Wełna mineralna i szklana – różnice
REKLAMA
REKLAMA
Wełna skalna
REKLAMA
Produkowana jest z surowców takich jak bazalt, gabro, dolomit lub kruszywo wapienne, a także z odzyskiwanych materiałów skalnych takich jak brykiet mineralny. Z roztopionych w wysokiej temperaturze surowców formowane są włókna, które następnie skleja się specjalną żywicą. Z tak powstałego tworzywa formuje się płyty i maty, w których włókna mają przeważnie rozproszony układ.
Wełna szklana
Powstaje w podobny sposób jak wełna skalna, ale z innych surowców - z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. W przeciwieństwie do płyt i mat z wełny skalnej, układ włókien w wełnie szklanej jest ukierunkowany równolegle do powierzchni zewnętrznych.
Parametry i właściwości
Pod względem izolacyjności termicznej obie wełny różnią się między sobą, niemniej jednak nie są to szczególnie duże różnice. Współczynniki przewodzenia ciepła zależy od ich gęstości.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ= 0,039 W/(mK) ma wełna szklana o gęstości 13 kg/m3 i wełna skalna o gęstości 35 kg/m3.
Dzięki swej włóknistej strukturze tłumiącej dźwięki często oba rodzaje wełny polecane są do wykonywania izolacji akustycznych w różnych typach budynków.
Pod względem odporności ogniowej wełna skalna wykazuje lepsze parametry. Produkowane są z niej wyroby, które wytrzymują temperaturę dochodzącą nawet do 1000°C. Wełna szklana wytrzymuje temperaturę do 600-700°C. Parametry paroprzepuszczalności i nasiąkliwości obu materiałów utrzymują się na tym samym poziomie. Inaczej jest w przypadku wytrzymałość na ściskanie, która jest inna dla wełny szklanej i inna dla skalnej. Z wełny skalnej wykonuje się płyty o dużej gęstości, a więc również o dużej wytrzymałości na ściskanie, inaczej jest w przypadku wełny szklanej. Przy wyborze wełny warto zwrócić uwagę również na jej właściwości użytkowe. Wełna szklana jest lżejsza i mniej pyli niż skalna. Dzięki większej elastyczności włókien lepiej dostosowuje się do różnych kształtów i nierównego podłoża, czego nie możemy osiągnąć stosując wełnę skalną. Zaletą wełny skalnej jest brak rozwarstwiania się.
Zastosowanie
Wełna skalna ma prawie nieograniczone zastosowanie w izolacji cieplnej. Można nią ocieplać budynek począwszy od fundamentów, przez podłogę na gruncie, ściany, stropy, a nawet stropodachy niewentylowane. Zastosowanie wełny szklanej ogranicza się niestety tylko do miejsc nie będących pod dużym obciążeniem. Może być dobrym wypełnieniem izolacyjnym w ścianach trójwarstwowych lub konstrukcjach szkieletowych.
REKLAMA
REKLAMA