REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
droga ulica asfalt
droga ulica asfalt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Od końca 2019 roku budowa typowego domu jednorodzinnego podrożała o około 45%-50%, co potwierdzają między innymi dane Sekocenbudu. Przez ostatnie pięć lat wyraźnie wzrosły również ceny działek budowlanych. Taka sytuacja przekłada się nie tylko na widoczny w 2024 roku spadek średniej powierzchni prywatnych domów z nowymi pozwoleniami na budowę. Można również zauważyć, że prywatni inwestorzy budowlani „tną koszty” poprzez zakup mniejszych i tańszych działek budowlanych. Na ceny wspomnianych gruntów wpływa między innymi sposób dojazdu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem wyjaśnić, jakie minimalne wymagania powinna spełniać droga dojazdowa do działki, na której stanie dom jednorodzinny.

REKLAMA

Warunki techniczne wyznaczają minimalną szerokość

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego, powinny zwrócić uwagę na paragraf 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Wiedza na temat wymagań stawianych przez rozporządzenie o warunkach technicznych budynków może bowiem oszczędzić późniejszych, przykrych rozczarowań. Wspomniane rozporządzenie wskazuje, że:

  1. Działki budowlane oraz budynki i urządzenia z nimi związane powinny mieć dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej. Mowa o drodze dojazdowej odpowiedniej do przeznaczenia działki, sposobu jej użytkowania oraz wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Minimalna szerokość jezdni stanowiącej dojazd to 3,0 metry.
  2. Ciąg pieszo-jezdny jest dopuszczalny pod warunkiem szerokości umożliwiającej ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów (wynoszącej minimum 5,0 metrów).
  3. Jeżeli budynki oraz urządzenia z nimi związane wymagają dojazdu, to funkcję komunikacyjną mogą spełniać dojścia o minimalnej szerokości 4,5 metra.
  4. Dojścia i dojazdy do budynków innych niż jednorodzinne, zagrodowe i budynki rekreacji indywidualnej muszą mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne.

Powyższe zasady numer 1, 2 oraz 4 znajdują zastosowanie do działek budowlanych, podczas, gdy reguła numer 3 dotyczy budynków posadowionych na działce. Warto pamiętać, że paragraf 14 rozporządzenia o warunkach technicznych budynków nie wskazuje konkretnego sposobu lub formy wykonania dojazdu. Tym niemniej, inwestor musi wykazać dostęp do drogi publicznej podczas postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Dostęp musi być realny i możliwy do wyegzekwowania

Wymagany dostęp działki pod budowę do drogi publicznej (pośredni lub bezpośredni) musi wynikać z przepisów obowiązującego prawa, czynności prawnej lub orzeczenia sądowego. Dostęp powinien być realny technicznie, a także możliwy do wyegzekwowania przy pomocy dostępnych inwestorowi środków prawnych. Samo twierdzenie inwestora o istnieniu dostępu do drogi publicznej, które nie jest poparte dowodami (np. w postaci zawartej umowy służebności) nie będzie wystarczające.

Pamiętajmy, że dostęp do drogi publicznej jest konieczny nie tylko w kontekście pozwolenia na budowę. Takie połączenie komunikacyjne ma również decydujące znaczenie przy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dokonywaniu podziału nieruchomości (zobacz: artykuł 93 ustęp 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)
  • wnioskowaniu o warunki zabudowy (patrz: artykuł 61 ustęp 1 punkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)

Ze względu na kluczowe znaczenie dostępu do drogi publicznej, ustawodawca przewidział możliwość domagania się od sąsiadów ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (na podstawie artykułu 145 kodeksu cywilnego).

Uwaga: ważne mogą być również przepisy pożarowe

REKLAMA

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pewne dodatkowe aspekty związane z wymaganiami co do szerokości drogi dojazdowej. Mianowicie, wymóg minimalnej szerokości jezdni wynoszącej 3 metry należy interpretować rozumiejąc jezdnię jako każdy pas, po którym ma odbywać się dojazd do działki (zobacz: M. Bursztynowicz, M. Sługocka [w:] M. Bursztynowicz, M. Sługocka, Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2024, § 14).

Jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe kwestie, to warto też pamiętać o przepisach związanych z ochroną przeciwpożarową. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. 2009 nr 124 poz. 1030) w przypadku niektórych budynków przewiduje konieczność doprowadzenia odpowiednio szerokiej drogi. Nie są to jednak wymogi dotyczące budynków jednorodzinnych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA