REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobra koniunktura na rynku ociepleń

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Producenci materiałów ociepleniowych przewidują znaczną poprawę sytuacji na rynku ociepleń w przeciągu najbliższych dwóch lat – tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska. Według prognoz, pierwsze wzrosty pojawią się już w najbliższym sezonie budowlanym. Kolejny wzrost ma pojawić się do połowy 2015 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Od października 2011 roku TNS Polska bada krajowy rynek ETICS w cyklicznym projekcie pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Jednym z elementów ankiety, w której biorą udział producenci ociepleń, jest ocena ogólnej koniunktury w budownictwie, jak też w branży ETICS. Najnowsze dane, z piątej edycji pomiaru, pochodzą z sierpnia 2013 roku.

 – Sytuacja w branży budowlanej i branży ETICS wciąż jest trudna. Jednak zauważalne są pierwsze symptomy zmian na lepsze, chociaż w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie będą one tak odczuwalne. Rzeczywista poprawa nastąpi w połowie 2015 roku. Podobne tendencje, dotyczące poprawy w ciągu 24 miesięcy, obserwujemy także w sondażu z sierpnia bieżącego roku przeprowadzonym w ramach tego samego projektu na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie gospodarstw domowych, których przedstawicieli pytaliśmy o plany remontowo-budowlane – zwraca uwagę Natalia Kijewska z zespołu TNS Polska realizującego badanie rynku ociepleń.

REKLAMA

Zebrane przez TNS odpowiedzi producentów systemów ociepleń odzwierciedlają utrwalenie się negatywnych nastrojów dotyczących bieżącej sytuacji w branży budowlanej oraz w sektorze ociepleń. Producenci są zgodni: jest gorzej niż przed rokiem. Wskaźniki koniunktury wynoszą w obu przypadkach -100 proc. (w poprzedniej fali wskaźniki te miały wartości odpowiednio -83 i -67 proc.). Wskaźnik koniunktury to różnica między udziałem pozytywnych a negatywnych ocen.

Jak zaznaczają eksperci TNS, aktualne pesymistyczne oceny producentów ociepleń są tożsame z informacjami napływającymi z rynku. Jako przykład podają dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń-sierpień br., które ukazują spadki we wszystkich wskaźnikach dotyczących budownictwa mieszkaniowego w porównaniu do tego samego okresu roku 2012. Najmniejsze zmiany dotyczą liczby mieszkań oddanych do użytkowania (spadek o 2 proc.) oraz w budowie (spadek o 4 proc.). Największe różnice odnotowano zaś w liczbie mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia (spadek o 21 proc.), oraz tych, których budowę rozpoczęto (spadek o 18 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża budowlana: długofalowy optymizm

Wszyscy pytani producenci ociepleń (100 proc.) twierdzą, że kondycja polskiego budownictwa jest dziś gorsza niż w ubiegłym roku. Równie niski wskaźnik koniunktury dla branży budowlanej (-100 proc.) odnotowano poprzednio w badaniu z sierpnia 2012 roku. Na początku bieżącego roku pesymizm był mniejszy (-83 proc.).

Jednak zdaniem większości producentów ociepleń w przyszłym sezonie budowlanym sytuacja na rynku poprawi się. Twierdzi tak trzy czwarte ankietowanych firm. Wszyscy producenci (100 proc.) są też zgodni, że rok 2015 przyniesie dalszą poprawę. W żadnym z dotychczasowych pięciu pomiarów nie patrzyli w przyszłość z takim optymizmem. Wskaźnik koniunktury dla prognozy w budownictwie w okresie 24 miesięcy po raz pierwszy wynosi +100 proc.

Branża ociepleń: stopniowa poprawa

Sytuacja w branży ociepleń, podobnie jak w całym budownictwie, jest oceniana negatywnie przez producentów, którzy zgodnie (100 proc.) przyznają, że obecny rok jest gorszy niż poprzedni. Tak niski wskaźnik koniunktury dla rynku ETICS (-100 proc.) odnotowano również w pomiarze z sierpnia 2012 roku. W styczniu bieżącego roku pesymizm był mniejszy (-67 proc.).

Jednocześnie producenci ociepleń przewidują stopniową zmianę sytuacji w najbliższym czasie. Dominuje umiarkowany optymizm – połowa producentów dostrzega szanse na polepszenie sytuacji w połowie 2014 roku. Zdaniem większości producentów (88 proc.) poprawa kondycji branży ociepleń nastąpi w roku 2015. Wskaźnik koniunktury w perspektywie 24 miesięcy wynosi +88 proc.

Komentując wyniki badania, Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń podkreśla, że w obecnym roku producenci systemów ociepleń musieli sprostać dodatkowym obciążeniom związanym z nowelizacją przepisów. – Od lipca tego roku obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające, po niemal 24 latach, dyrektywę Rady 89/106/EWG. Wejście w życie tych regulacji oznaczało dla producentów materiałów budowlanych wyjątkowy wysiłek związany z wymaganą wymianą opakowań wyrobów wprowadzanych do obrotu w systemie unijnym oraz wystawieniem nowych dokumentów: deklaracji właściwości użytkowych. Przed nami jeszcze kolejne działania w związku z nowym prawodawstwem
w zakresie wprowadzania wyrobów do obrotu w systemie krajowym, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. Zmiany te producenci przeprowadzają własnym, a nie klientów, kosztem, co na pewno znalazło wyraz w ocenie kondycji rynku budowlanego, w tym branży ociepleń. W tej sytuacji naturalne jest oczekiwanie producentów na zwrot poniesionych nakładów, co będzie możliwe, gdy powróci koniunktura w budownictwie. Liczymy więc, że sprawdzą się prognozy przedstawione w raporcie TNS Polska – mówi prezes branżowej organizacji.

Zobacz także:  Nowi producenci w programie „Gwarantowany Styropian”

Zobacz także:  Jacek Michalak – nowym prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA