REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
fot. SSO
fot. SSO
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

W projekcie termicznym ocieplenia powinny znaleźć się dokładne wyliczenia rodzaju i grubości termoizolacji i projekty wykonania detali, czyli miejsc specyficznych konkretnej elewacji, w których mogą powstawać przerwy w izolacji. Zazwyczaj dostawcy systemów ociepleniowych mają gotowe rozwiązania szczegółów, które są dopasowywane do poszczególnych budynków.

REKLAMA

Metody zapobiegania powstawania przerw w izolacji:

1. Dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych: wszystkie szczeliny powstałe w czasie klejenia należy wypełnić niskorozprężną pianką PU.

2. Ocieplenie ścian fundamentowych i cokołów: ściana fundamentowa powinna być zabezpieczona materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości. Należy zabezpieczyć miejsca od ławy fundamentowej do właściwego ocieplenia. Dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i wodami podziemnymi wymagają płyty poniżej gruntu.

Zobacz także: Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

3. Obróbki wokół okien: w nowych budynkach okna są płytko osadzone w ścianie, dlatego wystarczy zrobić odpowiednią obróbkę ościeży i prawidłowo zamontować podokienniki. Jeśli jednak okna są osadzone głębiej (dotyczy to starszych budynków) wtedy możemy jedynie ocieplić je materiałem termoizolacyjnym o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej.

4. Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu: ważne jest zachowanie ciągłości termoizolacyjnej. Zasada ta dotyczy dachów płaskich i spadzistych. Producenci systemów ociepleń posiadają gotowe warianty rozwiązań.

REKLAMA

5. Obróbka płyt balkonowych: w przypadku balkonów nie da się uniknąć przerw w izolacji, natomiast można zminimalizować ich działanie. W nowych budynkach stosuje się odpowiednie rozwiązania w czasie wylewania konstrukcji balkonu. W budynkach bez takiej termoizolacji możemy wykonać z obu stron płyty balkonowej warstwę ocieplenia o najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego można zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody poprzez zaizolowanie krawędzi przy ścianie i wykończenie powierzchni, np. płytkami ceramicznymi.

6. Balustrady, markizy, zadaszenia: tego typu elementy przechodzą przez warstwę termoizolacji, są więc punktowymi mostkami termicznymi. W projekcie powinny zostać uwzględnione jako detale rysunkowe, na kolejnym etapie powinny być wyznaczone na ścianie przed zamocowaniem ocieplenia. Tego typu przerwy w izolacji można zmniejszyć przy pomocy wkładek termoizolacyjnych. Są one bardziej wytrzymałe na ściskanie i mniej się odkształcają od zwykłych płyt termoizolacyjnych.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

7. Miejsca mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych: zazwyczaj w ramach montażu, przyklejenie płyt termoizolacyjnych nie wystarcza. W takiej sytuacji należy wzmocnić połączenia przez mocowanie kołkami. Jest to niezbędne w wysokich budynkach, ponieważ łączniki mechaniczne trzeba stosować w konstrukcjach od poziomu 8 metrów. Ale także w przypadku ścian z tzw. nienośnym podłożem, np. pokrytych starym tynkiem. Liczbę, rodzaj i rozmieszczenie łączników określa projektant. Najlepsze są łączniki o specjalnej konstrukcji, niwelującej ucieczkę ciepła. Stosuje się też tzw. „termo dyble”, czyli kołki, które umieszcza się, we wcześniej wykonanym, zagłębieniu, po wbiciu czy wkręceniu trzpienia całość zatyka się krążkiem z wełny lub styropianu.

8. Dodatkowe elementy na ocieplonej elewacji: elementy ozdobne lub praktyczne – tablice adresowe, kinkiety, syreny alarmów – najlepiej jest je umieszczać na specjalnych podkładkach. Inną metodą jest wkręcenie w płytę termoizolacyjną specjalnych elementów do mocowania wykonanego z tworzywa. 

W czasie wyboru ekipy wykonawczej należy sprawdzić czy pracownicy danej firmy mają wysoką świadomość techniczną i czy mają świadectwa przeszkolenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA