Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?
REKLAMA
REKLAMA
Metoda lekka sucha
REKLAMA
Jest najczęściej wybieranym sposobem ocieplania domów drewnianych. Prace można wykonać samemu, bez konieczności zatrudniania ekipy. Ocieplenie wykonuje się przy użyciu wełny mineralnej, układanej w dwóch warstwach. Zewnętrzną powierzchnię ocieplanej ściany pokrywa się preparatem ochronnym i grzybobójczym. Do zaimpregnowanego drewna przybija się ruszt poziomy, pomiędzy którym układa się płyty wełny mineralnej grubości około 5 cm. Dobrze jest, gdy materiał termoizolacji pokryty jest powłoką szklaną, którą umieszcza się od strony ściany. Ruszt z pierwszą warstwą ocieplenia pokrywa się paroizolacją, na której montuje się drugi ruszt - pionowy. Do rusztu mocuje się drugą warstwę wełny mineralnej grubości 10 cm. Tak przygotowane warstwy przykrywa się folia wiatroizolacyjną. Wykończenie elewacji, najczęściej w postaci oblicówki drewnianej, sidingu lub paneli elewacyjnych, mocuje się do listew dystansowych zapewniających odstęp między wykończeniem elewacji a izolacją wiatroszczelną. Gdy elewacja ma być wykończona tynkiem, nie stosuje się wiatroizolacji, ale bezpośrednio na powierzchni wełny mineralnej nanosi się masę tynkarską. W przypadku wykończenia tynkiem, który jest cięższy, należy sprawdzić przyczepność ocieplenia do starej oblicówki, na wypadek oderwania się, szczególnie w górnych partiach ściany.
Zobacz także: Jakie zastosowanie może mieć cegła?
Metoda lekka mokra
Jest to metoda o wiele trudniejsza niż metoda sucha. Do ocieplania należy stosować wełnę mineralną i tynki paroprzepuszczalne. Styropian i inne materiały szczelne mogą powodować zawilgocenia drewnianej konstrukcji budynku. Używana w tej metodzie wełna mineralna powinna być wystarczająco twarda i sztywna, by mogła wytrzymać mocowanie do ścian za pomocą kleju i kołków.
Zobacz także: Jaką farbę wybrać do pomalowania łazienki?
Kołki mocujące wełnę do drewna nie mogą być wbijane. Powinny być wkręcane.
Klej użyty w metodzie BSO powinien być również przepuszczalny, by było zapewnione oddychanie drewnianej ściany. W metodzie lekkiej mokrej nie jest konieczne stosowanie paro- i wiatroizolacji. Do wykończenia elewacji może być użyty tynk mineralny lub silikatowych. Tynki akrylowe nie zapewniają przepuszczalności.
REKLAMA
REKLAMA