Jak zaaranżować pokój dla dziecka na poddaszu?
REKLAMA
REKLAMA
Naturalna enklawa dziecięcego świata
REKLAMA
Czy pokój na oddalonym od reszty domu poddaszu to dobry pomysł? Takie rozwiązanie, jak wszystkie inne, ma swoje wady i zalety. Dla mniejszych dzieci przestrzeń pod skosami może być nawet całkiem wygodna. Problemy z komfortowym zagospodarowaniem poddasza zaczynają się, gdy dziecko jest trochę większe.
Świat małych dzieci zazwyczaj rozgrywa się na podłodze. To tu dziecko oddaje się zabawom, często także odpoczywa. Ponieważ dzieci wiele czynności wykonują na podłodze, warto dobrze ją zagospodarować. Przestrzeń poddasza sprzyja ustawieniu w pokoju niskich stolików, krzesełek i skrzyń na zabawki. Nawet jeśli dziecko gwałtownie wstanie, nie zagrażają mu skośne połacie dachu. Większe dziecko lepiej czuje się w wyższych miejscach i potrzebuje pełnowymiarowych mebli. Wtedy ustawność pokoju na poddaszu zmniejsza się.
Zobacz także: Jak zaaranżować pokój dla nastolatki w stylu pop-art?
Jaka będzie odpowiednia wielkość?
Tak jak zostało powiedziane wyżej, małemu dziecku nie jest potrzeba olbrzymia przestrzeń. Jednak, choć wielu z nas tego nie chce, dzieci rosną i warto mieć to na uwadze wybierając projekt domu albo aranżując poddasze. Zakłada się, że pokój dziecięcy nie powinien mieć mniejszej powierzchni niż 11 m2. Mówimy oczywiście o powierzchni pełnowartościowej, więc takiej, gdzie dziecko spokojnie może się wyprostować i poruszać. W przypadku pokoju na poddaszu powierzchnia liczona po podłodze powinna być jeszcze większa.
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla nastolatka?
REKLAMA
REKLAMA