REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
fot. SSO
fot. SSO
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

W projekcie termicznym ocieplenia powinny znaleźć się dokładne wyliczenia rodzaju i grubości termoizolacji i projekty wykonania detali, czyli miejsc specyficznych konkretnej elewacji, w których mogą powstawać przerwy w izolacji. Zazwyczaj dostawcy systemów ociepleniowych mają gotowe rozwiązania szczegółów, które są dopasowywane do poszczególnych budynków.

REKLAMA

Metody zapobiegania powstawania przerw w izolacji:

1. Dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych: wszystkie szczeliny powstałe w czasie klejenia należy wypełnić niskorozprężną pianką PU.

2. Ocieplenie ścian fundamentowych i cokołów: ściana fundamentowa powinna być zabezpieczona materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości. Należy zabezpieczyć miejsca od ławy fundamentowej do właściwego ocieplenia. Dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i wodami podziemnymi wymagają płyty poniżej gruntu.

Zobacz także: Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

3. Obróbki wokół okien: w nowych budynkach okna są płytko osadzone w ścianie, dlatego wystarczy zrobić odpowiednią obróbkę ościeży i prawidłowo zamontować podokienniki. Jeśli jednak okna są osadzone głębiej (dotyczy to starszych budynków) wtedy możemy jedynie ocieplić je materiałem termoizolacyjnym o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej.

4. Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu: ważne jest zachowanie ciągłości termoizolacyjnej. Zasada ta dotyczy dachów płaskich i spadzistych. Producenci systemów ociepleń posiadają gotowe warianty rozwiązań.

REKLAMA

5. Obróbka płyt balkonowych: w przypadku balkonów nie da się uniknąć przerw w izolacji, natomiast można zminimalizować ich działanie. W nowych budynkach stosuje się odpowiednie rozwiązania w czasie wylewania konstrukcji balkonu. W budynkach bez takiej termoizolacji możemy wykonać z obu stron płyty balkonowej warstwę ocieplenia o najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego można zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody poprzez zaizolowanie krawędzi przy ścianie i wykończenie powierzchni, np. płytkami ceramicznymi.

6. Balustrady, markizy, zadaszenia: tego typu elementy przechodzą przez warstwę termoizolacji, są więc punktowymi mostkami termicznymi. W projekcie powinny zostać uwzględnione jako detale rysunkowe, na kolejnym etapie powinny być wyznaczone na ścianie przed zamocowaniem ocieplenia. Tego typu przerwy w izolacji można zmniejszyć przy pomocy wkładek termoizolacyjnych. Są one bardziej wytrzymałe na ściskanie i mniej się odkształcają od zwykłych płyt termoizolacyjnych.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

7. Miejsca mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych: zazwyczaj w ramach montażu, przyklejenie płyt termoizolacyjnych nie wystarcza. W takiej sytuacji należy wzmocnić połączenia przez mocowanie kołkami. Jest to niezbędne w wysokich budynkach, ponieważ łączniki mechaniczne trzeba stosować w konstrukcjach od poziomu 8 metrów. Ale także w przypadku ścian z tzw. nienośnym podłożem, np. pokrytych starym tynkiem. Liczbę, rodzaj i rozmieszczenie łączników określa projektant. Najlepsze są łączniki o specjalnej konstrukcji, niwelującej ucieczkę ciepła. Stosuje się też tzw. „termo dyble”, czyli kołki, które umieszcza się, we wcześniej wykonanym, zagłębieniu, po wbiciu czy wkręceniu trzpienia całość zatyka się krążkiem z wełny lub styropianu.

8. Dodatkowe elementy na ocieplonej elewacji: elementy ozdobne lub praktyczne – tablice adresowe, kinkiety, syreny alarmów – najlepiej jest je umieszczać na specjalnych podkładkach. Inną metodą jest wkręcenie w płytę termoizolacyjną specjalnych elementów do mocowania wykonanego z tworzywa. 

W czasie wyboru ekipy wykonawczej należy sprawdzić czy pracownicy danej firmy mają wysoką świadomość techniczną i czy mają świadectwa przeszkolenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA