REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z mieszkaniami zakładowymi, które z lokatorami trafiły w prywatne ręce?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Co z mieszkaniami zakładowymi, które z lokatorami trafiły w prywatne ręce?
Co z mieszkaniami zakładowymi, które z lokatorami trafiły w prywatne ręce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W połowie lat 90. w posiadaniu państwowych przedsiębiorstw było aż 1,5 mln mieszkań. Obecnie jest ich już tylko niespełna 60 tys. W ramach prywatyzacji w ręce inwestorów trafiły tysiące mieszkań zakładowych wraz z zajmującymi je lokatorami. Portal GetHome.pl sprawdził, jak państwo pomaga gminom odzyskać te lokale i czy gminy są tym zainteresowane.

Co się dzieje z mieszkaniami zakładowymi

REKLAMA

– Problem najemców byłych zakładowych czynszówek nie budzi już takich emocji jak w końcówce lat 90. Lawinę protestów wywołała wówczas prywatyzacja mieszkań przez Hutę Zabrze. Sprzedała ona za bezcen 106 bloków z ponad 1,8 tys. mieszkań prywatnemu przedsiębiorcy. Lokatorzy dowiedzieli się o transakcji po fakcie – wspomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I dodaje, że takich transakcji były w całym kraju setki, a najwięcej na Śląsku. Mieszkania zakładowe, a było ich w połowie lat 90. przeszło 1,5 mln, stanowiły balast dla przedsiębiorstw. Powstała więc nawet ustawa, która umożliwiała przekazanie tych mieszkań gminom. Te nie paliły się jednak do przejmowania wymagających kosztownych remontów czynszówek. Dla niektórych przedsiębiorstw dużo szybszym i tańszym rozwiązaniem była więc sprzedaż całych budynków z lokatorami.

REKLAMA

– To budziło współczucie, bo ci lokatorzy, będąc pracownikami przedsiębiorstw, tak naprawdę finansowali budowane przez nie czynszówki – mówi Marek Wielgo. I przyznaje, że politycy próbowali potem unieważnić tego typu transakcje. W 2000 r. zaczęła obowiązywać ustawa, która miała zmusić prywatnych właścicieli do odsprzedania mieszkań zainteresowanym lokatorom po cenie zakupu, powiększonej o ewentualne poniesione wydatki remontowe. To rozwiązanie zakwestionował jednak Trybunał Konstytucyjny.

Ta sama ustawa przyznała lokatorom jeszcze niesprywatyzowanych czynszówek prawo do bonifikaty, która w zależności od stażu pracy lub okresu najmu sięgała nawet 95% ceny. Ponadto przedsiębiorstwa nie mogły już sprzedawać budynków za plecami lokatorów innym firmom i osobom z zewnątrz. Dopiero w tym momencie ruszyła masowa prywatyzacja, z której w krótkim czasie skorzystały setki tysięcy rodzin pracowniczych. Już w 2022 r. zasoby mieszkaniowe zakładów pracy skurczyły się do niespełna 500 tys. lokali, a obecnie jest ich już tylko niespełna 60 tys.

Mieszkania należące do zakładów pracy

Mieszkania należące do zakładów pracy

GetHome.pl

Sprzedani lokatorzy

REKLAMA

Pozostał jednak nierozwiązany problem „sprzedanych” lokatorów. To często osoby starsze i mniej zamożne, które płacą wysoki czynsz, a nie mogą sobie pozwolić na wykup mieszkania na zasadach rynkowych. Władze Zabrza jako pierwsze zdecydowały się na sukcesywne odkupowanie mieszkań w pohutniczych czynszówkach. W sumie miastu udało się przejąć niespełna 1,1 tys. mieszkań. Pieniądze na tę operację pochodziły z emisji obligacji.

Dopiero w 2015 r. ówczesny rząd postanowił wesprzeć finansowo gminy. Powstała ustawa, która zapewniła im 30% dotację z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na poczet wydatków związanych z odkupieniem byłych zakładowych czynszówek z rąk prywatnych właścicieli. Tę dotację zwiększono najpierw do 50%, a obecnie wynosi ona aż 95% ceny odkupowanych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Portal GetHome.pl sprawdził, czy gminy korzystają z tej pomocy państwa oraz jakie są jej efekty. Według szacunków poprzedniego rządu problem miał dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy byłych mieszkań zakładowych. Tymczasem, jak wynika z danych BGK, po dotacje – w sumie przeszło 17,6 mln zł – sięgnęło do tej pory tylko siedem gmin: Katowice, Wrocław, Wałbrzych, Zgierz, Sulechów, Piekary Śląskie i Czerwonka-Leszczyny (w województwie śląskim). Łącznie odkupiły z pomocą państwa 411 mieszkań. Najwięcej odzyskały ich Piekary Śląskie (195) i Katowice (165).

Byłe mieszkania zakładowe odkupione od gminy

Byłe mieszkania zakładowe odkupione od gminy

GetHome.pl

Co dalej z mieszkaniami zakładowymi

– Te liczby nie robią wrażenia. Jednak odkupionych przez gminy byłych mieszkań zakładowych jest znacznie więcej, o czym może świadczyć choćby przykład Piekar Śląskich – komentuje Marek Wielgo.

Władze tej gminy powołały w 2016 r. spółkę Nieruchomości-Brzeziny, której zadaniem było odkupienie 40 bloków z 814 mieszkaniami należących niegdyś do Kombinatu Górniczo-Hutniczego Orzeł Biały. Mieszkania wraz z tysiącami mieszkańców przechodziły później w kolejne ręce. Ostatecznie operacja zakończyła się sukcesem i od 2020 r. wszystkie te mieszkania są w zasobach mieszkaniowych gminy. Kosztowało to 27 mln zł. Najpewniej uchroniło to lokatorów przed drastycznymi podwyżkami czynszu. Poprzedni właściciel zbankrutował, a syndyk chciał sprzedać budynki w drodze licytacji prywatnych inwestorom.

Marek Wielgo zwraca uwagę, że po wykupieniu byłych mieszkań zakładowych przez gminy, najemcy płacą czynsz dużo niższy od komercyjnego. O ile? To zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji budynku czy jego stanu technicznego. Ponadto lokatorzy zyskują pierwszeństwo w wykupie zajmowanych lokali. Jednak to, czy mieszkania będą im sprzedane i z jaką bonifikatą, decydują poszczególne samorządy.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA