REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Krzysztof Kowalski
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Izolacja termiczna

Przed nowo powstałymi budynkami mieszkalnymi stawiane są określone wymagania izolacyjności termicznej. Wymaga się między innymi wymaga się by ściany i dachy posiadały współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2k). Jest to wymagane ze względu na zredukowanie potrzebnej energii cieplnej do ogrzania budynku. Im lepiej zaizolowany budynek tym mniej energii zużywa do ogrzewania a zatem zmniejsza koszty utrzymania. W tym celu budujący nowy dom coraz częściej sięgają po domy energooszczędne lub wręcz pasywne, a właściciele domów termomodernizują swe dobytki.

REKLAMA

Styropian

Wszystkie otwory i przegrody są miejscami strat ciepła, dlatego izolacja musi być wykonana kompleksowo na wszystkich przegrodach. Dach jest drugą w kolejności najbardziej narażoną na straty ciepła przegrodą, przez nią ucieka około 30% całego ciepła. Warto więc stosować odpowiednie materiały termoizolacyjne. Z pozoru wydaję się że najlepszymi materiałami są wełna i celuloza, ale okazuję się że styropian jest lepszy. Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne: jest samogasnący oraz nie podatny na działanie wilgoci czy opadów atmosferycznych. Można go stosować na dachach płaskich lub skośnych, przy nowopowstałych obiektach czy przy modernizacjach istniejących.

Dach płaski

REKLAMA

Dachy płaski inaczej stropodachy dzielimy na dwie kategorię: wentylowane i nie wentylowane. Styropian układamy zgodnie z kolejnością warstw dachy, zwracając uwagę na różne wielkości i obciążenia. W wypadku kontaktu z wodą stosuję odmianę styropianu – dachu: styrodur, który jest bardziej wytrzymały.

Styropian jako materiał termoizolacyjny może pełnić rolę warstwy spadkowej na dachu. Producenci styropianu sprzedają specjalne płyty skośny, korytowe lub grzbietowe. Na zamówienie producenci wykonają styropian dopasowany do naszych potrzeb.

Dach skośny

REKLAMA

Dachy skośne izolujemy styropianem na trzy sposoby. Pierwszy sposób to wypełnienie styropianem wolnych przestrzeni pomiędzy krokwiami, metoda ta nie zabiera żadnej przestrzeni na poddaszu lecz powoduje powstawania licznych mostków termicznych. Druga metoda to montaż styropianu pod krokwiami. W porównaniu do pierwszej daje lepsze efekty a zatem jest częściej polecana ze względu na usuniecie licznych mostków termicznych.
Wolne przestrzenie miedzy krokwiami także wypełniamy styropianem. Kolejno montujemy ruszt drewniany do którego dołączamy kolejną warstwę styropianu. Na koniec stosujemy zespoloną płytę gipsowo – styropianową. Ostatnia metoda izolowania dachu styropianem jest montaż izolacji na krokwiach. Podobnie jak w drugiej metodzie eliminujemy mostki termiczne zapewniając nie przerwana ochronę termiczną. Płyty styropianu montuje się na pełnym deskowaniu za pomocą kontrłat, które następnie posłużą nam do montażu kolejnych łat tym razem dachowym i kolejno mocowania przekrycia dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej.


Zobacz też: Inne artykuły - Materiały izolacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA