REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Katarzyna Mazurek
Ocieplenie można wykonać przy użyciu wełny mineralnej, układanej w dwóch warstwach.
Ocieplenie można wykonać przy użyciu wełny mineralnej, układanej w dwóch warstwach.

REKLAMA

REKLAMA

Ocieplenie nowych domów drewnianych, najczęściej jest wykonywane w trakcie procesu wznoszenia. W przypadku starych domów z drewna, po pewnym czasie może się okazać, że nie spełnia on aktualnych warunków energooszczędności i należy go ocieplić. Można to zrobić metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą.

Metoda lekka sucha

REKLAMA

Jest najczęściej wybieranym sposobem ocieplania domów drewnianych. Prace można wykonać samemu, bez konieczności zatrudniania ekipy. Ocieplenie wykonuje się przy użyciu wełny mineralnej, układanej w dwóch warstwach. Zewnętrzną powierzchnię ocieplanej ściany pokrywa się preparatem ochronnym i grzybobójczym. Do zaimpregnowanego drewna przybija się ruszt poziomy, pomiędzy którym układa się płyty wełny mineralnej grubości około 5 cm. Dobrze jest, gdy materiał termoizolacji pokryty jest powłoką szklaną, którą umieszcza się od strony ściany. Ruszt z pierwszą warstwą ocieplenia pokrywa się paroizolacją, na której montuje się drugi ruszt - pionowy. Do rusztu mocuje się drugą warstwę wełny mineralnej grubości 10 cm. Tak przygotowane warstwy przykrywa się folia wiatroizolacyjną. Wykończenie elewacji, najczęściej w postaci oblicówki drewnianej, sidingu lub paneli elewacyjnych, mocuje się do listew dystansowych zapewniających odstęp między wykończeniem elewacji a izolacją wiatroszczelną. Gdy elewacja ma być wykończona tynkiem, nie stosuje się wiatroizolacji, ale bezpośrednio na powierzchni wełny mineralnej nanosi się masę tynkarską. W przypadku wykończenia tynkiem, który jest cięższy, należy sprawdzić przyczepność ocieplenia do starej oblicówki, na wypadek oderwania się, szczególnie w górnych partiach ściany.

Zobacz także:  Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Metoda lekka mokra

Jest to metoda o wiele trudniejsza niż metoda sucha. Do ocieplania należy stosować wełnę mineralną i tynki paroprzepuszczalne. Styropian i inne materiały szczelne mogą powodować zawilgocenia drewnianej konstrukcji budynku. Używana w tej metodzie wełna mineralna powinna być wystarczająco twarda i sztywna, by mogła wytrzymać mocowanie do ścian za pomocą kleju i kołków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaką farbę wybrać do pomalowania łazienki?

Kołki mocujące wełnę do drewna nie mogą być wbijane. Powinny być wkręcane.

Klej użyty w metodzie BSO powinien być również przepuszczalny, by było zapewnione oddychanie drewnianej ściany. W metodzie lekkiej mokrej nie jest konieczne stosowanie paro- i wiatroizolacji. Do wykończenia elewacji może być użyty tynk mineralny lub silikatowych. Tynki akrylowe nie zapewniają przepuszczalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA