REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ABC pianek izolacyjnych

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.
Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych. Pianek poliuretanowych nie powinno się wykorzystywać gdzie popadnie, mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie tej technologii przemysłowej w budownictwie mieszkalnym.

Ten materiał izolacyjny sprzedawany jest w postaci płyt izolacyjnych. Oferowany jest także jako usługa natryskiwania na powierzchnie i pomiędzy okładziny. Producenci i dystrybutorzy pianki akcentują wysokie właściwości izolacyjne PU, powołując się na współczynnik lambda, który opisuje zdolność materiału do przewodzenia ciepła (oznaczanego grecką literą λ).

REKLAMA

W reklamach pojawia się najczęściej jedna wartość, tymczasem właściwości cieplne PU zależą od: kompozycji, grubości, okładzin. We wszystkich przypadkach, choć w różnym stopniu, pogarszają się z czasem.

Jednak takie dane mogą wprowadzać w błąd, ponieważ w zapewnieniu ochrony cieplnej i ograniczeniu strat ciepła w budynku nie chodzi o chwilowy wynik opisany przez wartość lambda. Równie istotne jest zachowanie właściwości cieplnych w czasie wieloletniego użytkowania obiektu, unikanie mostków cieplnych, w tym liniowych, oraz przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni.

Wytrzymałość materiału izolacyjnego

Co powoduje, że materiał izolacyjny izoluje? W przypadku pianek PU stosowanych w izolacji cieplnej budynku, materiał ten zawdzięcza swoją izolacyjność głównie niskiej przewodności zawartych w nim gazów. W procesie spieniania w piance tworzą się zamknięte komory z uwięzionym gazem, najczęściej pentanem, który izoluje lepiej niż powietrze, jednak z czasem się ulatnia i wtedy właściwości cieplne pianki pogarszają się. Pentan zamknięty w strukturze piany, wg producentów i dystrybutorów PU, umożliwia uzyskanie współczynnika lambda na poziomie 23 W/mK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?

REKLAMA

Jednak ocieplony dom jest użytkowany w zmiennych warunkach nawet i przez 50 lat. Jak w kolejnych sezonach spadków i wzrostów temperatury w zakresie od +30 do -25 stopni zachowuje się warstwa izolacji? Na podstawie wieloletnich badań wiadomo, że np. wyroby izolacyjne z wełny mineralnej stosowane w budownictwie nie zmieniają swoich właściwości cieplnych w czasie. Parametr lambda wełny użytej do ocieplenia poddasza nie zmienia się w całym okresie użytkowania. Deklarowane przez producenta wartości użytkowe materiału izolacyjnego – opisane różnymi parametrami – są stałe nawet po dziesiątkach lat użytkowania ocieplonego obiektu.

W przypadku izolacji z pianki PU, z każdym rokiem użytkowania budynku ocieplonego z zastosowaniem tego materiału, początkowe właściwości izolacyjne pogarszają się. Ten efekt starzenia pianki jest skutkiem wymiany gazowej z otoczeniem i zastępowaniem uwięzione w porach gazu spieniającego przez powietrze. Efekt starzenia jest szybszy dla płyt o mniejszej grubości (np. 4 cm), bez szczelnych okładzin z pokryć o dużym oporze dyfuzyjnym po obu stronach płyty izolacyjnej. Dlatego w przypadku PU powinna być deklarowana wartość lambda odpowiadająca całemu okresowi planowanego użytkowania, czyli uwzględniająca starzenie.

Skłonność do kurczenia się

Wełna mineralna jest stabilna wymiarowo. Oznacza to, że nawet w skrajnie zróżnicowanych warunkach temperatur i wilgotności zachowuje swoje wymiary. W przypadku pianek PU obowiązkowo deklarowany poziom stabilności wymiarowej może się bardzo różnić dla różnych wyrobów. Rozszerzalność PU pod wpływem zmian temperatury jest znaczna i tym większa, im mniejsza gęstość płyt z tego materiału. Zmiana długości pojedynczej płyty dachowej, przy różnicach temperatur odpowiadających naszym warunkom klimatycznym, może wynieść np. 2 cm. Tylko stosowanie płyt PU z zamkami może ograniczyć wpływ powstającego przy takiej okazji mostka termicznego, ale i tak nie wyeliminuje go całkowicie.

Parametry fizyczne

REKLAMA

Płyty PU są podatne na odkształcenia w zmiennych warunkach cieplnych. Już ten fakt nakłada na wykonawców izolacji cieplnych obowiązek wstępnego, ale jednocześnie pewnego mocowania. Ma to zapobiegać nie tylko mostkom termicznym, przez zmniejszenie możliwości odkształceń liniowych, ale również zapewnić przyleganie izolacji do ocieplanej przegrody. Pozostawienie szczeliny powietrznej pomiędzy izolacją i przegrodą znacząco zmniejsza jej izolacyjność.

Producenci pianki PU akcentują mniejszy ciężar warstwy ocieplenia wykonanej z tego materiału. To nie zawsze jest zaletą. Lekkie izolacje wymagają lepszego i niezwykle starannego mocowania, aby przeciwstawić się np. sile ssania wiatru, które zwłaszcza na dużych powierzchniach dachów płaskich mogą osiągać znaczne wielkości.

Łatwopalność pianki PU

Producenci i dystrybutorzy materiałów izolacyjnych z pianki PU najczęściej pomijają właściwości ogniowe i akustyczne tego materiału oraz wpływ tych własności na charakterystykę ogniową i akustyczną konstrukcji lub elementów, w które wbudowane są płyty izolacyjne.

Elementy wykonane z wyrobów niepalnych nigdy i w żadnych warunkach nie rozprzestrzeniają ognia. Zwiększają odporność ogniową elementów, w które są wbudowane. Są odporne na błędy wykonawcze i zmiany w elementach na etapie użytkowania budynku: dodatkowy otwór, dopływ powietrza, prace z użyciem otwartego ognia – nie zagrażają jego dalszym rozwojem i pożarem. Wełna mineralna w wyrobach bez pokryć klasyfikowana jest jako niepalna (klasa A1 lub A2) dla całego zakresu wyrobów oferowanych do izolacji budowlanych.

W przypadku pianki PU wyroby bez pokryć uzyskują klasy reakcji na ogień od E (PUR) do D (PIR). Warto pamiętać, że na klasyfikację reakcji na ogień wyrobów z pianki PU ma wpływ kompozycja, w tym gaz spieniający, grubość, gęstość, okładziny. Zakres obowiązywania klasyfikacji odnosi się do każdego z powyższych parametrów i wyjście poza określone ramy może ją istotnie zmienić.

W jeszcze większym stopniu odnosi się to do klasyfikacji całych rozwiązań i elementów budowlanych, zawierających palną izolację PU (PIR/PUR). Mówienie o uzyskaniu przez piankę PU „parametrów niepalności” jest nadużyciem. Te trzeba sprawdzać w temperaturach pożarowych, w których nawet najlepszy PIR pali się i tym samym żadnych parametrów niepalności nie wykazuje.

Konstrukcje zawierające wełnę mineralną, o ile inne komponenty są klas A1 – B, bez badań odpowiadają określeniom „nie rozprzestrzeniający ognia” i spełniają odpowiednie wymagania warunków technicznych (WT). Natomiast wszelkie konstrukcje zawierające piankę PU w każdym wypadku muszą zostać zbadane, by dowieść, że spełnią wymagania WT i odpowiadają określeniu nierozprzestrzeniania ognia. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy palna pianka jest szczelnie osłonięta okładziną odporną na ogień, która utrudnia i opóźnia dostęp ognia do palnego poliuretanu. Uzyskana w takich badaniach klasyfikacja odnosi się do całych rozwiązań, a nie izolacji, i tylko tak powinna być traktowana.

Zobacz także: Jak dodatkowo ocieplić dom?

Wymagania akustyczne

Ogólny obowiązek ochrony przed hałasem sformułowany w prawie budowlanym został doprecyzowany w Rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie oraz w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Płyty z wełny mineralnej o niejednorodnej, otwartej włóknistej strukturze i relatywnie większej masie charakteryzują się dobrą chłonnością akustyczną i dużym tłumieniem wewnętrznej energii akustycznej. Płyty z PU, niezależnie od tego czy jest to PUR czy PIR, o zamkniętej strukturze, gładkich, twardych powierzchniach i małej masie (tu jest to zdecydowanie wada) – mają gorszą charakterystykę akustyczną. W konsekwencji, w rozwiązaniach typowych przekryć dachowych porównywalnych pod względem izolacyjności cieplnej, izolacyjność akustyczna jest o ca 8–10 dB lepsza dla przekryć z wykorzystaniem wełny mineralnej. Tym samym przegrody z izolacją z PU o grubości wystarczającej ze względu na ochronę cieplną budynku nie spełniają wymagań akustycznych.

Zastosowanie izolacji z PU

Co do różnorodności aplikacji, o której można przeczytać w ulotkach opisujących zalety izolacji z PU, warto zwrócić uwagę, że wszystkie izolacje wykonywane in situ wymagają szczególnej staranności, zwłaszcza w odniesieniu do izolacji natryskowych z PUR, dla których występuje szczególna kumulacja czynników zagrażających skuteczności izolacyjnej. Chodzi o jednorodność uzyskanej pianki, zapewnienie wymaganej grubości izolacji po szczególne narażenie na przyspieszone starzenie. Dlatego warto pamiętać, że w niektórych krajach wprowadzane są ograniczenia dla grubości wykonywanych w ten sposób ociepleń.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA