Czym jest hydroizolacja typu średniego?
REKLAMA
REKLAMA
Izolacje typu średniego stosowane są w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych, gdzie w pobliżu podziemnych części murów znajdują się zastoiny wody. Okresowo utrzymywać się może woda zawieszona lub podnosi się poziom wód gruntowych. Do wykonywania izolacji typu średniego stosuje się w większości te same materiały, z których robi się izolacje typu lekkiego. W przypadku szczególnie dużego zagrożenia wodą napierającą na fundamenty i ściany piwnic stosuje się m.in. zaprawy cementowe modyfikowane żywicami syntetycznymi oraz materiały z zawartością bentonitu. Korzystnie jest również, w połączeniu z użytymi materiałami, zastosować folię tłoczoną, tzw. kubełkową, dzięki której możliwe jest zbieranie wilgoci w kanalikach i jej szybkie odprowadzenie.
REKLAMA
W przypadku występowania warunków wodno-gruntowych, w jakich stosowana jest hydroizolacja typu średniego, przydatne może być wykonanie drenażu wokół budynku co zmniejszy parcie wody na ścianę i podłogę. Bardzo ważne jest szczelne połączenie pierwszej (od strony ściany) warstwy izolacyjnej z poziomą izolacją na ławie fundamentowej oraz wywinięcie folii tłoczonej na warstwę filtracyjną drenażu.
Izolację przeciwwilgociową typu średniego można wykonać przy użyciu:
– papy lub foli – układa się je w dwóch warstwach sklejonych lepikiem i pokrywa powłoką ochronną;
– masy bitumiczno-polimerowej – wykonuje się z nich dwie warstwy, z czego pierwsza jest zbrojona tkaniną z włókna szklanego;
– betonu szczelnego – wykonuje się szczelną konstrukcję w postaci wanny
Tak wykonaną izolację należy wyprowadzić około 0,5 m powyżej poziomu, do którego panują warunki wodno-gruntowe, które wymagają jej zastosowania. Dopiero wyżej można ułożyć izolację typu lekkiego.
REKLAMA
REKLAMA