REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
droga ulica asfalt
droga ulica asfalt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Od końca 2019 roku budowa typowego domu jednorodzinnego podrożała o około 45%-50%, co potwierdzają między innymi dane Sekocenbudu. Przez ostatnie pięć lat wyraźnie wzrosły również ceny działek budowlanych. Taka sytuacja przekłada się nie tylko na widoczny w 2024 roku spadek średniej powierzchni prywatnych domów z nowymi pozwoleniami na budowę. Można również zauważyć, że prywatni inwestorzy budowlani „tną koszty” poprzez zakup mniejszych i tańszych działek budowlanych. Na ceny wspomnianych gruntów wpływa między innymi sposób dojazdu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem wyjaśnić, jakie minimalne wymagania powinna spełniać droga dojazdowa do działki, na której stanie dom jednorodzinny.

REKLAMA

Warunki techniczne wyznaczają minimalną szerokość

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego, powinny zwrócić uwagę na paragraf 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Wiedza na temat wymagań stawianych przez rozporządzenie o warunkach technicznych budynków może bowiem oszczędzić późniejszych, przykrych rozczarowań. Wspomniane rozporządzenie wskazuje, że:

  1. Działki budowlane oraz budynki i urządzenia z nimi związane powinny mieć dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej. Mowa o drodze dojazdowej odpowiedniej do przeznaczenia działki, sposobu jej użytkowania oraz wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Minimalna szerokość jezdni stanowiącej dojazd to 3,0 metry.
  2. Ciąg pieszo-jezdny jest dopuszczalny pod warunkiem szerokości umożliwiającej ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów (wynoszącej minimum 5,0 metrów).
  3. Jeżeli budynki oraz urządzenia z nimi związane wymagają dojazdu, to funkcję komunikacyjną mogą spełniać dojścia o minimalnej szerokości 4,5 metra.
  4. Dojścia i dojazdy do budynków innych niż jednorodzinne, zagrodowe i budynki rekreacji indywidualnej muszą mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne.

Powyższe zasady numer 1, 2 oraz 4 znajdują zastosowanie do działek budowlanych, podczas, gdy reguła numer 3 dotyczy budynków posadowionych na działce. Warto pamiętać, że paragraf 14 rozporządzenia o warunkach technicznych budynków nie wskazuje konkretnego sposobu lub formy wykonania dojazdu. Tym niemniej, inwestor musi wykazać dostęp do drogi publicznej podczas postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Dostęp musi być realny i możliwy do wyegzekwowania

Wymagany dostęp działki pod budowę do drogi publicznej (pośredni lub bezpośredni) musi wynikać z przepisów obowiązującego prawa, czynności prawnej lub orzeczenia sądowego. Dostęp powinien być realny technicznie, a także możliwy do wyegzekwowania przy pomocy dostępnych inwestorowi środków prawnych. Samo twierdzenie inwestora o istnieniu dostępu do drogi publicznej, które nie jest poparte dowodami (np. w postaci zawartej umowy służebności) nie będzie wystarczające.

Pamiętajmy, że dostęp do drogi publicznej jest konieczny nie tylko w kontekście pozwolenia na budowę. Takie połączenie komunikacyjne ma również decydujące znaczenie przy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dokonywaniu podziału nieruchomości (zobacz: artykuł 93 ustęp 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)
  • wnioskowaniu o warunki zabudowy (patrz: artykuł 61 ustęp 1 punkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)

Ze względu na kluczowe znaczenie dostępu do drogi publicznej, ustawodawca przewidział możliwość domagania się od sąsiadów ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (na podstawie artykułu 145 kodeksu cywilnego).

Uwaga: ważne mogą być również przepisy pożarowe

REKLAMA

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pewne dodatkowe aspekty związane z wymaganiami co do szerokości drogi dojazdowej. Mianowicie, wymóg minimalnej szerokości jezdni wynoszącej 3 metry należy interpretować rozumiejąc jezdnię jako każdy pas, po którym ma odbywać się dojazd do działki (zobacz: M. Bursztynowicz, M. Sługocka [w:] M. Bursztynowicz, M. Sługocka, Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2024, § 14).

Jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe kwestie, to warto też pamiętać o przepisach związanych z ochroną przeciwpożarową. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. 2009 nr 124 poz. 1030) w przypadku niektórych budynków przewiduje konieczność doprowadzenia odpowiednio szerokiej drogi. Nie są to jednak wymogi dotyczące budynków jednorodzinnych.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

Będzie nowy program mieszkaniowy

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że w I kwartale przyszłego roku ma zostać zaprezentowany nowy program mieszkaniowy. Na czym ma polegać?

Ceny mieszkań w 2024 r. [PODSUMOWANIE]

Nie da się ukryć, że przez większość 2024 r. ceny mieszkań rosły. Był to również rok spadku popytu na mieszkania, a co za tym idzie, znaczącego wzrostu (o 61% rok do roku) liczby ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Jakie są prognozy na 2025 r.? Niepewne. Przedstawiamy raport Rankomat.pl i Rentier.io.

Koniec pieców gazowych, będą zakazane? Nie tak szybko, a teraz wciąż to najlepsze rozwiązanie przy likwidacji kopciuchów

Choć ekolodzy wieszczą, że piece gazowe pójdą do likwidacji śladem kopciuchów, to jednak radykalne rozwiązania, typu - zakaz, nie tak szybko. To co realne w najbliższej przyszłości, to opłata za emisję, która podwyższy koszt ogrzewania. Ale taką opłatę będą musieli wnosić wszyscy, których domy nie są ogrzewane w stu procentach ekologicznie czyli nie są zeroemisyjne.

REKLAMA

Mieszkańcy bloków nie mają gdzie trzymać swoich rowerów

Gdzie rowerzyści trzymają swoje dwa kółka? Najnowsze badania pokazują, że ponad 50 proc. z nich trzyma swoje rowery w mieszkaniach lub na balkonach, ponieważ nie mają bezpiecznych alternatyw.

Czyste Powietrze zdemontuje kominki na drewno w polskich domach? Czy ktoś pomyślał nad konsekwencjami?

Problem dotyczy od 6 do 8 mln mieszkańców Polski, czyli ok. 3.5 mln gospodarstw domowych. W tylu gospodarstwach mamy urządzenia - miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kominki, piece, piecokuchnie, które ewentualnie mogłyby podlegać wymianie w ramach Programu Czyste Powietrze. A mają być zdemontowane – grzmią eksperci.

REKLAMA