REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją
Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Podstawowe rodzaje gruntu – ochrona przed wodą gruntową

Wyróżnić można trzy rodzaje gruntów (grunt przepuszczalny, częściowo przepuszczalny, nieprzepuszczalny. Wymienione rodzaje odgrywają zasadniczą rolę, chroniąc budynek przed wodą gruntową.

REKLAMA

REKLAMA

1. Grunt nieprzepuszczalny – nie posiada zdolności do szybkiej filtracji wody opadowej, co oznacza, że zatrzymuje ją przez długi okres. Do gruntu spoistego należą: pyły, iły, glina, pylasta. Warto także zaznaczyć, że im grunt będzie bardziej plastyczny, tym z zwiększą trudnością będzie przenosił obciążenia od budynku,

2. Grunt częściowo przypuszczalny – składa się on zarówno z gruntu przepuszczalnego, jak i gruntu nieprzepuszczalnego. Grunty te powstają na skutek działalności człowieka. Jego struktura jest bardzo zróżnicowana, ponieważ ciężko jest w niej ustalić szybkość filtracji wody opadowej. W niektórych miejscach woda gruntowa przenika bez żadnych kłopotów do warstwy z ustabilizowanym lustrem wody gruntowej. Natomiast, czasami na skutek posadowienia na gruntach częściowo przepuszczalnych, woda gruntowa przyczynia się do powstania ciśnienia hydrostatycznego,

3. Grunt przepuszczalny – do którego można zaliczyć: piasek pylasty, pospółki, żwirki, piasek drobnoziarnisty, piasek średnioziarnisty, gruboziarnisty. Jest to grunt sypki i niespoisty, który ma zdolność szybkiej filtracji wody opadowej. Nadto, możliwości do przenoszenia swego rodzaju obciążeń od budynku na gruncie przepuszczalnym zależy od wielkości uziarnienia, wilgotności, zagęszczenia.

Izolacja fundamentowa

Tylko i wyłącznie, sama izolacja fundamentowa nie zabezpieczy budynku przed wilgocią. Należy dodatkowo ułożyć pod podłogą izolację i szczelnie połączyć ją z izolacją ścian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać o tym, że izolację poziomą ścian fundamentowych należy wykonać z jednej warstwy papy zagrzewalnej, która jest modyfikowana na włókninie poliestrowym. Wskazać także trzeba, iż izolacja z papy chroni ściany budynku przed wilgocią z gruntu.

Grunty przepuszczalne a grunty nieprzepuszczalne – istotna różnica

Grunty nieprzepuszczalne zatrzymują wodę na dłuższy czas. Z tego też powodu, fundamenty są zagrożone podmyciem przez wodą gruntową. Natomiast, grunty przepuszczalne zatrzymują wodę przez krótki czas. Bowiem, woda znajduje się przez krótki czas w części podziemnej budynku.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, należy pamiętać o tym, iż długi kontakt ścian z wodą gruntową prowadzi do ich zniszczenia. Do takiego stanu, doprowadzają przede wszystkim sole, które znajdują się w wodzie, ale także powtarzające się często tzn. „cykle zamarzania i odmarzania ścian”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA