Jaka jest rola paroizolacji?
REKLAMA
REKLAMA
Niekorzystne zjawiska fizyczne
REKLAMA
Para wodna w mieszkaniu przemieszcza się wraz z ruchem powietrza osadza się na przegrodach a tak, gdy napotka się z dużą różnicą temperatur skrapla się powodując zawilgocenie, pleśnie i grzyby. Zjawisko to groźne jest dla izolacji termicznej, głównie wełny mineralnej najchętniej stosowanej do izolacji dachów i ścian w układzie szkieletowym, wełna mineralna traci swoje właściwości cieplne przy zawilgoceniu co w konsekwencji powoduje zwiększenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Wilgoć jest także nie korzystna dla konstrukcji przegród, powoduje ona utratę wytrzymałości.
Paroizolacja
Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary. Stosowanie konkretnego rozwiązania powinno być skonsultowane ze specjalistą w celu odpowiedniego doboru rozwiązania do naszego przypadku. Paroizolacje stosujemy w przegrodach takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym.
Zobacz także: EPS co to takiego?
Rola paroizolacji
REKLAMA
Paroizolacja choć niedoceniana i czasem wręcz pomijana pełni bardzo ważne funkcję ochronne w przegrodach. Stosowanie paroizolacji ograniczy przedostawanie się pary wodnej do wnętrza przegrody a co za tym idzie ochroni izolację termiczną i konstrukcję przed działaniem wilgoci. Paroizolacja chroni nas także przed działaniem wiatru, który powoduje wychładzanie budynku.
Paroizolację stosujemy w przegrodzie od strony cieplejszej przed warstwą izolacji termicznej. Nie wymagana jest przy tym żadna szczelina wentylacyjna pomiędzy izolacją termiczną a paroizolacją, dobrze natomiast by było pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią a wykończeniem przegrody.
Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?
REKLAMA
REKLAMA