Jak i kiedy ocieplić budynek?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie do termomodernizacji
REKLAMA
Prace ociepleniowe najłatwiejsze są oczywiście na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje się dwu lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej i eliminację mostków termicznych. Zupełnie inną kwestią jest docieplenie już istniejących obiektów, głównie ze względu na trudność samego przedsięwzięcia i jego większe koszty. Jak się jednak okazuje, w przypadku termoizolacji budynków z lat 80. i starszych, wydatki mogą się szybko zwrócić. Aby jednak tak było, przed podjęciem prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli ustalić kolejność prac, zaplanować wydatki i co najważniejsze da nam odpowiedź na pytanie o oszczędności, które przyniesie termomodernizacja.
Zobacz także: Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?
Ociepl budynek wiosną
Prace ociepleniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac.
– Poszczególne elementy systemu ociepleń produkowane są w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych, aby cały system mógł prawidłowo funkcjonować – mówi Marek Zając z firmy Boli.
Tak jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy się odpowiednia pora roku, zapewniająca optymalne warunki do pracy. Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. W dłuższej perspektywie wpływa to na spadek wytrzymałości konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest wiosna.
Która metoda jest najlepsza?
REKLAMA
Ocieplanie budynku można przeprowadzić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń, zwany też metodą lekką mokrą) i metoda lekka – sucha. Pierwsza z nich polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/m². Cechą tej metody jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła z naszych domów.
Ocieplanie metodą lekką – suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.
Dopłaty od rządu
Na początku roku rząd zapowiedział możliwość dopłat na prace ociepleniowe wpływające na poprawę jakości energetycznej budynków, w tym budynków indywidualnych. Rozważane przez Ministerstwo Środowiska wsparcie finansowe prac termoizolacyjnych ma na celu ograniczenie emisji CO2, czego wymaga od nas dyrektywa Unii Europejskiej. Jednak termoizolacja to również ograniczenie domowych wydatków
– Odpowiednio przeprowadzona izolacja ścian powoduje, że budynek potrzebuje mniej energii do jego ogrzania, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za paliwo opałowe – dodaje Marek Zając.
Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA