REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób działa budynek pasywny?

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii zewnętrznej dla domu pasywnego
Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii zewnętrznej dla domu pasywnego

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie coraz częściej opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie w budynku na energię zużywaną do jego eksploatacji. Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby dzięki odpowiednio zastosowanej konstrukcji tracił jak najmniej ciepła. A jego usytuowanie ma pozwolić przede wszystkim na dostarczenie w sposób pasywny jak największej ilości energii z zewnątrz.

Pozyskiwanie energii słonecznej

Obecnie duże okna są pożądanymi elementami nowoczesnego domu. Odpowiednie oświetlenie może także sprawić, iż wnętrze domu wydaje się bardziej przestronne, co wpływa na komfort warunków życia oraz na samopoczucie. Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii zewnętrznej dla domu pasywnego. Wszelkiego rodzaju przeszklenia zaprojektowane w budynku sprzyjają w znaczącym stopniu pozyskiwaniu energii słonecznej. Wykorzystanie tejże energii może polegać na takim skoncentrowaniu bryły budynku w stosunku do stron świata, aby wszystkie znajdujące się w budynku pomieszczenia wymagające ogrzewania zostały usytuowane od strony elewacji południowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okna znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach będą przepuszczać jak największe pasmo światła słonecznego. 

REKLAMA

Warto także wiedzieć o tym, że energię słoneczną czerpie się z zainstalowanych w budynku kolektorów, czy też baterii słonecznych.

Zobacz także: Zalety domu pasywnego

Zachowanie komfortu cieplnego

Komfort cieplny, czyli stan zrównoważenia bilansu cieplnego, oznacza, iż człowiek nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna. Aby zachować w domu pasywnym ten komfort cieplny nie jest konieczne stosowanie w nim aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji. Dom pasywny ma na celu biernie wychładzać się i ogrzewać – w zależności od zmian temperatury. Straty ciepła w budynku pasywnym uzupełnia się tak zwanymi pasywnymi źródłami ciepła tj. urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji. 

Warto podkreślić, iż komfort cieplny zapewnia się mieszkańcom poprzez jednorazowe, niskotemperaturowe podgrzanie powietrza wentylującego dom. 

W jaki sposób należy zapobieganie utracie ciepła?

Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby zachować maksymalną jego szczelność. Budynek ten jest izolowany od zewnątrz: grubą warstwą izolacyjną umieszczoną na ścianach, systemem wentylacji z wymiennikami ciepła oraz bardzo szczelnymi oknami niskoemisyjnymi. Duże znaczenie w zachowaniu ciepła mają także otwory okienne w elewacji.

Wentylacja – jako konieczny i niezbędny element

REKLAMA

Celem wentylacji jest zminimalizowanie straty ciepła. Wentylacja to proces, dzięki któremu ciepłe powietrze wychodzące z budynku jest używane zarówno do ogrzania zimnego, ale także świeżego powietrza z zewnątrz. Wentylacja odbywa się przede wszystkim w wymienniku ciepła, w którym powietrze przed doprowadzeniem do wnętrza budynku jest chłodzone latem, natomiast podczas zimy jest podgrzewane.

Chcąc zachować standard domu pasywnego, koniecznie należy zastosować mechaniczną wentylację nawiewową. Pomimo tego, iż domy pasywne w swojej konstrukcji posiadają całkowicie szczelne ściany i okna – koniecznym i niezbędnym elementem każdego budynku tego typu jest wentylacja.

Zobacz także: Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA