REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Krzysztof Kowalski
Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana
Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

Dobrze dobrana izolacja = wiele korzyści

REKLAMA

Odpowiedni wybór izolacji termicznej zapewni nam obniżenie kosztów ogrzewania często do kilkudziesięciu procent w skali roku, do tego izolacja ochroni także dom przed przenikaniem wilgoci do jego wnętrza. Dobrze izolowany budynek poprawia nasz komfort życia, sprawia że mieszkamy w ciepłym wnętrzu nie martwiąc się przy tym o rachunki. Ocieplenie ścian budynku często ma też wpływ na polepszenie estetyki co wraz z poprawieniem energochłonności domu powoduje zwiększenie wartości naszej nieruchomości.

Miejsce zastosowania

REKLAMA

Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana i w jakich warunkach będzie pracowała. Inną izolacje damy na ściany zewnętrzne, inną na fundamenty czy ocieplenie poddasza. Nie każdy materiał sprawdzi się wszędzie. Stosując go nie zgodnie z jego przeznaczeniem narażamy się głównie na dodatkowe koszty, a ponieważ nie będzie on pracował odpowiednio, może także ulec szybkiemu zniszczeniu. Kontakt z wodą, wilgoć, niepalność, nieodpowiednia gęstość to tylko niektóre cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego materiału.

Do izolacji poddasza należy stosować wełnę mineralną. Charakteryzuje się ona dobrą odpornością ogniową, utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń przy dużej zmienności warunków pogodowych, a także ma dobre właściwości akustyczne. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się do ocieplenia poddasza i późniejszej jego adaptacji do celów mieszkalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do izolacji ścian fundamentowych potrzeba materiału o dobrej izolacyjności cieplnej, wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz wodoodpornego (o małych właściwościach wchłaniania wody). XPS (Polistyren ekstrudowany) świetnie nadaje się do tego rodzaju izolacji, można także zastosować styropian wodoodporny.

Parametry o których warto wiedzieć

REKLAMA

Każdy materiał izolacyjny posiada swoje właściwości cieplne. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im mniejsza jest jego wartość liczbowa–tym lepiej. Dla styropianu wynosi ona ok. 0,040–0,045 [W/(m2K)]. Na rynku dostępne są także materiały o niższym współczynniku (producenci podają te wartości na swoich produktach bądź w katalogach).

Drugim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest opór cieplny R–im większa wartość tego współczynnika, tym mniejsze straty ciepła przez przegrody, a co za tym idzie nasz dom staje się bardziej energooszczędny. Opór cieplny zależny jest od współczynnika przewodności cieplnej λ oraz od grubości materiału izolacyjnego jaki chcemy zastosować. Nie dajmy się skusić reklamom, w których producenci podają bardzo wysoki opór cieplny swojego materiału. Nie jest on stałą wartością, jest natomiast zależny od współczynnika przewodzenia ciepła oraz grubości materiału.

Opór cieplny obliczamy ze wzoru: R = gr. izolacji / λ materiału

Nie można podać uniwersalnej grubości izolacji, ponieważ jest ona uzależniona od pozostałych materiałów użytych do budowy domu. W celu ustalenia jej grubości oblicza się wartość przenikania ciepła przez całą przegrodę. W celu wyznaczenia odpowiedniej wartości warto zwrócić się do specjalisty, bądź skorzystać z wielu dostępnych programów, w których bez problemu sprawdzimy ile musimy zastosować izolacji termicznej (często producenci tych materiałów zamieszczają programy na swoich stronach).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA