REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać ściany domów z bali?

Joanna Orzechowska
Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska
Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska
J. Żarnowska
J. Żarnowska

REKLAMA

REKLAMA

Domy z bali są dość charakterystyczne. Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju budownictwa, są ściany budynków wznoszone z litych, drewnianych bali łączonych ze sobą na tzw. zamki (węgły).

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzna domów z bali wykonuje się z litych bali drewnianych o różnych przekrojach. Najczęściej spotykanymi przekrojami są:
- bale okrągłe pełne,
- bale dwustronnie zaokrąglone,
- bale klasyczne z zewnętrzną zaokrągloną powierzchnią i prostą od środka,
- bale prostokątne,
- oraz inne produkowane na specjalne zamówienie.

REKLAMA

Zobacz także: Dlaczego warto budować domy drewniane?

Ściany zewnętrzne domów z bali wznoszone są w konstrukcji wieńcowej, zwanej także konstrukcją węgłową lub zrębową. Konstrukcja ściany składa się z bali ułożonych poziomo, łączonych ze sobą w narożach domu na tzw. zamki (węgły). Naroża domu z bali mogą być z tzw. ostatkami, końcami belek wystającymi poza obrys budynku. Można także wznosić ściany bez ostatków. Poziome bale, łączy się ze sobą za pomocą drewnianych kołków zwanych tyblami. Dopuszczalne jest także łączenie na gwoździe lub metalowe kotwy. Podczas spajania poszczególnych bali, są one dodatkowo uszczelniane np. za pomocą sznura, pakuły, wysuszonego mchu lub wełny drzewnej. Pierwszy poziomy bal, stanowiący podstawę pod kolejne nazywa się balem podwalinowym, natomiast ostatni poziomy bal kończący budowę ściany nazywany jest balem oczepowym – to właśnie na nim opiera się konstrukcja dachu.

Ściany wewnętrzne

To jak będą wyglądały ściany wewnętrzne w domu z bali zależy przede wszystkim od inwestora. Chcąc zachować klimat „drewnianej chaty”, ściany wewnętrzne tak samo jak zewnętrzne można wykonać z bali. Nie wyklucza to oczywiście różnorodności ścian w nowo powstałym domu. To, że w salonie będziemy mieć ściany z bali nie eliminuje płytek ceramicznych na ścianach w kuchni czy łazience. Jeśli nie chcemy mieć w domu tylko drewnianych ścian, najlepiej jest wykorzystać do tego celu płytę gipsowo-kartonową. Umocowana na specjalnym stelażu, pozwoli nam w domu wykończyć ściany tapetą lub wyżej wspomnianymi płytkami. Należy pamiętać, aby przed położeniem materiału wykończeniowego, ścianę zaszpachlować i pomalować podkładem.

Zobacz także: Jak wykonać ściany domów z bali?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest szybkie i eliminuje nam prace mokre pojawiające się przy wykonywaniu standardowych ścian murowanych. Poza tym, ściany z karton-gipsu wykonuje się szybko, przyspiesza to czas wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych mają niestety też swoje wady. Mają niską odporność na uderzenia i nie są odporne większe obciążenia, są także słabą izolacją akustyczną. Planując zawieszenie na nich np. dość ciężkich szafek kuchennych czy łazienkowych, już w trakcie budowy domu warto zamontować we właściwych miejscach dodatkowe elementy wzmacniające.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA