REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
klatka schodowa blok schody
klatka schodowa blok schody
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Najnowsze, październikowe dane GUS wskazują, że w ciągu 12 miesięcy ciepło sieciowe dla konsumentów podrożało średnio o 6,2%. Dużo większe zmiany dotyczyły okresu od października 2022 r. do października 2023 r. Mowa o podwyżce wynoszącej przeciętnie aż 24,1%. Tak duże wzrosty kosztów ciepła sieciowego oraz podwyżki dotyczące również bloków ogrzewanych gazem, mogą zachęcać do oszczędzania - między innymi kosztem temperatury panującej w częściach wspólnych budynku (takich jak na przykład klatka schodowa). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzają więc, czy przepisy wyznaczyły minimalną temperaturę, która powinna panować wewnątrz budynku wielorodzinnego (poza lokalami). 

REKLAMA

Rozporządzenie reguluje minimalną temperaturę w bloku?

Wiele osób może nie wiedzieć o tym, że rodzime prawo odnosi się do temperatury panującej wewnątrz budynków mieszkalnych. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o paragraf 134 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). W tym przepisie zostały wskazane tak zwane temperatury obliczeniowe. Należy je stosować podczas wyliczania maksymalnego zapotrzebowania budynku na ciepło grzewcze, czyli tak zwanej szczytowej mocy cieplnej.

Podawane przez par. 134 rozporządzenia o warunkach technicznych budynków, obliczeniowe poziomy temperatur dla różnych części budynków mieszkalnych wielorodzinnych wynoszą: 

  • +8°C - klatki schodowe oraz inne pomieszczenia, w których nie występują zyski ciepła, a jednorazowy pobyt osób (znajdujących się w ruchu i w okryciach zewnętrznych) nie przekracza jednej godziny
  • +20°C - pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne oraz inne pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, którzy nie wykonują w sposób ciągły pracy fizycznej
  • +24°C - łazienki oraz inne pomieszczenia przeznaczone do rozbierania się lub przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży

Przepisy wskazują również, że regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej. Ten wymóg nie dotyczy domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych w zabudowie zagrodowej, budynków rekreacji indywidualnej oraz mieszkań i lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze. Regulatory powinny umożliwiać uzyskanie temperatury niższej od wskazanych wyżej wartości obliczeniowych, choć nie mniejszej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej. 

 

Obliczeniowe temperatury argumentem przed sądem?

Okazuje się, że temperatury podawane przez paragraf 134 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. pomimo swojego stricte obliczeniowego charakteru bywają traktowane jako argument w czasie postępowań sądowych. Przykładem może być Wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 25 kwietnia 2016 r. (o sygnaturze akt: VI GC 527/14), choć w sprawie badanej przez wałbrzyski sąd chodziło o temperaturę w lokalu użytkowym, a nie pomieszczeniu mieszkalnym. Niemniej jednak, zarządcy budynków wielorodzinnych mogą traktować wspomniane wcześniej 8 stopni Celsjusza jako minimalny poziom temperatury panującej na klatce schodowej budynku. Nie jest on zresztą bardzo wygórowany. Warto również pamiętać, że niskie temperatury na klatce sprzyjają wyziębianiu lokali, co może sprawić, że cieplne oszczędności będą tylko pozorne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dogrzewanie się kosztem sąsiadów bywa utrudnione

W kontekście cieplnych oszczędności, warto również przypomnieć o Postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2020 r. (sygnatura akt: I NSNc 51/19). Zwróciło ono bowiem uwagę na praktykę polegającą na tym, że ciepło oszczędzają właściciele nieużytkowanych mieszkań. Niestety, takie oszczędzanie odbywa się kosztem sąsiadów, którzy płacą więcej ze względu na sąsiedztwo wyziębionego lokalu. Wspomniane postanowienie SN prawdopodobnie zachęciło przynajmniej niektóre spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe do ustalania minimalnych rocznych limitów zużycia ciepła dla właścicieli lokali ogrzewanych przez wspólną instalację. Te limity powinny zostać ustalone na jak najniższym poziomie, który jednocześnie nie będzie wyraźnie i negatywnie wpływał na rachunki płacone przez sąsiadów. W przeciwnym razie, właściciel mieszkania kwestionujący limit zyska przed sądem dodatkowe argumenty. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA