Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?
REKLAMA
Jeżeli budynek posadowiony jest na gruntach przepuszczalnych takich jak żwir czy piasek, a poziom wód gruntowych występuje dość nisko, następuje wtedy szybkie odprowadzenie wody opadowej i nie istnieje zagrożenie działaniem wody pod ciśnieniem. W tak korzystnych warunkach gruntowych można zastosować izolację typu lekkiego, którą stanowi powłoka wykonana z podkładu gruntującego i materiału izolującego, wyprowadzona około 0,5 m ponad grunt.
W przypadku stosowania tego typu izolacji, gdy w gruncie występuje możliwość nawet krótkotrwałego zawieszenia wód pod ciśnieniem, należy zapewnić odprowadzenie wód opadowych poprzez drenaż.
REKLAMA
Izolację przeciwwilgociową typu lekkiego wykonuje się:
- z materiałów rolowych tj. papy, folii – dobrze jest stosować papy zgrzewalne, gdyż dzięki tej technologii połączenia poszczególnych arkuszy są w pełni szczelne.
- z powłok bitumicznych – mogą to być emulsje służące zarówno jako grunt i klej do pap, jak i do bezpośredniego izolowania ścian. Na rynku dostępne są środki możliwe do stosowania na zimno i na gorąco.
Przy zasypywaniu wykopów należy ostrożnie narzucać i zagęszczać grunt ponieważ powłoki bitumiczne są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- z mas bitumicznych i polimerowych – tworzą bezszwowe powłoki, a ich stosowanie sprawdza się w izolacji ścian o różnych kształtach
REKLAMA
REKLAMA