Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?
REKLAMA
REKLAMA
Kominki
REKLAMA
Kominki od zawsze były stosowane w domach jednorodzinnych. Obecnie dostępna technologia pozwala na ogrzewanie nimi całego budynku. Pełnią one rolę grzewczą, są pożądanym wystrojem wnętrz, ale i skupiają wokół siebie życie rodzinne i towarzyskie.
Kominki jednak muszą spełniać wiele norm bezpieczeństwa, w tym ogniowego i wytrzymałościowych. Aby był on bezpieczny, sprawny oraz służył nam przez długi czas, ważne jest odpowiednie dobranie każdego z jego elementów.
Najczęściej stosowane są kominki z wkładem i obudowaniem murowanym. W tym systemie musimy zastosować izolację termiczną, w postaci wełny mineralnej z powłoką z aluminium. Izolację tę stosuje się pomiędzy wkładem kominowym a obmurowaniem i wykończeniem kominka. Izolacja termiczna ma za zadanie zapewnić złagodzenie różnic temperatur, ochłodzanie spalin, zapobieganie kondesacji wilgoci a w konsekwencji ma zapobiec powstawaniu korozji przewodów kominowych.
Izolację termiczną w kominku montuje się zawsze folią aluminiową do źródła ciepła, wykorzystując zasadę odbijania promieni cieplnych.
Kanały wentylacyjne
W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna, przy której nie mamy potrzeby stosowania izolacji termicznej na kanałach wentylacyjnych wewnątrz budynku. Izolację termiczną powinniśmy stosować na kominach wychodzących nad poziom dachu, nawet już na, poziomie poddasza, jeśli jest ono nie użytkowe i nie ogrzewane. Rozwiązanie to jest często stosowane przy kanałach wentylacyjnych, tam znajdują się kanały spalinowe, które wymagają zastosowania ochrony w postaci izolacji termicznej. Jako izolację najlepiej stosować wełnę mineralną okładając nią zewnętrzną stronę komina i wykańczając ją tynkiem.
REKLAMA
REKLAMA