Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
REKLAMA
REKLAMA
W czasie planowania pokoju dla rodzeństwa naszym podstawowym kryterium powinien być wiek dzieci. Jeżeli rodzeństwo jest w zbliżonym do siebie wieku, zadanie jest proste. Trudności zaczną się wtedy, gdy jedno dziecko jest w wieku szkolnym, a drugie chodzi do przedszkola. Upodobania i potrzeby dzieci będą różne, warto więc mądrze podzielić przestrzeń.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?
REKLAMA
Nie chodzi oczywiście o podzielenie pokoju na pół. Rozwiązanie to nie dość, że niewygodne może być powodem niezadowolenia i sprzeczek rodzeństwa. Dzieci powinny mieć poczucie, że pokój jest wspólny. Należy więc wydzielić rodzeństwu dwie strefy, tak aby każde z nich czuło się komfortowo w swojej części. Świetnym rozwiązaniem może być podział przestrzeni na strefę niską i wysoką.
Strefa niska – dla dziecka młodszego. Nie tylko ze względu na mniejszy wzrost, ale również dlatego, że przedszkolaki zwykle najchętniej bawią się na podłodze. Zapewnijmy mu więc niskie szafki i pudełka poustawiane w zasięgu jego rączek, żeby nie angażował rodzeństwa np. do podawania zabawek z najwyższej półki.
Zobacz także: Łóżko piętrowe – funkcjonalność i przygoda
Strefa wysoka będzie przeznaczona dla starszego dziecka. Zapewni mu to niezbędną odrobinę prywatności i uchroni jego skarby przed wszędobylskim maluchem. Warto jeszcze zaaranżować zaciszny kąt, w którym będzie stało biurko starszaka, najlepiej oddzielić je kotarą lub regałem z książkami.
REKLAMA
REKLAMA