REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu – poradnik

REKLAMA

Zły stan ocieplenia to również zaniżony komfort użytkowania budynku. Kiedy ocieplenie jest w złym stanie - niezbędne są prace naprawcze. Na szczęście nie zawsze trzeba zrywać cały stary system termoizolacyjny. Coraz popularniejsze jest wykonanie nowej izolacji docieplenie już istniejącej powłoki.

Znaczące straty ciepła, mogą być spowodowane źle wykonaną lub niewystarczająco grubą izolacją cieplną. Co w takiej sytuacji zrobić? Generalnie mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza, to zdecydować się na zerwanie dotychczasowego systemu izolacji. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z poważnymi kosztami związanymi z demontażem, utylizacją znaczącej ilości gruzu oraz wydatkami na nowe materiały lepszej jakości. Dlatego też w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z drugiego rozwiązania, jakim jest nałożenie kolejnej warstwy ocieplenia na istniejący już system. Od czego zacząć?

REKLAMA

Zobacz: Systemy termoizolacyjne – sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku

Analiza sytuacji

Sprawdzenie dokumentacji dotychczasowego ocieplenia to pierwsza rzecz, którą powinien sprawdzić wykonawca. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju i składu zastosowanego systemu oraz ustalenie klasyfikacji ogniowej. - Niezwykle ważną kwestią jest ocena wykonanego mocowania mechanicznego systemu, liczba, rodzaj i rozmieszczenie łączników oraz skuteczność ich zamocowania – tłumaczy Radosław Marciniec technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej i styropianu. Procedurą, która kończy ten etap prac, jest przeprowadzenie odkrywki ocieplenia. Należy ją wykonać, aby mieć pewność, czy izolacja jest zgodna z dokumentacją. W ten sposób oceniamy również stan podłoża pod istniejącym systemem.

Jeżeli zdecydujemy się na docieplenie, istniejąca izolacja staje się niejako podłożem dla kolejnego systemu. Ważne jest więc, aby dokładnie określić jej właściwości i parametry. Pomoże nam w tym ocena: mocowań mechanicznych, przyczepności międzywarstwowych, grubości wszystkich warstw ocieplenia, rodzaju podłoża i ułożenia płyt w istniejącym systemie. Nie można zapomnieć również o ocenie przyczepności kleju oraz powierzchni, na którą będzie on nałożony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ile powinien ważyć styropian grafitowy?

Nowa izolacja

REKLAMA

Rzetelne wykonanie diagnostyki pozwoli nam ze spokojem przejść do prac związanych z montażem nowego ocieplenia. Pierwszy jego etap to odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być stabilne, nośne, suche, czyste i pozbawione luźnych elementów. W przypadku podłoży pylących, osypujących się, silnie chłonnych (np. tynki mineralne bez egalizacji farbą) lub nierówno nasiąkliwych, zaleca się użycie preparatu gruntującego, który poprawi ich przyczepność.

Kolejny etap to mocowanie nowego ocieplenia. Należy go zacząć od zamontowania listwy cokołowej, służącej jako dolne wykończenie izolacji. Potem nakładamy specjalistyczny klej do płyt termoizolacyjnych, by finalnie przystąpić do… mocowania styropianu. - Aby utrzymać poziom nowego systemu, warto na ścianie poprowadzić sznurek murarski rozpięty na gwoździach. Płyty układamy od dołu do góry, dociskając je równomiernie do siebie.- tłumaczy technolog firmy ARSANIT. - Gdyby powstały nierówności i uskoki, należy je zeszlifować do uzyskania jednolitej płaszczyzny styropianu – dodaje. Warto jednak pamiętać, że szlifowanie można wykonać nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia nowej izolacji.

Połączone na stałe

Aby mieć pewność, że nowa warstwa ocieplenia będzie dobrze przymocowana, należy użyć specjalnych łączników (kołków). Jak je mocować? Kołki umieszczamy w wywierconych otworach płyty tak, aby przeszły przez wszystkie warstwy nowego i starego ocieplenia (najlepiej w miejscach, gdzie pod płytami termoizolacyjnymi znajduje się klej).

Zobacz: Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

REKLAMA

Po odpowiednim połączeniu systemów nakładana jest warstwa zbrojna wraz z odpowiednio dobraną siatką. Dalej następują już prace wykończeniowe, czyli nałożenie masy tynku cienkowarstwowego. – Warto pamiętać o kolorystyce elewacji – opowiada technolog firmy ARSANIT- Powinna ona być utrzymana w barwach pastelowych. W przypadku ścian południowych i zachodnich należy stosować jasne kolory tynków. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni i unikniemy spękań. - dodaje.

Właściwe wykonanie dodatkowego ocieplenia zagwarantuje poprawę parametrów izolacji termicznej. Dlatego też każdy etap prac powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem wszystkich zalecanych procedur. W efekcie zaoszczędzimy wiele niepotrzebnych kosztów, a przede wszystkim energię, niezbędną do prawidłowego ogrzania budynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

REKLAMA

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA