REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Piwnica, remont, garaż. Fot. Fotolia
Piwnica, remont, garaż. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Skąd się bierze wilgoć?

Powodem pojawiania się wilgoci, może być woda gruntowa lub woda opadowa, wnikająca w głąb gruntu tuż przy ścianach fundamentowych lub ścianach piwnic. Jeśli izolacja jest źle dobrana albo błędnie wykonana, lub gdy w piwnicy brak jest dobrej wentylacji, wilgoć z pewnością pojawi się w postaci wykwitów, grzybów, itp.

REKLAMA

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Izolacja pionowa i pozioma

O odpowiednią izolację ścian piwnicznych należy zadbać nawet wtedy, kiedy mamy korzystne warunki gruntowe. Hydroizolacje piwnic, wykonuje się z materiałów wodoszczelnych. W zależności od czego czy wykonujemy izolację pionową czy poziomą materiały umieszcza się pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej oraz na zewnętrznej stronie ścian piwnicy.

Izolacja pozioma 

Tą izolację wykonuje się na pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych. Izolacja ta powinna wystawać po obu stronach ław na kilkadziesiąt centymetrów, tak aby można ją było połączyć z izolacją podłogi i ścian. Izolację podpodłogową można wykonać dopiero po wzniesieniu domu i osadzeniu fundamentów.

Zobacz także: Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa to izolacja ścian piwnicy, składająca się z papy termozgrzewalnej, emulsji asfaltowej zabezpieczającej podłoże oraz folii tłoczonej (jako dodatkowej warstwy ochronnej). Izolacja ta powinna się łączyć z izolacją poziomą stykiem zaokrąglonym, który zapobiegnie uszkodzeniom.

Materiały wykorzystywane do wykonywania hydroizolacji

• papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru,
• płyty izolacyjne wykonane głównie z polistyrenu ekstradowanego,
• folie PVC,
• lepiki i emulsje na bazie asfaltu.

Drenaż opaskowy

REKLAMA

Wykonanie drenażu jest wyjściem awaryjnym, wykonywanym, gdy woda przedostaje się do piwnicy mimo istnienia izolacji. Jego zastosowanie może być konieczne, kiedy grunty pod budowę mają wysoki poziom wody gruntowej i/lub niską przepuszczalnością wody. Stosuje się go także w sytuacjach, kiedy budynek jest kłopotliwie usytuowany, np. na skarpie. 

Drenaż opaskowy to podziemny system odwodnienia, który za pomocą rur perforowanych odprowadza wodę przenikającą z powierzchni w okolice fundamentów. Wykonany wzdłuż obrysu budynku, stanie się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym zalaniem piwnicy. Decydując się na drenaż opaskowy należy pamiętać, iż woda zebrana przez system odwadniający musi gdzieś znaleźć swoje ujście. Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody do rzeki i jeziora, niemniej jednak ciężko o takie rozwiązaniem w centrum miasta. Innym wyjściem jest odprowadzenie wody do kanalizacji, rowów melioracyjnych lub specjalnie wykonanej studni chłonnej. Ważne jest, aby ujście wody znajdowało się w bezpiecznej odległości od domu, tak aby nie zagrażało fundamentom.

Zobacz także: Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Zadanie dla specjalistów!

REKLAMA

Izolacja nowych lub naprawa starych fundamentów to przedsięwzięcie budowlane, które wymaga uzyskania zgody na prowadzenie robót oraz kontroli przebiegu prac przez uprawionego specjalistę. Nieumiejętne wykonanie prac, może doprowadzi do uszkodzenia budynku, które zagrozi jego konstrukcji. Dlatego też, podczas wykonywania prac fundamentowych należy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku naprawy zniszczonych fundamentów, należy pamiętać, że przed rozpoczęciem prac należy uzyskać rzetelną (najlepiej pisemną) ocenę stanu fundamentów. Doświadczony inżynier budowlany, powinien ocenić stopień zawilgocenia fundamentów, występowanie pleśni, a także ewentualne mechaniczne uszkodzenia ścian. Nie każde zniszczenia wymagają tego samego rodzaju prac. Warunki gruntowo-wodne również powinny zostać poddane ocenie, ponieważ od ich wyniku zależeć będzie wybór odpowiedniego rozwiązania.

Zobacz także: Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA