REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest elewacja na ruszcie?

Krzysztof Kowalski
 Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji.
Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji.

REKLAMA

REKLAMA

Elewacja na ruszcie jest popularnym rozwiązaniem wykańczania ścian zewnętrznych. Składa się z rusztu, termoizolacji i okładziny zewnętrznej. Taką elewację szybko się montuje, a do tego można ją wykonywać o każdej porze roku. Elewację na ruszcie cechuje długa żywotność. W razie uszkodzenia elementu elewacji, można wymienić jedynie jej cześć.

Elewacja na ruszcie

REKLAMA

Ten typ elewacji ma już wielu zwolenników. Można ją montować o każdej porze roku, dzięki „suchym” pracom budowlanym. Elewacja taka jest bardzo trwała, a w razie uszkodzenia jednego jej elementu wystarczy go wymienić bez martwienia się o większe kosztów naprawy. Prac nad elewacją trwają bardzo krótko. Można wręcz obserwować jak nasza elewacja powstaje z minuty na minutę. Elewacja odporna jest na działanie warunków atmosferycznych jak deszcz, wiatr, nasłonecznienie czy wahania temperatur. Odporność ta zależna jest od wyboru materiału osłonowego.

Elewacje na ruszcie nie wymagają konserwacji. Wystarczy przemyć elewację wodą najlepiej pod ciśnieniem lub wytrzeć ją mokrą ścierką.

Ruszt

Ruszt montuje się do ściany przy pomocy kołków rozporowych, śrub czy specjalnych gwoździ. Ruszt ma za zadanie utrzymanie izolacji termicznej i warstwy osłonowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj rusztu często jest dobierany pod materiał okładzinowy i pod grubość warstwy izolacyjnej.

Ruszty – w zależności od grubości warstwy izolacyjnej – przebiegają pionowo lub poziomo bądź przy dużych grubościach izolacji w obu kierunkach. Jeśli ściana, do której chcemy zamocować ruszty, posiada liczne nierówności, będziemy zmuszeni do stosowania klinów montażowych.

Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Ruszty są drewniane, aluminiowe i stalowe. Zaletą pierwszych jest niska cena, drugich – dostosowanie pod dany materiał osłonowy jak i jego ciężar, co ułatwia montaż okładziny i sprawia, że będzie trwale przymocowana.

Izolacja termiczna

Jako izolację termiczną stosuje się zazwyczaj wełnę skalną lub szklaną, głównie ze względu na łatwiejszy montaż pomiędzy rusztem i możliwość wentylowania elewacji – ściany.

Wykończenie

Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji. Materiałami stosowanymi przy tym typie elewacji to kamienie naturalne, drewno, panele elewacyjne, siding, płyty ceramiczne czy płyty warstwowe. 

Zobacz także: Zalety i wady elewacji z sidingu

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA