REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Piwnica, remont, garaż. Fot. Fotolia
Piwnica, remont, garaż. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Skąd się bierze wilgoć?

Powodem pojawiania się wilgoci, może być woda gruntowa lub woda opadowa, wnikająca w głąb gruntu tuż przy ścianach fundamentowych lub ścianach piwnic. Jeśli izolacja jest źle dobrana albo błędnie wykonana, lub gdy w piwnicy brak jest dobrej wentylacji, wilgoć z pewnością pojawi się w postaci wykwitów, grzybów, itp.

REKLAMA

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Izolacja pionowa i pozioma

O odpowiednią izolację ścian piwnicznych należy zadbać nawet wtedy, kiedy mamy korzystne warunki gruntowe. Hydroizolacje piwnic, wykonuje się z materiałów wodoszczelnych. W zależności od czego czy wykonujemy izolację pionową czy poziomą materiały umieszcza się pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej oraz na zewnętrznej stronie ścian piwnicy.

Izolacja pozioma 

Tą izolację wykonuje się na pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych. Izolacja ta powinna wystawać po obu stronach ław na kilkadziesiąt centymetrów, tak aby można ją było połączyć z izolacją podłogi i ścian. Izolację podpodłogową można wykonać dopiero po wzniesieniu domu i osadzeniu fundamentów.

Zobacz także: Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa to izolacja ścian piwnicy, składająca się z papy termozgrzewalnej, emulsji asfaltowej zabezpieczającej podłoże oraz folii tłoczonej (jako dodatkowej warstwy ochronnej). Izolacja ta powinna się łączyć z izolacją poziomą stykiem zaokrąglonym, który zapobiegnie uszkodzeniom.

Materiały wykorzystywane do wykonywania hydroizolacji

• papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru,
• płyty izolacyjne wykonane głównie z polistyrenu ekstradowanego,
• folie PVC,
• lepiki i emulsje na bazie asfaltu.

Drenaż opaskowy

REKLAMA

Wykonanie drenażu jest wyjściem awaryjnym, wykonywanym, gdy woda przedostaje się do piwnicy mimo istnienia izolacji. Jego zastosowanie może być konieczne, kiedy grunty pod budowę mają wysoki poziom wody gruntowej i/lub niską przepuszczalnością wody. Stosuje się go także w sytuacjach, kiedy budynek jest kłopotliwie usytuowany, np. na skarpie. 

Drenaż opaskowy to podziemny system odwodnienia, który za pomocą rur perforowanych odprowadza wodę przenikającą z powierzchni w okolice fundamentów. Wykonany wzdłuż obrysu budynku, stanie się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym zalaniem piwnicy. Decydując się na drenaż opaskowy należy pamiętać, iż woda zebrana przez system odwadniający musi gdzieś znaleźć swoje ujście. Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody do rzeki i jeziora, niemniej jednak ciężko o takie rozwiązaniem w centrum miasta. Innym wyjściem jest odprowadzenie wody do kanalizacji, rowów melioracyjnych lub specjalnie wykonanej studni chłonnej. Ważne jest, aby ujście wody znajdowało się w bezpiecznej odległości od domu, tak aby nie zagrażało fundamentom.

Zobacz także: Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Zadanie dla specjalistów!

REKLAMA

Izolacja nowych lub naprawa starych fundamentów to przedsięwzięcie budowlane, które wymaga uzyskania zgody na prowadzenie robót oraz kontroli przebiegu prac przez uprawionego specjalistę. Nieumiejętne wykonanie prac, może doprowadzi do uszkodzenia budynku, które zagrozi jego konstrukcji. Dlatego też, podczas wykonywania prac fundamentowych należy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku naprawy zniszczonych fundamentów, należy pamiętać, że przed rozpoczęciem prac należy uzyskać rzetelną (najlepiej pisemną) ocenę stanu fundamentów. Doświadczony inżynier budowlany, powinien ocenić stopień zawilgocenia fundamentów, występowanie pleśni, a także ewentualne mechaniczne uszkodzenia ścian. Nie każde zniszczenia wymagają tego samego rodzaju prac. Warunki gruntowo-wodne również powinny zostać poddane ocenie, ponieważ od ich wyniku zależeć będzie wybór odpowiedniego rozwiązania.

Zobacz także: Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA