REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ABC pianek izolacyjnych

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.
Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych. Pianek poliuretanowych nie powinno się wykorzystywać gdzie popadnie, mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie tej technologii przemysłowej w budownictwie mieszkalnym.

Ten materiał izolacyjny sprzedawany jest w postaci płyt izolacyjnych. Oferowany jest także jako usługa natryskiwania na powierzchnie i pomiędzy okładziny. Producenci i dystrybutorzy pianki akcentują wysokie właściwości izolacyjne PU, powołując się na współczynnik lambda, który opisuje zdolność materiału do przewodzenia ciepła (oznaczanego grecką literą λ).

REKLAMA

W reklamach pojawia się najczęściej jedna wartość, tymczasem właściwości cieplne PU zależą od: kompozycji, grubości, okładzin. We wszystkich przypadkach, choć w różnym stopniu, pogarszają się z czasem.

Jednak takie dane mogą wprowadzać w błąd, ponieważ w zapewnieniu ochrony cieplnej i ograniczeniu strat ciepła w budynku nie chodzi o chwilowy wynik opisany przez wartość lambda. Równie istotne jest zachowanie właściwości cieplnych w czasie wieloletniego użytkowania obiektu, unikanie mostków cieplnych, w tym liniowych, oraz przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni.

Wytrzymałość materiału izolacyjnego

Co powoduje, że materiał izolacyjny izoluje? W przypadku pianek PU stosowanych w izolacji cieplnej budynku, materiał ten zawdzięcza swoją izolacyjność głównie niskiej przewodności zawartych w nim gazów. W procesie spieniania w piance tworzą się zamknięte komory z uwięzionym gazem, najczęściej pentanem, który izoluje lepiej niż powietrze, jednak z czasem się ulatnia i wtedy właściwości cieplne pianki pogarszają się. Pentan zamknięty w strukturze piany, wg producentów i dystrybutorów PU, umożliwia uzyskanie współczynnika lambda na poziomie 23 W/mK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?

REKLAMA

Jednak ocieplony dom jest użytkowany w zmiennych warunkach nawet i przez 50 lat. Jak w kolejnych sezonach spadków i wzrostów temperatury w zakresie od +30 do -25 stopni zachowuje się warstwa izolacji? Na podstawie wieloletnich badań wiadomo, że np. wyroby izolacyjne z wełny mineralnej stosowane w budownictwie nie zmieniają swoich właściwości cieplnych w czasie. Parametr lambda wełny użytej do ocieplenia poddasza nie zmienia się w całym okresie użytkowania. Deklarowane przez producenta wartości użytkowe materiału izolacyjnego – opisane różnymi parametrami – są stałe nawet po dziesiątkach lat użytkowania ocieplonego obiektu.

W przypadku izolacji z pianki PU, z każdym rokiem użytkowania budynku ocieplonego z zastosowaniem tego materiału, początkowe właściwości izolacyjne pogarszają się. Ten efekt starzenia pianki jest skutkiem wymiany gazowej z otoczeniem i zastępowaniem uwięzione w porach gazu spieniającego przez powietrze. Efekt starzenia jest szybszy dla płyt o mniejszej grubości (np. 4 cm), bez szczelnych okładzin z pokryć o dużym oporze dyfuzyjnym po obu stronach płyty izolacyjnej. Dlatego w przypadku PU powinna być deklarowana wartość lambda odpowiadająca całemu okresowi planowanego użytkowania, czyli uwzględniająca starzenie.

Skłonność do kurczenia się

Wełna mineralna jest stabilna wymiarowo. Oznacza to, że nawet w skrajnie zróżnicowanych warunkach temperatur i wilgotności zachowuje swoje wymiary. W przypadku pianek PU obowiązkowo deklarowany poziom stabilności wymiarowej może się bardzo różnić dla różnych wyrobów. Rozszerzalność PU pod wpływem zmian temperatury jest znaczna i tym większa, im mniejsza gęstość płyt z tego materiału. Zmiana długości pojedynczej płyty dachowej, przy różnicach temperatur odpowiadających naszym warunkom klimatycznym, może wynieść np. 2 cm. Tylko stosowanie płyt PU z zamkami może ograniczyć wpływ powstającego przy takiej okazji mostka termicznego, ale i tak nie wyeliminuje go całkowicie.

Parametry fizyczne

REKLAMA

Płyty PU są podatne na odkształcenia w zmiennych warunkach cieplnych. Już ten fakt nakłada na wykonawców izolacji cieplnych obowiązek wstępnego, ale jednocześnie pewnego mocowania. Ma to zapobiegać nie tylko mostkom termicznym, przez zmniejszenie możliwości odkształceń liniowych, ale również zapewnić przyleganie izolacji do ocieplanej przegrody. Pozostawienie szczeliny powietrznej pomiędzy izolacją i przegrodą znacząco zmniejsza jej izolacyjność.

Producenci pianki PU akcentują mniejszy ciężar warstwy ocieplenia wykonanej z tego materiału. To nie zawsze jest zaletą. Lekkie izolacje wymagają lepszego i niezwykle starannego mocowania, aby przeciwstawić się np. sile ssania wiatru, które zwłaszcza na dużych powierzchniach dachów płaskich mogą osiągać znaczne wielkości.

Łatwopalność pianki PU

Producenci i dystrybutorzy materiałów izolacyjnych z pianki PU najczęściej pomijają właściwości ogniowe i akustyczne tego materiału oraz wpływ tych własności na charakterystykę ogniową i akustyczną konstrukcji lub elementów, w które wbudowane są płyty izolacyjne.

Elementy wykonane z wyrobów niepalnych nigdy i w żadnych warunkach nie rozprzestrzeniają ognia. Zwiększają odporność ogniową elementów, w które są wbudowane. Są odporne na błędy wykonawcze i zmiany w elementach na etapie użytkowania budynku: dodatkowy otwór, dopływ powietrza, prace z użyciem otwartego ognia – nie zagrażają jego dalszym rozwojem i pożarem. Wełna mineralna w wyrobach bez pokryć klasyfikowana jest jako niepalna (klasa A1 lub A2) dla całego zakresu wyrobów oferowanych do izolacji budowlanych.

W przypadku pianki PU wyroby bez pokryć uzyskują klasy reakcji na ogień od E (PUR) do D (PIR). Warto pamiętać, że na klasyfikację reakcji na ogień wyrobów z pianki PU ma wpływ kompozycja, w tym gaz spieniający, grubość, gęstość, okładziny. Zakres obowiązywania klasyfikacji odnosi się do każdego z powyższych parametrów i wyjście poza określone ramy może ją istotnie zmienić.

W jeszcze większym stopniu odnosi się to do klasyfikacji całych rozwiązań i elementów budowlanych, zawierających palną izolację PU (PIR/PUR). Mówienie o uzyskaniu przez piankę PU „parametrów niepalności” jest nadużyciem. Te trzeba sprawdzać w temperaturach pożarowych, w których nawet najlepszy PIR pali się i tym samym żadnych parametrów niepalności nie wykazuje.

Konstrukcje zawierające wełnę mineralną, o ile inne komponenty są klas A1 – B, bez badań odpowiadają określeniom „nie rozprzestrzeniający ognia” i spełniają odpowiednie wymagania warunków technicznych (WT). Natomiast wszelkie konstrukcje zawierające piankę PU w każdym wypadku muszą zostać zbadane, by dowieść, że spełnią wymagania WT i odpowiadają określeniu nierozprzestrzeniania ognia. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy palna pianka jest szczelnie osłonięta okładziną odporną na ogień, która utrudnia i opóźnia dostęp ognia do palnego poliuretanu. Uzyskana w takich badaniach klasyfikacja odnosi się do całych rozwiązań, a nie izolacji, i tylko tak powinna być traktowana.

Zobacz także: Jak dodatkowo ocieplić dom?

Wymagania akustyczne

Ogólny obowiązek ochrony przed hałasem sformułowany w prawie budowlanym został doprecyzowany w Rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie oraz w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Płyty z wełny mineralnej o niejednorodnej, otwartej włóknistej strukturze i relatywnie większej masie charakteryzują się dobrą chłonnością akustyczną i dużym tłumieniem wewnętrznej energii akustycznej. Płyty z PU, niezależnie od tego czy jest to PUR czy PIR, o zamkniętej strukturze, gładkich, twardych powierzchniach i małej masie (tu jest to zdecydowanie wada) – mają gorszą charakterystykę akustyczną. W konsekwencji, w rozwiązaniach typowych przekryć dachowych porównywalnych pod względem izolacyjności cieplnej, izolacyjność akustyczna jest o ca 8–10 dB lepsza dla przekryć z wykorzystaniem wełny mineralnej. Tym samym przegrody z izolacją z PU o grubości wystarczającej ze względu na ochronę cieplną budynku nie spełniają wymagań akustycznych.

Zastosowanie izolacji z PU

Co do różnorodności aplikacji, o której można przeczytać w ulotkach opisujących zalety izolacji z PU, warto zwrócić uwagę, że wszystkie izolacje wykonywane in situ wymagają szczególnej staranności, zwłaszcza w odniesieniu do izolacji natryskowych z PUR, dla których występuje szczególna kumulacja czynników zagrażających skuteczności izolacyjnej. Chodzi o jednorodność uzyskanej pianki, zapewnienie wymaganej grubości izolacji po szczególne narażenie na przyspieszone starzenie. Dlatego warto pamiętać, że w niektórych krajach wprowadzane są ograniczenia dla grubości wykonywanych w ten sposób ociepleń.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA