REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

Ocieplanie styropianem. Fot. Termo Organika
Ocieplanie styropianem. Fot. Termo Organika
Termo Organika

REKLAMA

REKLAMA

Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.

Producenci dostarczają na rynek różne rodzaje styropianów. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy zakupie styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość.

REKLAMA

Najważniejszy parametr styropianu

REKLAMA

Najważniejszym parametrem styropianu jest  jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością  izolatora. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów.

12 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż np. 9 cm o współczynniku lambda 0,032. Jeśli nie musimy oszczędzać warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła np. warstwa ocieplenia o grubości 12 cm wykonana ze styropianu  klasy GOLD Termo Organiki chroni przed zimnem równie skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

Zobacz także: Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Różny styropian w zależności którą część budynku chcemy ocieplać

Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie, to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50x100 cm. Ich grubość wynosić może od 10 mm aż do1200 mm. Najczęściej mają krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane. Tego typu płyty zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od niefrezowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocieplamy ściany:

Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do izolacji cieplnych ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach, a szczególnie popularnej metodzie ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO lub metoda lekka-mokra. Obecnie coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm.

Ocieplamy podłogę i dach:

To elastyczny styropian o właściwościach tłumiących dźwięki, przeznaczony do wykonania warstwy izolacji akustycznej układanej na stropach między piętrowych.

Ocieplamy fundament:

Styropian do izolacji fundamentów bogaty jest o kompozycję związków hydrofobowych, które poprawiają jego właściwości i zwiększają odporność na działanie wody.

Styropian do dachów stromych:

Może być stosowana w termoizolacji wszelkiego rodzaju dachów krokwiowych zarówno w przypadku poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych.

Zobacz także: Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Zobacz także: Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Jakość styropianu i cena

REKLAMA

Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, bowiem na rynku mogą pojawiać się wyroby producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe płyty, licząc na naiwność klientów i kusząc najniższymi cenami.. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. W składzie budowlanym  bardzo trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej,  a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać?  Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych  styropianów, od tych producentów którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. To naprawdę nie więcej niż 15 minut roboty, a izolację kupujemy na wiele, wiele lat. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?

Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Źródło: Termo Organika

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA