REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Fot. materiały prasowe
Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Profesjonalnie ocieplony dom to gwarancja mniejszych rachunków za ogrzewanie. Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Sprawdź, jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza.

Ocieplenie poddasza za pomocą folii termoizolacyjnej zyskuje coraz więcej zwolenników z wielu powodów. Folia nie pyli podczas układania, jest lekka, a po jej montażu nie drapiemy się przez dwa kolejne dni. Dodatkowo, nowy produkt do ocieplenia poddaszy spełnia też inne niezbędne funkcje izolacji termicznej.

REKLAMA

Izolacja termiczna poddasza

Zacznijmy od tego, co chcemy osiągnąć ocieplając poddasze domu? Przede wszystkim mamy nie dopuścić do uciekania ciepła z domu w zimie, a latem chronić dom przed zbytnim nagrzaniem.  Ważne też, żeby materiał do izolacji poddasza był odporny na korozję biologiczną, czyli nie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni działających negatywnie na zdrowie człowieka. Izolacja termiczna powinna umożliwiać dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo oczekujemy, że izolacja zagwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie i zapewni długotrwałe użytkowanie dachu. I co ważne, że ocieplenie poddasza nas nie zrujnuje.

Materiał do ocieplenia poddasza

Biorąc pod uwagę wymienione funkcje, powinniśmy szukać w sklepach budowlanych lekkich folii termoizolacyjnych, które możemy sami zamontować na dachu. Folia to inaczej wielowarstwowa, cienka, termoizolacyjna mata refleksyjna składająca się z dwóch warstw zewnętrznych: metalizowanych i zbrojonych folii poliestrowych, oraz wypełnienia w zależności od wersji: z kilku warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej (12 mikronów każda) i dodatkowych warstw pianki polietylenowej – tłumaczy Patrycja Gutowska z Onduline Materiały Budowlane – to całkiem innowacyjny produkt, który w odróżnieniu od typowych izolacji termicznych chroni budynek przed utratą ciepła, wykorzystując efekt odbicia promieniowania termicznego.

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

REKLAMA

Elastyczna folia termoizolacyjna działa jak lustro, odbijając docierającą do niego energię cieplną. Folia odbija od swojej powierzchni do 92% promieniowania cieplnego i jest w stanie wchłonąć jedynie 1% energii cieplnej. Promieniowanie podczerwone stanowi 90% całkowitego nośnika energii cieplnej w budynkach w lecie oraz około 75% całkowitego przenoszenia energii w zimie. Stosowanie termoizolacji pozwala na osiągnięcie do 30% oszczędności przy ogrzewaniu lub chłodzeniu. Dowiedziono, że zużycie energii w budynkach z zastosowaniem wielowarstwowego materiału refleksyjnego jest w porównaniu z budynkami izolowanymi wełną szklaną niższe o 28%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedyś przed ociepleniem poddasza musieliśmy kupić dwa produkty: folię paraizolacyjną i materiał ostateczny, czyli wełnę lub styropian. Potem trzeba było zapłacić za dowóz materiałów ze sklepu, bo grubość i wielkość materiałów nie pozwalała przewieźć zakupów zwykłym samochodem osobowym.  

Folia termoizolacyjna jest lekka i dostępna w poręcznych rolkach. Materiał łatwo dopasowuje się do układanej powierzchni i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu poddasze można ocieplić samodzielnie.

Grubość izolacji nie świadczy o dobrym ociepleniu

Skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2.K). Aby uzyskać taką wartość, trzeba ułożyć co najmniej piętnastocentymetrową warstwę izolacji cieplnej wełny. Dla porównania, folia termoizolacyjna, dostępna na rynku, ma grubość 30 mm, a współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,033 W/mK.

To tak jak z ubraniami – dodaje Patrycja Gutowska z Onduline – grube puchowe kurtki zostały zastąpione przez cienką tkaninę typu gore-tex, tak jest też w przypadku izolacji.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Źródło: materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA