O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?
REKLAMA
REKLAMA
Izolacja z papy
REKLAMA
Należy pamiętać o tym, że sama izolacja fundamentów nie będzie w stanie zabezpieczyć budynku przed wodą gruntową. Izolacja musi być odpowiednio ułożona. Zaleca się, aby znajdowała się ona bezpośrednio pod podłogą na gruncie. Nadto, musi być ona w sposób szczelny połączona z izolacją ścian. Pozioma izolacja z papy zabezpiecza ściany domu przed wilgocią z gruntu.
Najistotniejsza informacja o systemie izolacji dotyczy tego, aby przy zakupie producent udostępnił wszystkie certyfikaty tj.:
- informacje techniczne,
- deklaracja zgodności,
- dokumenty potwierdzające sprawność systemu,
- dokument dotyczący rekomendacji technicznej od niezależnych od siebie instytutów badawczych.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Izolacja pozioma a izolacja pionowa
1.Izolacja pozioma ścian fundamentowych jest wykonana z pojedynczej warstwy papy, zagrzewalnej. Warstwa ta jest przekształcana często na włóknienie poliestrowym, a w rzadkich przypadkach wykonuje się ją z dwóch warstw papy klejonych lepikiem. Przy tym izolacja pozioma chroni ściany budynku przed wilgocią. W celu wykonania izolacji poziomej ław fundamentowych, należy wykorzystać odpowiednią papę, oznaczoną przez producenta lub o poliestrowej osnowie – o dużej wytrzymałości mechanicznej.
Powyżej opisane propozycje wykonania izolacji poziomej są istotne, ponieważ warstwa ta musi wytrzymać nacisk ścian budynku.
2. Izolacja pionowa jest wykonana z papy przeznaczonej do wybudowania fundamentów. Izolacja pionowa ma na celu zabezpieczanie ścian, ław oraz części podziemnej od przenikania wody gruntowej w ściany piwnicy oraz wnętrza budynku.
Zobacz: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu
Dwa rodzaje hydroizolacji – pozioma i pionowa
REKLAMA
Izolacja pozioma odgrywa zasadniczą rolę w budynku niepodpiwniczonym. Przede wszystkim w tego typu budynku, istotną rolę odgrywa izolacja pozioma. Chroni ona wnętrze od wilgoci z gruntu. Natomiast izolacja pionowa chroni powierzchnię ścian budynku przed wnikaniem wody gruntowej w ich strukturę. Zarówno budynki:. „niepodpiwniczone”, jak i „podpiwniczone” – buduje na ławach fundamentowych oraz ścianach fundamentowych lub na wylewce betonowej na gruncie.
Jeżeli zamierzamy wybudować dom, to musimy pamiętać o poziomie ustabilizowania lustra wody gruntowej i o rodzaju gruntu. To kluczowe informacje, ponieważ znajomość tych dwóch aspektów decyduje o prawidłowym dobraniu zabezpieczenia podziemnych części budynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.