REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
fot. SSO
fot. SSO
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Aneks w zwięzły sposób opisuje niezbędne czynności, które trzeba wykonać przy każdej pracy ociepleniowej, niezależnie od tego, jakiej wielkości jest budowa. Treść dokumentu jest napisana w sposób prosty i przejrzysty, tak, żeby osoba niezwiązana z branżą budowlaną mogła go zrozumieć. Ponadto znajdują się w nim podpowiedzi, jak na każdym etapie prac sprawdzać realizację projektu przez wykonawcę.

REKLAMA

Wykonawca, który zgadza się na podpisanie aneksu, tym samym pokazuje, że ma doświadczenie w wykonywaniu prac budowlanych i zna przepisy i normy budowlane.

Aneks został zaakceptowany przez członków komisji technicznej SSO, co w praktyce oznacza, że jest on uznawany przez wiodące firmy z branży ociepleń ETICS.

Zobacz także: Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?

Wzór aneksu znajduje się poniżej:

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma budowlana ……………………………………………………………….. zwana dalej Wykonawcą reprezentowana przez: …………………………………………………………
nr dowodu osobistego…………………………………………………………..
NIP: ……………………………………..
zobowiązuje się do wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych budynku (adres obiektu): …………………………. …………………………………………………………………metodą…………………………………
w systemie…………………………………………………………………………….
na zlecenie …………………………………………………………………………… zwanego(ej) dalej Inwestorem
z zachowaniem poniższych reguł.

Uwagi ogólne

1. Ocieplenie zostanie wykonane zestawem materiałów posiadającym aktualną aprobatę techniczną nr ……………………………………… z użyciem materiałów (zdefiniowanych w powyższej aprobacie) o następujących nazwach:
a. klej do mocowania materiału termoizolacyjnego: …………………………………………………….…………………………………………………………………
b. rodzaj i typ materiału termoizolacyjnego: ……………………………………………………..
c. klej do zatapiania siatki: ………………………………………………………………………………..
d. siatka z włókna szklanego: …………………………………………………………………………….
e. preparat gruntujący : ……………………………………………………………………………………
f. tynk nawierzchniowy: ……………………………………………………………………………………
g. farba elewacyjna (jeśli jest stosowana): ………………………………………………………..
h. inne: ……………………………………………………………………………………………………………..

2. Wykonawca oświadcza, że pracownicy wykonujący ocieplenie zostali przeszkoleni w zakresie stosowania powyższego systemu.

REKLAMA

3. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za ocenę i właściwe przygotowanie podłoża.
W przypadku stwierdzenia uzasadnionej konieczności wykonania czynności dodatkowych w celu optymalnego przygotowania podłoża (np. szpachlowanie, wzmocnienie, gruntowanie), generujących ponadnormatywne zużycie materiału, wykonawca poinformuje inwestora przed przystąpieniem do prac, a koszta te zostaną ujęte w kosztorysie. W przypadku, gdy zgłoszenie nie nastąpi przed przystąpieniem do robót, wszelkie koszty związane z dodatkowym materiałem, niezbędnym do prawidłowego przygotowania podłoża i prowadzenia dalszych etapów prac w zgodzie z wytycznymi wykonawstwa, ponosi Wykonawca.

Ponadnormatywne zużycie materiału na właściwie przygotowanym podłożu, przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń producenta, pozostaje przedmiotem roszczeń wykonawcy w stosunku do producenta.

Zobacz także: Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Kolejne etapy prac:

REKLAMA

1. Za pomocą łączników mechanicznych i w razie nierówności podkładek poziomujących zostaną zamontowane listwy cokołowe:
a. właściwie wypoziomowane
b. pomiędzy listwami zostanie zachowana odległość ok. 1 mm umożliwiająca ruchy termiczne listwy (zaleca się dodać łączniki międzylistwowe)
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

2. Płyty termoizolacyjne zostaną przyklejone do ściany jedną z dwóch poniższych metod (zaznaczyć wybrane pole):
• „obwodowo-punktową”
• całopowierzchniową
Odbiór tego etapu nastąpi po przerwie technologicznej (określonej w kartach technicznych producenta systemu) , poprzez ucisk (kciukiem lub dłonią) wybranych miejsc, ze szczególnym uwzględnieniem narożników płyt. W przypadku wątpliwości, czy płyty zostały przyklejone zgodnie z pkt.2 Wykonawca wykona odkrywkę (zdjęcie całej płyty termoizolacyjnej) w miejscu wskazanym przez inwestora.

3. Dodatkowe mocowanie płyt termoizolacyjnych z użyciem łączników mechanicznych nastąpi po przerwie technologicznej (zgodnie z okresem przewidzianym przez systemodawcę). W zależności od rodzaju materiału termoizolacyjnego łączniki posiadać będą trzpień stalowym lub tworzywowym.
a. Mocowanie przy pomocy łączników mechanicznych posiadających aprobatę techniczną nr…………………………………….. będzie wykonane w następujący sposób:
• w podwyższonym standardzie: łączniki będą zagłębione w otworach a następnie zadeklowane krążkiem z materiału termoizolacyjnego (tzw. termodyble)
• metodą zwykłą: talerzyki łączników zlicowane z płaszczyzną elewacji 1)
• łączniki nie są wymagane
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

4. Wszystkie szczeliny pomiędzy płytami zostaną wypełnione:
• przeznaczoną do tego niskorozprężną pianką PU
• paskami materiału zastosowanego do termoizolacji
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne
5. Nierówności powierzchni przyklejonych płyt termoizolacyjnych zostaną zniwelowane przez szlifowanie

6. Przed wykonaniem warstwy zbrojącej wszystkie narożniki otworów zostaną zazbrojone paskami siatki (wymienionej w pkt. 1 Uwag Ogólnych) o wymiarach min. 25x35 cm, wklejanymi pod kątem 45º
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

7. Ocieplenie ościeży okien i drzwi zostanie wykonane:
• z zastosowaniem profili przyokiennych lub taśm rozprężnych
• bez wyżej wymienionych elementów
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

8. Warstwa zbrojąca zostanie wykonana po odpowiednim czasie od przyklejenia warstwy termoizolacji, zgodnie z wskazaniami producenta systemu, w taki sposób, aby jej grubość była zgodna z aprobatą techniczną i zaleceniami producenta. Siatka powinna być całkowicie zatopiona w kleju. Wykonanie warstwy zbrojącej nastąpi w jednej lub dwóch czynnościach roboczych (zatapianie siatki + szpachlowanie nierówności powierzchni).
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne.

9. Równość powierzchni warstwy zbrojącej powinna odpowiadać dopuszczalnym odchyleniom jak dla tynków kategorii III, zgodnie z normą PN-70/B-10100 tj. odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i odchylenie krawędzi od linii prostej nie będzie większe niż 3 mm i w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m.

10. Warstwa gruntująca (gruntowanie pod wyprawę tynkarską) aplikowana będzie po odpowiednim czasie od położenia warstwy zbrojącej 2. Czas ten zgodny będzie z długością przerwy technologicznej określonej przez producenta systemu ociepleń Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne.

11. Powłoka tynkarska lub inne warstwy wykończeniowe zostaną wykonane po odpowiednim czasie od wykonania powłoki pośredniej, zgodnie z okresem wskazanym przez systemodawcę
Odbiór końcowy nastąpi poprzez wizualną ocenę nieuzbrojonym okiem, z odległości większej niż 3 m, przy świetle naturalnym.


Uwagi końcowe

W sytuacjach spornych strony mogą zasięgnąć opinii systemodawcy lub niezależnych ekspertów.

¹w takim rozwiązaniu należy liczyć się z możliwością wystąpienia tzw. „efektu biedronki” – czyli uwidocznienia talerzyków łączników na elewacji w okresie niskich temperatur lub wysokiej wilgotności względnej powietrza.
² warstwa pośrednia może być pominięta wyłącznie jeśli wynika to z aprobaty technicznej

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA