REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Krzysztof Kowalski
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Izolacja termiczna

Przed nowo powstałymi budynkami mieszkalnymi stawiane są określone wymagania izolacyjności termicznej. Wymaga się między innymi wymaga się by ściany i dachy posiadały współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2k). Jest to wymagane ze względu na zredukowanie potrzebnej energii cieplnej do ogrzania budynku. Im lepiej zaizolowany budynek tym mniej energii zużywa do ogrzewania a zatem zmniejsza koszty utrzymania. W tym celu budujący nowy dom coraz częściej sięgają po domy energooszczędne lub wręcz pasywne, a właściciele domów termomodernizują swe dobytki.

REKLAMA

Styropian

Wszystkie otwory i przegrody są miejscami strat ciepła, dlatego izolacja musi być wykonana kompleksowo na wszystkich przegrodach. Dach jest drugą w kolejności najbardziej narażoną na straty ciepła przegrodą, przez nią ucieka około 30% całego ciepła. Warto więc stosować odpowiednie materiały termoizolacyjne. Z pozoru wydaję się że najlepszymi materiałami są wełna i celuloza, ale okazuję się że styropian jest lepszy. Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne: jest samogasnący oraz nie podatny na działanie wilgoci czy opadów atmosferycznych. Można go stosować na dachach płaskich lub skośnych, przy nowopowstałych obiektach czy przy modernizacjach istniejących.

Dach płaski

REKLAMA

Dachy płaski inaczej stropodachy dzielimy na dwie kategorię: wentylowane i nie wentylowane. Styropian układamy zgodnie z kolejnością warstw dachy, zwracając uwagę na różne wielkości i obciążenia. W wypadku kontaktu z wodą stosuję odmianę styropianu – dachu: styrodur, który jest bardziej wytrzymały.

Styropian jako materiał termoizolacyjny może pełnić rolę warstwy spadkowej na dachu. Producenci styropianu sprzedają specjalne płyty skośny, korytowe lub grzbietowe. Na zamówienie producenci wykonają styropian dopasowany do naszych potrzeb.

Dach skośny

REKLAMA

Dachy skośne izolujemy styropianem na trzy sposoby. Pierwszy sposób to wypełnienie styropianem wolnych przestrzeni pomiędzy krokwiami, metoda ta nie zabiera żadnej przestrzeni na poddaszu lecz powoduje powstawania licznych mostków termicznych. Druga metoda to montaż styropianu pod krokwiami. W porównaniu do pierwszej daje lepsze efekty a zatem jest częściej polecana ze względu na usuniecie licznych mostków termicznych.
Wolne przestrzenie miedzy krokwiami także wypełniamy styropianem. Kolejno montujemy ruszt drewniany do którego dołączamy kolejną warstwę styropianu. Na koniec stosujemy zespoloną płytę gipsowo – styropianową. Ostatnia metoda izolowania dachu styropianem jest montaż izolacji na krokwiach. Podobnie jak w drugiej metodzie eliminujemy mostki termiczne zapewniając nie przerwana ochronę termiczną. Płyty styropianu montuje się na pełnym deskowaniu za pomocą kontrłat, które następnie posłużą nam do montażu kolejnych łat tym razem dachowym i kolejno mocowania przekrycia dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej.


Zobacz też: Inne artykuły - Materiały izolacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA