REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Subskrybuj nas na Youtube
Ocieplanie budynku. Fot Baumit
Ocieplanie budynku. Fot Baumit
Baumit

REKLAMA

REKLAMA

Termomodernizacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. W Polsce aż 50%, uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie budynków. W niektórych gospodarstwach domowych, zapotrzebowanie na energię do ogrzania pomieszczeń sięga 80%. Dobrze wykonana termoizolacja budynku pozwoli nam zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię.

Oszczędność energii od lat jest tematem, którym zajmują się specjaliści z wielu dziedzin nauki. Zagadnienie to nierozerwalnie związane jest ze wzrostem cen nośników energii oraz kurczeniem się zasobów surowców naturalnych. Najważniejszym zadaniem stojącym przed społeczeństwem jest jednak ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Ograniczenie transmisji spalin, zgodnie z postanowieniami konferencji na temat ochrony środowiska i ograniczeniem efektu cieplarnianego zawartymi w Kwoto, dotyczy każdego z nas.

REKLAMA

Termin termomodernizacja to nie tylko izolacja ścian, ale również wymiana stolarki, ocieplenie dachu i wymiana ogrzewania na sprawniejsze sterowane w zależności od pogody. Aspekt ekonomiczny termomodernizacji budynków pojawia się zawsze, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, który w polskim klimacie potrafi trwać dobrych kilka miesięcy.

Zobacz także: Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

REKLAMA

Termomodernizacja, choć kojarzona głównie z ogrzewaniem i okresem zimy, ma również zdecydowany wpływ na przytulny klimat we wnętrzu naszych mieszkań. Niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym latem przebywając w domach budowanych z wielkiej płyty. Nagrzewające się ściany zewnętrzne o małej pojemności cieplej powodują nagrzewanie się wewnętrznych pomieszczeń, w których trudno jest wytrzymać podczas letnich upałów.

Odwrotnie zjawisko ma miejsce w starych budynkach o grubych murach posiadających dużą pojemność, które nawet podczas wysokich temperatur na zewnątrz, utrzymują w pomieszczeniach stałą, niższa temperaturę. Dlatego też domy współcześnie projektowane zakładają, że ściana zewnętrzna ma dużą pojemność cieplną, aby ograniczyć emisje ciepła na zewnątrz w okresie zimowym i utrzymanie stałej temperatury latem. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, że niemal 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, a tylko 10% na świeżym powietrzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego warto ocieplać budynki?

Nasze samopoczucie, a także zdrowie zależy od wielu czynników. Najważniejszymi aspektami decydującymi o przytulności i klimacie wewnątrz pomieszczeń są wilgotność względna oraz temperatura w pomieszczeniu. Najbardziej optymalna, komfortowa dla człowieka jest wilgotność powietrza w przedziale 40–60% oraz temperatura powietrza 19–22 st. C. Jeszcze większe znaczenie dla dobrego samopoczucia ma jednak temperatura powierzchni ścian i sufitów.

REKLAMA

Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian, tym bardziej przyjemny wydaje się nam klimat w pomieszczeniach. Im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza we wnętrzu, a tą na powierzchni ściany, tym większe jest odczucie komfortu mieszkalnego. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 2–3 st. C.

Aby uzyskać takie parametry cieplne ściany oraz obniżyć koszty ogrzewania, nie można liczyć na łagodne zimy, ale wykonać dobrą izolacje cieplną budynku, co zagwarantuje spadek kosztów ogrzewania każdego następnego roku. W ostatnich latach wyraźnie wzrosła świadomość naszego społeczeństwa w kwestii oszczędzania energii i ochrony środowiska. Zrozumiały to także, określane obecnie, jako ciepłe kraje, np.: Egipt, Turcja, Tunezja, gdzie zim praktycznie nie ma, ale ilość prądu zużywana przy schładzaniu - klimatyzacji pomieszczeń, znacznie przekracza koszty dogrzewania mieszkań w zimie np. w krajach Skandynawskich.

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Ściana o dużej pojemności wewnętrznej utrzymuje stabilne temperatury w pomieszczeniach zimą i latem. Konieczność podgrzania lub schłodzenia powietrza wymaga jedynie niewielkiej ilości energii. Programy termomodernizacyjne oparte o audyty oraz kredyty termomodernizacyjne pozwalają na wykonanie ocieplenia budynku nawet przeciętnemu mieszkańcowi. Zwrot poniesionych kosztów następuje najczęściej już po kilku latach, a korzyści odczuwalne są już podczas pierwszej zimy.

Termomodernizacja, to jednak szersze zagadnienie i poza ewidentnymi korzyściami niesie za sobą także pewne niebezpieczeństwo przy złym wykonaniu, związane ze zwiększeniem zawilgocenia powietrza, a co za tym idzie całych pomieszczeń. Jednym z najczęściej wysuwanych argumentów przeciwników wykonania ocieplenia ścian i wymiany stolarki jest stworzenie z budynku ,,termosu”. Wydzielana przez ludzi oraz w gospodarstwie domowym wilgoć tylko w nieznacznym stopniu przenika przez ściany i odparowuje na zewnątrz. Wymiana powietrza odbywa się głównie podczas wietrzenia pomieszczeń i poprzez wszelkie nieszczelności w drzwiach i oknach. Powstające szkody na skutek kondensacji pary na powierzchni w okolicach mostków cieplnych są spowodowane głównie złym wykonaniem samego ocieplenia i braku wentylacji pomieszczeń. Uwidaczniają się głównie w formie grzybów pleśniowych w narożnikach ścian i nad oknami. Dlatego wykonywane termomodernizacje powinny być poprzedzone obliczeniami nie tylko celem określenia uzyskanych oszczędności, ale także zapobiegania zwiększonego zawilgocenia pomieszczeń. Pomijanie tego problemu pociąga za sobą takie niebezpieczeństwo jak zawilgocone wnętrza, które są nieprzytulne i zdecydowanie zmniejszają komfort przebywania w nim. Co więcej, następuje znaczna utrata ciepła, a przez to wzrost kosztów ogrzewania.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

Świadomość zagrożeń pozwala uniknąć błędów, które zamiast obniżyć koszty ogrzewania, paradoksalnie mogą je zwiększyć powodując dodatkowo szkody budowlane. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda zapobiegająca tym zjawiskom to regularne wietrzenie pomieszczeń. Normą stają się nawiewniki w szczelnych oknach, które automatycznie dostarczają świeżego powietrza. W wielu przypadkach podobnie jak kratki wentylacyjne zaklejane są one przez mieszkańców, którym wieje z nich zimne powietrze. Wiejące z nawiewników powietrze to normalny objaw przy szczelnych oknach i drzwiach. Wiejące powietrze z kratek wentylacyjnych, które prawidłowo powinny je wywiewać z mieszkań i budynku, świadczy o całkowitym braku tego powietrza. Poza problemami zdrowotnymi mieszkańców, takie zjawisko stwarza realne zagrożenie dla życia w przypadku urządzeń gazowych i pieców na paliwa stałe, występujących w wielu mieszkaniach. Brak powietrza może doprowadzić do śmiertelnych zatruć, a nawet do eksplozji ulatniającego się niespalonego gazu. Należy o tym pamiętać podczas prac termomodernizacyjnych związanych z wymianą okien i drzwi. Warto pamiętać, że względy ekonomiczne nigdy nie mogą prowadzić do zagrożenia życia lub śmierci mieszkańców. 

Źródło: Maciej Iwaniec, Manager ds. systemów renowacji Baumit

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA