REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zły stan ocieplenia to również zaniżony komfort użytkowania budynku. Kiedy ocieplenie jest w złym stanie - niezbędne są prace naprawcze. Na szczęście nie zawsze trzeba zrywać cały stary system termoizolacyjny. Coraz popularniejsze jest wykonanie nowej izolacji docieplenie już istniejącej powłoki.

Znaczące straty ciepła, mogą być spowodowane źle wykonaną lub niewystarczająco grubą izolacją cieplną. Co w takiej sytuacji zrobić? Generalnie mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza, to zdecydować się na zerwanie dotychczasowego systemu izolacji. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z poważnymi kosztami związanymi z demontażem, utylizacją znaczącej ilości gruzu oraz wydatkami na nowe materiały lepszej jakości. Dlatego też w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z drugiego rozwiązania, jakim jest nałożenie kolejnej warstwy ocieplenia na istniejący już system. Od czego zacząć?

REKLAMA

Zobacz: Systemy termoizolacyjne – sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku

Analiza sytuacji

Sprawdzenie dokumentacji dotychczasowego ocieplenia to pierwsza rzecz, którą powinien sprawdzić wykonawca. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju i składu zastosowanego systemu oraz ustalenie klasyfikacji ogniowej. - Niezwykle ważną kwestią jest ocena wykonanego mocowania mechanicznego systemu, liczba, rodzaj i rozmieszczenie łączników oraz skuteczność ich zamocowania – tłumaczy Radosław Marciniec technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej i styropianu. Procedurą, która kończy ten etap prac, jest przeprowadzenie odkrywki ocieplenia. Należy ją wykonać, aby mieć pewność, czy izolacja jest zgodna z dokumentacją. W ten sposób oceniamy również stan podłoża pod istniejącym systemem.

Jeżeli zdecydujemy się na docieplenie, istniejąca izolacja staje się niejako podłożem dla kolejnego systemu. Ważne jest więc, aby dokładnie określić jej właściwości i parametry. Pomoże nam w tym ocena: mocowań mechanicznych, przyczepności międzywarstwowych, grubości wszystkich warstw ocieplenia, rodzaju podłoża i ułożenia płyt w istniejącym systemie. Nie można zapomnieć również o ocenie przyczepności kleju oraz powierzchni, na którą będzie on nałożony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ile powinien ważyć styropian grafitowy?

Nowa izolacja

REKLAMA

Rzetelne wykonanie diagnostyki pozwoli nam ze spokojem przejść do prac związanych z montażem nowego ocieplenia. Pierwszy jego etap to odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być stabilne, nośne, suche, czyste i pozbawione luźnych elementów. W przypadku podłoży pylących, osypujących się, silnie chłonnych (np. tynki mineralne bez egalizacji farbą) lub nierówno nasiąkliwych, zaleca się użycie preparatu gruntującego, który poprawi ich przyczepność.

Kolejny etap to mocowanie nowego ocieplenia. Należy go zacząć od zamontowania listwy cokołowej, służącej jako dolne wykończenie izolacji. Potem nakładamy specjalistyczny klej do płyt termoizolacyjnych, by finalnie przystąpić do… mocowania styropianu. - Aby utrzymać poziom nowego systemu, warto na ścianie poprowadzić sznurek murarski rozpięty na gwoździach. Płyty układamy od dołu do góry, dociskając je równomiernie do siebie.- tłumaczy technolog firmy ARSANIT. - Gdyby powstały nierówności i uskoki, należy je zeszlifować do uzyskania jednolitej płaszczyzny styropianu – dodaje. Warto jednak pamiętać, że szlifowanie można wykonać nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia nowej izolacji.

Połączone na stałe

Aby mieć pewność, że nowa warstwa ocieplenia będzie dobrze przymocowana, należy użyć specjalnych łączników (kołków). Jak je mocować? Kołki umieszczamy w wywierconych otworach płyty tak, aby przeszły przez wszystkie warstwy nowego i starego ocieplenia (najlepiej w miejscach, gdzie pod płytami termoizolacyjnymi znajduje się klej).

Zobacz: Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

REKLAMA

Po odpowiednim połączeniu systemów nakładana jest warstwa zbrojna wraz z odpowiednio dobraną siatką. Dalej następują już prace wykończeniowe, czyli nałożenie masy tynku cienkowarstwowego. – Warto pamiętać o kolorystyce elewacji – opowiada technolog firmy ARSANIT- Powinna ona być utrzymana w barwach pastelowych. W przypadku ścian południowych i zachodnich należy stosować jasne kolory tynków. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni i unikniemy spękań. - dodaje.

Właściwe wykonanie dodatkowego ocieplenia zagwarantuje poprawę parametrów izolacji termicznej. Dlatego też każdy etap prac powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem wszystkich zalecanych procedur. W efekcie zaoszczędzimy wiele niepotrzebnych kosztów, a przede wszystkim energię, niezbędną do prawidłowego ogrzania budynku.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA