REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?

Krzysztof Kowalski
Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej szybko tracą ciepło, ale i łatwo się nagrzewają.
Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej szybko tracą ciepło, ale i łatwo się nagrzewają.
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Dom o konstrukcji szkieletowej możemy ocieplić wełną mineralną, styropianem czy celulozą. Wybór materiału izolacyjnego będzie zależny od sposobu, w jaki chcemy ocieplić nasz budynek, możemy zastosować izolację w przestrzeniach pomiędzy konstrukcją, a także zastosować izolację w metodzie lekkiej-mokrej.

Rola izolacji

REKLAMA

Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej szybko tracą ciepło, ale i łatwo się nagrzewają. Żeby ochronić się przed dużymi stratami ciepła, a co za tym idzie znacznymi wydatkami za ogrzewanie w okresie zimowym, należy odpowiednio zaizolować nasz budynek. Wpierw powinniśmy ocieplić to jego ściany, gdyż 40% strat ciepła z budynku odbywa się właśnie przez nie.

Sposób izolowania ścian

Możemy stosować parę rodzajów sposobu montażu izolacji termicznej na naszych ścianach o konstrukcji szkieletowej. Powszechnym sposobem jest wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy konstrukcją materiałem izolacyjnym. To rozwiązanie jest średnio skuteczne z powodu powstawania dużej ilości mostków termicznych. Skuteczniejszą metodą jest – oprócz wypełnienia wolnej przestrzeni izolacją termiczną – stosowanie dodatkowej izolacji pomiędzy konstrukcją a okładziną. Mocuje się ją na ruszcie bądź do płyt OSB przymocowanych do konstrukcji ściany. Przy mocowaniu izolacji na ruszcie najczęstszym wykończeniem będzie siding bądź inna okładzina montowana na ruszcie. Natomiast w przypadku izolacji montowanej do płyty OSB, mamy do czynienia z metodą lekką mokrą, gdzie wykończeniem najczęściej pozostaje tynk.

Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiały izolacyjne

Do izolacji termicznej naszego domu o konstrukcji szkieletowej możemy zastosować styropian, wełnę mineralną (skalną i szklaną) czy celulozę.

Przy stosowaniu każdego materiału izolacyjnego ścian o konstrukcji szkieletowej należy zastosować paraizolację w celu uniknięcia późniejszej wilgoci czy zagrzybienia ścian.

Wełna mineralna ma podobne właściwości termiczne jak styropian. W porównaniu ze styropianem jest dużo zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną, co przy domu o konstrukcji szkieletowej też jest bardzo ważne. Wełna mineralna jest dobrym izolatorem termicznym, jak i akustycznym, łatwo się ją dostosowuje do miejsca montażu. Co ważne dla wrażliwych i cierpiących na alergię są też wełny mineralne nie pylące. Przy stosowaniu wełny mineralnej czy styropianu powstają liniowe mostki termiczne. Można ich uniknąć przez stosowanie dwóch warstw danej izolacji bądź przez zastosowanie jako izolatora celulozy. Materiał ten staje się coraz popularniejszy ze względu na swoje właściwości.

Zobacz także: Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA