REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać ściany domów z bali?

Joanna Orzechowska
Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska
Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska
J. Żarnowska
J. Żarnowska

REKLAMA

REKLAMA

Domy z bali są dość charakterystyczne. Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju budownictwa, są ściany budynków wznoszone z litych, drewnianych bali łączonych ze sobą na tzw. zamki (węgły).

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzna domów z bali wykonuje się z litych bali drewnianych o różnych przekrojach. Najczęściej spotykanymi przekrojami są:
- bale okrągłe pełne,
- bale dwustronnie zaokrąglone,
- bale klasyczne z zewnętrzną zaokrągloną powierzchnią i prostą od środka,
- bale prostokątne,
- oraz inne produkowane na specjalne zamówienie.

REKLAMA

Zobacz także: Dlaczego warto budować domy drewniane?

Ściany zewnętrzne domów z bali wznoszone są w konstrukcji wieńcowej, zwanej także konstrukcją węgłową lub zrębową. Konstrukcja ściany składa się z bali ułożonych poziomo, łączonych ze sobą w narożach domu na tzw. zamki (węgły). Naroża domu z bali mogą być z tzw. ostatkami, końcami belek wystającymi poza obrys budynku. Można także wznosić ściany bez ostatków. Poziome bale, łączy się ze sobą za pomocą drewnianych kołków zwanych tyblami. Dopuszczalne jest także łączenie na gwoździe lub metalowe kotwy. Podczas spajania poszczególnych bali, są one dodatkowo uszczelniane np. za pomocą sznura, pakuły, wysuszonego mchu lub wełny drzewnej. Pierwszy poziomy bal, stanowiący podstawę pod kolejne nazywa się balem podwalinowym, natomiast ostatni poziomy bal kończący budowę ściany nazywany jest balem oczepowym – to właśnie na nim opiera się konstrukcja dachu.

Ściany wewnętrzne

To jak będą wyglądały ściany wewnętrzne w domu z bali zależy przede wszystkim od inwestora. Chcąc zachować klimat „drewnianej chaty”, ściany wewnętrzne tak samo jak zewnętrzne można wykonać z bali. Nie wyklucza to oczywiście różnorodności ścian w nowo powstałym domu. To, że w salonie będziemy mieć ściany z bali nie eliminuje płytek ceramicznych na ścianach w kuchni czy łazience. Jeśli nie chcemy mieć w domu tylko drewnianych ścian, najlepiej jest wykorzystać do tego celu płytę gipsowo-kartonową. Umocowana na specjalnym stelażu, pozwoli nam w domu wykończyć ściany tapetą lub wyżej wspomnianymi płytkami. Należy pamiętać, aby przed położeniem materiału wykończeniowego, ścianę zaszpachlować i pomalować podkładem.

Zobacz także: Jak wykonać ściany domów z bali?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest szybkie i eliminuje nam prace mokre pojawiające się przy wykonywaniu standardowych ścian murowanych. Poza tym, ściany z karton-gipsu wykonuje się szybko, przyspiesza to czas wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych mają niestety też swoje wady. Mają niską odporność na uderzenia i nie są odporne większe obciążenia, są także słabą izolacją akustyczną. Planując zawieszenie na nich np. dość ciężkich szafek kuchennych czy łazienkowych, już w trakcie budowy domu warto zamontować we właściwych miejscach dodatkowe elementy wzmacniające.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA