REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Krzysztof Kowalski
Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana
Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

Dobrze dobrana izolacja = wiele korzyści

REKLAMA

Odpowiedni wybór izolacji termicznej zapewni nam obniżenie kosztów ogrzewania często do kilkudziesięciu procent w skali roku, do tego izolacja ochroni także dom przed przenikaniem wilgoci do jego wnętrza. Dobrze izolowany budynek poprawia nasz komfort życia, sprawia że mieszkamy w ciepłym wnętrzu nie martwiąc się przy tym o rachunki. Ocieplenie ścian budynku często ma też wpływ na polepszenie estetyki co wraz z poprawieniem energochłonności domu powoduje zwiększenie wartości naszej nieruchomości.

Miejsce zastosowania

REKLAMA

Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana i w jakich warunkach będzie pracowała. Inną izolacje damy na ściany zewnętrzne, inną na fundamenty czy ocieplenie poddasza. Nie każdy materiał sprawdzi się wszędzie. Stosując go nie zgodnie z jego przeznaczeniem narażamy się głównie na dodatkowe koszty, a ponieważ nie będzie on pracował odpowiednio, może także ulec szybkiemu zniszczeniu. Kontakt z wodą, wilgoć, niepalność, nieodpowiednia gęstość to tylko niektóre cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego materiału.

Do izolacji poddasza należy stosować wełnę mineralną. Charakteryzuje się ona dobrą odpornością ogniową, utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń przy dużej zmienności warunków pogodowych, a także ma dobre właściwości akustyczne. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się do ocieplenia poddasza i późniejszej jego adaptacji do celów mieszkalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do izolacji ścian fundamentowych potrzeba materiału o dobrej izolacyjności cieplnej, wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz wodoodpornego (o małych właściwościach wchłaniania wody). XPS (Polistyren ekstrudowany) świetnie nadaje się do tego rodzaju izolacji, można także zastosować styropian wodoodporny.

Parametry o których warto wiedzieć

REKLAMA

Każdy materiał izolacyjny posiada swoje właściwości cieplne. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im mniejsza jest jego wartość liczbowa–tym lepiej. Dla styropianu wynosi ona ok. 0,040–0,045 [W/(m2K)]. Na rynku dostępne są także materiały o niższym współczynniku (producenci podają te wartości na swoich produktach bądź w katalogach).

Drugim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest opór cieplny R–im większa wartość tego współczynnika, tym mniejsze straty ciepła przez przegrody, a co za tym idzie nasz dom staje się bardziej energooszczędny. Opór cieplny zależny jest od współczynnika przewodności cieplnej λ oraz od grubości materiału izolacyjnego jaki chcemy zastosować. Nie dajmy się skusić reklamom, w których producenci podają bardzo wysoki opór cieplny swojego materiału. Nie jest on stałą wartością, jest natomiast zależny od współczynnika przewodzenia ciepła oraz grubości materiału.

Opór cieplny obliczamy ze wzoru: R = gr. izolacji / λ materiału

Nie można podać uniwersalnej grubości izolacji, ponieważ jest ona uzależniona od pozostałych materiałów użytych do budowy domu. W celu ustalenia jej grubości oblicza się wartość przenikania ciepła przez całą przegrodę. W celu wyznaczenia odpowiedniej wartości warto zwrócić się do specjalisty, bądź skorzystać z wielu dostępnych programów, w których bez problemu sprawdzimy ile musimy zastosować izolacji termicznej (często producenci tych materiałów zamieszczają programy na swoich stronach).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA