REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Należy pamiętać o tym, że sama izolacja fundamentów nie będzie w stanie zabezpieczyć budynku przed wodą gruntową
Należy pamiętać o tym, że sama izolacja fundamentów nie będzie w stanie zabezpieczyć budynku przed wodą gruntową

REKLAMA

REKLAMA

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Izolacja z papy

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że sama izolacja fundamentów nie będzie w stanie zabezpieczyć budynku przed wodą gruntową. Izolacja musi być odpowiednio ułożona. Zaleca się, aby znajdowała się ona bezpośrednio pod podłogą na gruncie. Nadto, musi być ona w sposób szczelny połączona z izolacją ścian. Pozioma izolacja z papy zabezpiecza ściany domu przed wilgocią z gruntu.

Najistotniejsza informacja o systemie izolacji dotyczy tego, aby przy zakupie producent udostępnił wszystkie certyfikaty tj.:
- informacje techniczne,
- deklaracja zgodności,
- dokumenty potwierdzające sprawność systemu,
- dokument dotyczący rekomendacji technicznej od niezależnych od siebie instytutów badawczych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Izolacja pozioma a izolacja pionowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1.Izolacja pozioma ścian fundamentowych jest wykonana z pojedynczej warstwy papy, zagrzewalnej. Warstwa ta jest przekształcana często na włóknienie poliestrowym, a w rzadkich przypadkach wykonuje się ją z dwóch warstw papy klejonych lepikiem. Przy tym izolacja pozioma chroni ściany budynku przed wilgocią. W celu wykonania izolacji poziomej ław fundamentowych, należy wykorzystać odpowiednią papę, oznaczoną przez producenta lub o poliestrowej osnowie – o dużej wytrzymałości mechanicznej.

Powyżej opisane propozycje wykonania izolacji poziomej są istotne, ponieważ warstwa ta musi wytrzymać nacisk ścian budynku.

2. Izolacja pionowa jest wykonana z papy przeznaczonej do wybudowania fundamentów. Izolacja pionowa ma na celu zabezpieczanie ścian, ław oraz części podziemnej od przenikania wody gruntowej w ściany piwnicy oraz wnętrza budynku.

Zobacz: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu

Dwa rodzaje hydroizolacji – pozioma i pionowa

REKLAMA

Izolacja pozioma odgrywa zasadniczą rolę w budynku niepodpiwniczonym. Przede wszystkim w tego typu budynku, istotną rolę odgrywa izolacja pozioma. Chroni ona wnętrze od wilgoci z gruntu. Natomiast izolacja pionowa chroni powierzchnię ścian budynku przed wnikaniem wody gruntowej w ich strukturę. Zarówno budynki:. „niepodpiwniczone”, jak i „podpiwniczone” – buduje na ławach fundamentowych oraz ścianach fundamentowych lub na wylewce betonowej na gruncie.

Jeżeli zamierzamy wybudować dom, to musimy pamiętać o poziomie ustabilizowania lustra wody gruntowej i o rodzaju gruntu. To kluczowe informacje, ponieważ znajomość tych dwóch aspektów decyduje o prawidłowym dobraniu zabezpieczenia podziemnych części budynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA