REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
fot. SSO
fot. SSO
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

W projekcie termicznym ocieplenia powinny znaleźć się dokładne wyliczenia rodzaju i grubości termoizolacji i projekty wykonania detali, czyli miejsc specyficznych konkretnej elewacji, w których mogą powstawać przerwy w izolacji. Zazwyczaj dostawcy systemów ociepleniowych mają gotowe rozwiązania szczegółów, które są dopasowywane do poszczególnych budynków.

REKLAMA

Metody zapobiegania powstawania przerw w izolacji:

1. Dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych: wszystkie szczeliny powstałe w czasie klejenia należy wypełnić niskorozprężną pianką PU.

2. Ocieplenie ścian fundamentowych i cokołów: ściana fundamentowa powinna być zabezpieczona materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości. Należy zabezpieczyć miejsca od ławy fundamentowej do właściwego ocieplenia. Dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i wodami podziemnymi wymagają płyty poniżej gruntu.

Zobacz także: Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

3. Obróbki wokół okien: w nowych budynkach okna są płytko osadzone w ścianie, dlatego wystarczy zrobić odpowiednią obróbkę ościeży i prawidłowo zamontować podokienniki. Jeśli jednak okna są osadzone głębiej (dotyczy to starszych budynków) wtedy możemy jedynie ocieplić je materiałem termoizolacyjnym o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej.

4. Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu: ważne jest zachowanie ciągłości termoizolacyjnej. Zasada ta dotyczy dachów płaskich i spadzistych. Producenci systemów ociepleń posiadają gotowe warianty rozwiązań.

REKLAMA

5. Obróbka płyt balkonowych: w przypadku balkonów nie da się uniknąć przerw w izolacji, natomiast można zminimalizować ich działanie. W nowych budynkach stosuje się odpowiednie rozwiązania w czasie wylewania konstrukcji balkonu. W budynkach bez takiej termoizolacji możemy wykonać z obu stron płyty balkonowej warstwę ocieplenia o najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego można zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody poprzez zaizolowanie krawędzi przy ścianie i wykończenie powierzchni, np. płytkami ceramicznymi.

6. Balustrady, markizy, zadaszenia: tego typu elementy przechodzą przez warstwę termoizolacji, są więc punktowymi mostkami termicznymi. W projekcie powinny zostać uwzględnione jako detale rysunkowe, na kolejnym etapie powinny być wyznaczone na ścianie przed zamocowaniem ocieplenia. Tego typu przerwy w izolacji można zmniejszyć przy pomocy wkładek termoizolacyjnych. Są one bardziej wytrzymałe na ściskanie i mniej się odkształcają od zwykłych płyt termoizolacyjnych.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

7. Miejsca mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych: zazwyczaj w ramach montażu, przyklejenie płyt termoizolacyjnych nie wystarcza. W takiej sytuacji należy wzmocnić połączenia przez mocowanie kołkami. Jest to niezbędne w wysokich budynkach, ponieważ łączniki mechaniczne trzeba stosować w konstrukcjach od poziomu 8 metrów. Ale także w przypadku ścian z tzw. nienośnym podłożem, np. pokrytych starym tynkiem. Liczbę, rodzaj i rozmieszczenie łączników określa projektant. Najlepsze są łączniki o specjalnej konstrukcji, niwelującej ucieczkę ciepła. Stosuje się też tzw. „termo dyble”, czyli kołki, które umieszcza się, we wcześniej wykonanym, zagłębieniu, po wbiciu czy wkręceniu trzpienia całość zatyka się krążkiem z wełny lub styropianu.

8. Dodatkowe elementy na ocieplonej elewacji: elementy ozdobne lub praktyczne – tablice adresowe, kinkiety, syreny alarmów – najlepiej jest je umieszczać na specjalnych podkładkach. Inną metodą jest wkręcenie w płytę termoizolacyjną specjalnych elementów do mocowania wykonanego z tworzywa. 

W czasie wyboru ekipy wykonawczej należy sprawdzić czy pracownicy danej firmy mają wysoką świadomość techniczną i czy mają świadectwa przeszkolenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA