Czym jest elewacja na ruszcie?
REKLAMA
REKLAMA
Elewacja na ruszcie
REKLAMA
Ten typ elewacji ma już wielu zwolenników. Można ją montować o każdej porze roku, dzięki „suchym” pracom budowlanym. Elewacja taka jest bardzo trwała, a w razie uszkodzenia jednego jej elementu wystarczy go wymienić bez martwienia się o większe kosztów naprawy. Prac nad elewacją trwają bardzo krótko. Można wręcz obserwować jak nasza elewacja powstaje z minuty na minutę. Elewacja odporna jest na działanie warunków atmosferycznych jak deszcz, wiatr, nasłonecznienie czy wahania temperatur. Odporność ta zależna jest od wyboru materiału osłonowego.
Elewacje na ruszcie nie wymagają konserwacji. Wystarczy przemyć elewację wodą najlepiej pod ciśnieniem lub wytrzeć ją mokrą ścierką.
Ruszt
Ruszt montuje się do ściany przy pomocy kołków rozporowych, śrub czy specjalnych gwoździ. Ruszt ma za zadanie utrzymanie izolacji termicznej i warstwy osłonowej.
Rodzaj rusztu często jest dobierany pod materiał okładzinowy i pod grubość warstwy izolacyjnej.
Ruszty – w zależności od grubości warstwy izolacyjnej – przebiegają pionowo lub poziomo bądź przy dużych grubościach izolacji w obu kierunkach. Jeśli ściana, do której chcemy zamocować ruszty, posiada liczne nierówności, będziemy zmuszeni do stosowania klinów montażowych.
Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?
Ruszty są drewniane, aluminiowe i stalowe. Zaletą pierwszych jest niska cena, drugich – dostosowanie pod dany materiał osłonowy jak i jego ciężar, co ułatwia montaż okładziny i sprawia, że będzie trwale przymocowana.
Izolacja termiczna
Jako izolację termiczną stosuje się zazwyczaj wełnę skalną lub szklaną, głównie ze względu na łatwiejszy montaż pomiędzy rusztem i możliwość wentylowania elewacji – ściany.
Wykończenie
Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji. Materiałami stosowanymi przy tym typie elewacji to kamienie naturalne, drewno, panele elewacyjne, siding, płyty ceramiczne czy płyty warstwowe.
Zobacz także: Zalety i wady elewacji z sidingu
REKLAMA
REKLAMA