REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Ocieplanie budynku. Fot Baumit
Ocieplanie budynku. Fot Baumit
Baumit

REKLAMA

REKLAMA

Termomodernizacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. W Polsce aż 50%, uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie budynków. W niektórych gospodarstwach domowych, zapotrzebowanie na energię do ogrzania pomieszczeń sięga 80%. Dobrze wykonana termoizolacja budynku pozwoli nam zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię.

Oszczędność energii od lat jest tematem, którym zajmują się specjaliści z wielu dziedzin nauki. Zagadnienie to nierozerwalnie związane jest ze wzrostem cen nośników energii oraz kurczeniem się zasobów surowców naturalnych. Najważniejszym zadaniem stojącym przed społeczeństwem jest jednak ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Ograniczenie transmisji spalin, zgodnie z postanowieniami konferencji na temat ochrony środowiska i ograniczeniem efektu cieplarnianego zawartymi w Kwoto, dotyczy każdego z nas.

REKLAMA

Termin termomodernizacja to nie tylko izolacja ścian, ale również wymiana stolarki, ocieplenie dachu i wymiana ogrzewania na sprawniejsze sterowane w zależności od pogody. Aspekt ekonomiczny termomodernizacji budynków pojawia się zawsze, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, który w polskim klimacie potrafi trwać dobrych kilka miesięcy.

Zobacz także: Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

REKLAMA

Termomodernizacja, choć kojarzona głównie z ogrzewaniem i okresem zimy, ma również zdecydowany wpływ na przytulny klimat we wnętrzu naszych mieszkań. Niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym latem przebywając w domach budowanych z wielkiej płyty. Nagrzewające się ściany zewnętrzne o małej pojemności cieplej powodują nagrzewanie się wewnętrznych pomieszczeń, w których trudno jest wytrzymać podczas letnich upałów.

Odwrotnie zjawisko ma miejsce w starych budynkach o grubych murach posiadających dużą pojemność, które nawet podczas wysokich temperatur na zewnątrz, utrzymują w pomieszczeniach stałą, niższa temperaturę. Dlatego też domy współcześnie projektowane zakładają, że ściana zewnętrzna ma dużą pojemność cieplną, aby ograniczyć emisje ciepła na zewnątrz w okresie zimowym i utrzymanie stałej temperatury latem. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, że niemal 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, a tylko 10% na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Dlaczego warto ocieplać budynki?

Nasze samopoczucie, a także zdrowie zależy od wielu czynników. Najważniejszymi aspektami decydującymi o przytulności i klimacie wewnątrz pomieszczeń są wilgotność względna oraz temperatura w pomieszczeniu. Najbardziej optymalna, komfortowa dla człowieka jest wilgotność powietrza w przedziale 40–60% oraz temperatura powietrza 19–22 st. C. Jeszcze większe znaczenie dla dobrego samopoczucia ma jednak temperatura powierzchni ścian i sufitów.

REKLAMA

Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian, tym bardziej przyjemny wydaje się nam klimat w pomieszczeniach. Im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza we wnętrzu, a tą na powierzchni ściany, tym większe jest odczucie komfortu mieszkalnego. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 2–3 st. C.

Aby uzyskać takie parametry cieplne ściany oraz obniżyć koszty ogrzewania, nie można liczyć na łagodne zimy, ale wykonać dobrą izolacje cieplną budynku, co zagwarantuje spadek kosztów ogrzewania każdego następnego roku. W ostatnich latach wyraźnie wzrosła świadomość naszego społeczeństwa w kwestii oszczędzania energii i ochrony środowiska. Zrozumiały to także, określane obecnie, jako ciepłe kraje, np.: Egipt, Turcja, Tunezja, gdzie zim praktycznie nie ma, ale ilość prądu zużywana przy schładzaniu - klimatyzacji pomieszczeń, znacznie przekracza koszty dogrzewania mieszkań w zimie np. w krajach Skandynawskich.

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Ściana o dużej pojemności wewnętrznej utrzymuje stabilne temperatury w pomieszczeniach zimą i latem. Konieczność podgrzania lub schłodzenia powietrza wymaga jedynie niewielkiej ilości energii. Programy termomodernizacyjne oparte o audyty oraz kredyty termomodernizacyjne pozwalają na wykonanie ocieplenia budynku nawet przeciętnemu mieszkańcowi. Zwrot poniesionych kosztów następuje najczęściej już po kilku latach, a korzyści odczuwalne są już podczas pierwszej zimy.

Termomodernizacja, to jednak szersze zagadnienie i poza ewidentnymi korzyściami niesie za sobą także pewne niebezpieczeństwo przy złym wykonaniu, związane ze zwiększeniem zawilgocenia powietrza, a co za tym idzie całych pomieszczeń. Jednym z najczęściej wysuwanych argumentów przeciwników wykonania ocieplenia ścian i wymiany stolarki jest stworzenie z budynku ,,termosu”. Wydzielana przez ludzi oraz w gospodarstwie domowym wilgoć tylko w nieznacznym stopniu przenika przez ściany i odparowuje na zewnątrz. Wymiana powietrza odbywa się głównie podczas wietrzenia pomieszczeń i poprzez wszelkie nieszczelności w drzwiach i oknach. Powstające szkody na skutek kondensacji pary na powierzchni w okolicach mostków cieplnych są spowodowane głównie złym wykonaniem samego ocieplenia i braku wentylacji pomieszczeń. Uwidaczniają się głównie w formie grzybów pleśniowych w narożnikach ścian i nad oknami. Dlatego wykonywane termomodernizacje powinny być poprzedzone obliczeniami nie tylko celem określenia uzyskanych oszczędności, ale także zapobiegania zwiększonego zawilgocenia pomieszczeń. Pomijanie tego problemu pociąga za sobą takie niebezpieczeństwo jak zawilgocone wnętrza, które są nieprzytulne i zdecydowanie zmniejszają komfort przebywania w nim. Co więcej, następuje znaczna utrata ciepła, a przez to wzrost kosztów ogrzewania.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

Świadomość zagrożeń pozwala uniknąć błędów, które zamiast obniżyć koszty ogrzewania, paradoksalnie mogą je zwiększyć powodując dodatkowo szkody budowlane. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda zapobiegająca tym zjawiskom to regularne wietrzenie pomieszczeń. Normą stają się nawiewniki w szczelnych oknach, które automatycznie dostarczają świeżego powietrza. W wielu przypadkach podobnie jak kratki wentylacyjne zaklejane są one przez mieszkańców, którym wieje z nich zimne powietrze. Wiejące z nawiewników powietrze to normalny objaw przy szczelnych oknach i drzwiach. Wiejące powietrze z kratek wentylacyjnych, które prawidłowo powinny je wywiewać z mieszkań i budynku, świadczy o całkowitym braku tego powietrza. Poza problemami zdrowotnymi mieszkańców, takie zjawisko stwarza realne zagrożenie dla życia w przypadku urządzeń gazowych i pieców na paliwa stałe, występujących w wielu mieszkaniach. Brak powietrza może doprowadzić do śmiertelnych zatruć, a nawet do eksplozji ulatniającego się niespalonego gazu. Należy o tym pamiętać podczas prac termomodernizacyjnych związanych z wymianą okien i drzwi. Warto pamiętać, że względy ekonomiczne nigdy nie mogą prowadzić do zagrożenia życia lub śmierci mieszkańców. 

Źródło: Maciej Iwaniec, Manager ds. systemów renowacji Baumit

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA