budynku, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W konsekwencji przyniesie to znaczne oszczędności na ogrzewaniu budynku.

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?


Dom o konstrukcji szkieletowej możemy ocieplić wełną mineralną, styropianem czy celulozą. Wybór materiału izolacyjnego będzie zależny od sposobu, w jaki chcemy ocieplić nasz budynek, możemy zastosować izolację w przestrzeniach pomiędzy konstrukcją, a także zastosować izolację w metodzie lekkiej-mokrej.

Czy należy ocieplać piwnicę?


Piwnica, czyli część budynku znajdująca się poniżej poziomu terenu, najczęściej przeznaczona jest na pomieszczenia gospodarcze. Coraz częstsza adaptacja piwnicy na powierzchnie użytkowe zmusza inwestorów do poprawy izolacyjności tych pomieszczeń. To, czy warto ocieplić piwnicę, zależy również od tego, czy jest ona ogrzewana czy nie.

Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?


Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?


Natryskowe pianki poliuretanowe są materiałem izolacyjnym termicznie i akustycznie. Wykorzystuje się je do izolacji termicznej i akustycznej dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i sufitów. Posiadają lepsze właściwości cieplne od styropianu i wełny mineralnej, wypełniają każdą szczelinę, tworząc szczelną ciągłą izolację, o co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest bardzo trudno.

Czym jest wełna drzewna?


Wełna drzewna jest alternatywnym rozwiązaniem, dla wełny mineralnej i styropianu. Jest to zarówno materiał termoizolacyjny i akustyczny. Wełnę drzewną wykonuje się z wiórów drewnianych i odpadów tartacznych, co sprawia, że jest materiałem w pełni naturalnym.

Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Izolowanie termiczne kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych nie jest potrzebne. W przypadku kominków, należy zadbać o dobrze dobraną i wykonaną izolację. Inaczej po kilku sezonach kominek będzie wymagał odnowienia bądź zburzenia.

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?


Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Czy izolacja akustyczna i dźwiękochłonność to samo?


Pytanie brzmi. Czy izolacja akustyczna i dźwiękochłonność to te same pojęcia? Opowiedz brzmi NIE! Dźwiękochłonność to zdolność do rozpraszania dźwięków i ograniczania ich odbicia od powierzchni. Dzięki niej w pomieszczeniu jest dobra akustyka. Izolacyjność akustyczna jest to zdolność materiału do ograniczenia przechodzenia dźwięków zapewniając nam ochronę przed hałasem

Dwuwarstwowa izolacja dachu – Ekorolka i Ekopłyta Knauf Insulation


Dach skośny jest najczęściej stosowanym rodzajem dachu w budownictwie jednorodzinnym. Jego kształt umożliwia pełną adaptację poddasza, niestety niewłaściwie ocieplony może stać się dodatkowym źródłem wydatków. Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie Ekorolki i Ekopłyty firmy Knauf Insulation.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Wełna mineralna i szklana – różnice

Obok styropianu, wełna mineralna i szklana są najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji. Mimo dość wysokiej ceny, często są stosowane zamiast styropianu, głównie dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej a przede wszystkim odporności ogniowej. Wełna mineralna to nazwa potoczna. Jej pojęcie obejmuje zarówno wełnę skalną jak i wełnę szklaną, co może być mylące. Mimo podobnego wyglądu i zastosowania obie wełny różnią się od siebie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

Jak wyciszyć ścianę wewnętrzną w mieszkaniu?

Wyciszenie ściany wewnętrznej w mieszkaniu wiąże się z pracami remontowymi oraz najczęściej z utratą wolnej przestrzeni na koszt grubości zastosowanych materiałów. Przy wyborze odpowiedniego materiału warto oprócz sprawdzenia właściwości akustycznych sprawdzić także, możliwość pozytywnego przeobrażenia swojego wnętrza.

BSO – co to takiego?


BSO w rozwinięciu to bezspoinowy system ociepleń. Stosowanie tego systemu i umiejętne położenie zagwarantuje nam zmniejszenie strat ciepła a co tym idzie spore oszczędności na ogrzewaniu. BSO powoduje że mamy dowolność w wyborze rodzaju tynku – setki kolorów jak i rodzajów faktur powodują że nasza elewacja może stać się dużo ciekawsza.

Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?



Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?


Izolację lekką stosuje się do ochrony fundamentów i ścian piwnic przed działaniem wilgoci w miejscach powyżej poziomu wody gruntowej.

Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Czym jest XPS?


XPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale się sprawdza jako izolacja termiczna w miejscach wilgotnych. Bardzo często materiał ten jest nazywany styropianem, co jest błędem, gdyż jest to handlowa nazwa EPS.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Jak dodatkowo ocieplić dom?

Materiały ociepleniowe stosowane są do poprawy warunków termicznych danego budynku. W materiałach izolacyjnych głównym izolatorem cieplnym są pęcherzyki powietrza. Mówiąc prosto, chodzi o to, że im większa liczba pęcherzyków powietrza przypadająca na jeden centymetr kwadratowy tym materiał ma większą odporność termiczną.

Co to jest emulsja bitumiczna?

Emulsja służy do gruntowania powierzchni tynków, jastrychów, betonów i murów przed nakładaniem bezrozpuszczalnikowych mas bitumicznych.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

REKLAMA