Jak wyciszyć ścianę wewnętrzną w mieszkaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Cisza jest tym, co wielu z nasz bardzo sobie ceni m.in. rano próbując się wyspać czy też w czasie dnia w chwilach skupienia przy pracy. Dobre wyciszenie sprawdza się też wtedy, kiedy chcemy zapewnić ciszę innym, słuchając na przykład głośniej muzyki. Dźwięki, w zależności od ich rodzaju mogą w bardzo prosty sposób przechodzić przez nasze ściany jeśli nie są one odpowiednio wyciszone. Rozwiązaniem tego problemu, jest wyciszenie ścian jednym z materiałów izolacyjnych, dostępnych na naszym rynku.
REKLAMA
Każdy materiał o właściwościach izolacyjności akustycznej położony na ścianie w charakterystyczny dla siebie sposób wyciszy nam izolowane pomieszczenie.
Każdy materiał charakteryzuje się swoją własną izolacyjnością akustyczną oznaczoną jako Rw. Jednostką współczynnika izolacyjności akustycznej (Rw) jest dB (decybel).
REKLAMA
Zastosowanie większości materiałów izolacyjnych, wymaga wykonania odpowiednich prac budowlanych mogących powodować pewną uciążliwość. Ważny jest też fakt, że przy nakładaniu izolacji na ścianę wewnętrzną, zmniejsza nam się powierzchnia izolowanego pomieszczenia. W związku z tym, warto rozważyć za i przeciw inwestycji jak i zastosowanego materiału.
Aby wykonana izolacja we właściwy sposób pełniła swoją funkcję ścianę należy izolować z obu stron. Należy także zwrócić uwagę na to, aby przy montażu izolacji nie pozostawiać szczelin.
Popularną metodą izolacji, jest stawianie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej. Metoda ta jest skuteczna lecz zabiera nam minimum 6 cm od ściany.
Styropian nie jest dobrym izolatorem akustycznym.
Płyty korkowe
Ciekawym pomysłem na poprawienie izolacyjności akustycznej w mieszkaniu jest zastosowanie płyt korkowych. Poza dobrymi właściwościami akustycznymi, mają one spore walory estetyczne mogące zmienić nasze wnętrze w nowe przyjemniejsze i cieplejsze. Grubość płyt zaczyna się już od kilku milimetrów – dla uzyskania lepszych efektów zaleca się stosowanie płyt o większej grubości.
Tapety tekstylne
Inną metodą wyciszania wnętrz są tapety tekstylne, dostępne są także w odmianie nadającej się do malowania.
Ścienne panele akustyczne
Ścienne panele akustyczne to bardzo dobre rozwiązanie, nie tylko ze względu na dobrą izolacyjność akustyczną, ale i grubość materiału. Nowoczesne wzornictwo, czy imitacje drewna mogą być też ciekawym rozwiązaniem, do mało ciekawych wnętrz. Jedynie co może zniechęcać do tego wyboru to spora cena materiału.
REKLAMA
REKLAMA