REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
klatka schodowa blok schody
klatka schodowa blok schody
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Najnowsze, październikowe dane GUS wskazują, że w ciągu 12 miesięcy ciepło sieciowe dla konsumentów podrożało średnio o 6,2%. Dużo większe zmiany dotyczyły okresu od października 2022 r. do października 2023 r. Mowa o podwyżce wynoszącej przeciętnie aż 24,1%. Tak duże wzrosty kosztów ciepła sieciowego oraz podwyżki dotyczące również bloków ogrzewanych gazem, mogą zachęcać do oszczędzania - między innymi kosztem temperatury panującej w częściach wspólnych budynku (takich jak na przykład klatka schodowa). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzają więc, czy przepisy wyznaczyły minimalną temperaturę, która powinna panować wewnątrz budynku wielorodzinnego (poza lokalami). 

REKLAMA

Rozporządzenie reguluje minimalną temperaturę w bloku?

Wiele osób może nie wiedzieć o tym, że rodzime prawo odnosi się do temperatury panującej wewnątrz budynków mieszkalnych. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o paragraf 134 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). W tym przepisie zostały wskazane tak zwane temperatury obliczeniowe. Należy je stosować podczas wyliczania maksymalnego zapotrzebowania budynku na ciepło grzewcze, czyli tak zwanej szczytowej mocy cieplnej.

Podawane przez par. 134 rozporządzenia o warunkach technicznych budynków, obliczeniowe poziomy temperatur dla różnych części budynków mieszkalnych wielorodzinnych wynoszą: 

  • +8°C - klatki schodowe oraz inne pomieszczenia, w których nie występują zyski ciepła, a jednorazowy pobyt osób (znajdujących się w ruchu i w okryciach zewnętrznych) nie przekracza jednej godziny
  • +20°C - pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne oraz inne pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, którzy nie wykonują w sposób ciągły pracy fizycznej
  • +24°C - łazienki oraz inne pomieszczenia przeznaczone do rozbierania się lub przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży

Przepisy wskazują również, że regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej. Ten wymóg nie dotyczy domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych w zabudowie zagrodowej, budynków rekreacji indywidualnej oraz mieszkań i lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze. Regulatory powinny umożliwiać uzyskanie temperatury niższej od wskazanych wyżej wartości obliczeniowych, choć nie mniejszej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej. 

 

Obliczeniowe temperatury argumentem przed sądem?

Okazuje się, że temperatury podawane przez paragraf 134 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. pomimo swojego stricte obliczeniowego charakteru bywają traktowane jako argument w czasie postępowań sądowych. Przykładem może być Wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 25 kwietnia 2016 r. (o sygnaturze akt: VI GC 527/14), choć w sprawie badanej przez wałbrzyski sąd chodziło o temperaturę w lokalu użytkowym, a nie pomieszczeniu mieszkalnym. Niemniej jednak, zarządcy budynków wielorodzinnych mogą traktować wspomniane wcześniej 8 stopni Celsjusza jako minimalny poziom temperatury panującej na klatce schodowej budynku. Nie jest on zresztą bardzo wygórowany. Warto również pamiętać, że niskie temperatury na klatce sprzyjają wyziębianiu lokali, co może sprawić, że cieplne oszczędności będą tylko pozorne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dogrzewanie się kosztem sąsiadów bywa utrudnione

W kontekście cieplnych oszczędności, warto również przypomnieć o Postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2020 r. (sygnatura akt: I NSNc 51/19). Zwróciło ono bowiem uwagę na praktykę polegającą na tym, że ciepło oszczędzają właściciele nieużytkowanych mieszkań. Niestety, takie oszczędzanie odbywa się kosztem sąsiadów, którzy płacą więcej ze względu na sąsiedztwo wyziębionego lokalu. Wspomniane postanowienie SN prawdopodobnie zachęciło przynajmniej niektóre spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe do ustalania minimalnych rocznych limitów zużycia ciepła dla właścicieli lokali ogrzewanych przez wspólną instalację. Te limity powinny zostać ustalone na jak najniższym poziomie, który jednocześnie nie będzie wyraźnie i negatywnie wpływał na rachunki płacone przez sąsiadów. W przeciwnym razie, właściciel mieszkania kwestionujący limit zyska przed sądem dodatkowe argumenty. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA