REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy należy ocieplać piwnicę?

Katarzyna Mazurek
Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia.
Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Piwnica, czyli część budynku znajdująca się poniżej poziomu terenu, najczęściej przeznaczona jest na pomieszczenia gospodarcze. Coraz częstsza adaptacja piwnicy na powierzchnie użytkowe zmusza inwestorów do poprawy izolacyjności tych pomieszczeń. To, czy warto ocieplić piwnicę, zależy również od tego, czy jest ona ogrzewana czy nie.

Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia. Warstwa ocieplenia stanowi izolacje termiczną, która chroni pomieszczenia przed utratą ciepła lub dostawaniem się do nich zimnego powietrza. To, czy przegroda jest ocieplona, zależy czy odgradza pomieszczenia cieplejsze od zimnych, gdzie ucieczka ciepła jest możliwa.

REKLAMA

Zobacz także: Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

REKLAMA

W przypadku piwnicy ogrzewanej, której pomieszczenia pełnią funkcję użytkową czy mieszkalną ocieplenie układa się na wszystkich ścianach zewnętrznych stykających się z gruntem. Rzeczą jasną jest również ocieplenie podłogi na gruncie. Zastosowane ocieplenie w przegrodach zewnętrznych ma za zadanie ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz, czyli w zimny z zasady grunt. Ocieplenie to należy układać po zewnętrznej stronie ścian, co wiąże się z odkopywaniem ścian. Warstwa ocieplenia ułożona od strony wewnętrznej może prowadzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany. Można się zdecydować na ocieplenie od wewnątrz pod warunkiem, że ściany są całkowicie suche. Do ocieplania ścian piwnicy, w których izolacja znajduje się po zewnętrznej stronie, używane są materiały odporne na wilgoć i na działanie dużych obciążeń. Polecanym materiałem jest polistyren ekstradowany, który w tych warunkach spisuje się dużo lepiej niż tradycyjny styropian. 

Piwnica, w której znajdują się pomieszczenia gospodarcze – czyli takie, które nie wymagają ogrzewania do temperatury pokojowej – nie wymaga ocieplenia. Temperatura tych pomieszczeniach jest niska lub, gdy jednak ogrzewanie występuje, niższa od temperatury pokojowej panującej w pomieszczeniach nad parterem. W takim przypadku ciepło z budynku ma możliwość przenikania do chłodniejszej piwnicy przez strop nad piwnicą. By uniknąć tego, na suficie piwnicy układa się izolację termiczną. Układanie jej po stronie wewnętrznej piwnicy ma znaczenie, ze względu na niższą temperaturę piwnicy niż pomieszczeń parteru. W piwnicach, które nie są ogrzewane, inwestorzy izolują również ściany, jednak nie jest konieczne stosowanie grubych warstw izolacji. Zdecydowanie wystarczająca jest 5-centymetrowa warstwa ocieplenia. 

Zobacz także: Jak dodatkowo ocieplić dom?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA