REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest emulsja bitumiczna?

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Emulsja służy do gruntowania powierzchni tynków, jastrychów, betonów i murów przed nakładaniem bezrozpuszczalnikowych mas bitumicznych.

Gdzie ją stosować

REKLAMA

Emulsja może być użyta do izolowania tynków i betonów przed wilgotnością gruntów. Możliwe jest również dodawanie jej do zaprawy cementowej w celu wykonania wodoszczelnych zapraw cementowych. Można ją również dodawać do zaprawy cementowej przy wykonywaniu wodoszczelnych zapraw murarskich, tynków i jastrychów. Jest to typ izolacji typu lekkiego.

Proces powstawania

Powstanie emulsji to proces „emulgowania”. Jest to proces mechanicznego obniżania lepkości. Według definicji emulgowanie polega na rozproszeniu jednej niemieszalnej cieczy w drugiej. Proces ten wspomaga środek emulgujący, który pomaga w przezwyciężeniu (w przypadku bitumu) naturalnej hydrofobii bitumu do mieszania się z wodą. Emulsję bitumiczną można scharakteryzować jako ciecz, w której znajduje się rozproszony bitum w wodnej fazie rozpraszającej w formie niewielkich cząsteczek. Układ ten znajduje się pod wpływem działania ładunków elektrostatycznych wytwarzanych przez środek emulgujący, przez co pomiędzy cząsteczkami bitumu znajduje się faza wody nadająca fazie asfalty charakter rozpuszczalnika lub tzw. „efektu smarującego”. Po odparowaniu fazy rozpraszającej, np. wody bitum wraca do fazy pierwotnej czyli asfaltu.

Udział asfaltu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby dodatkowo obniżyć lepkość wyjściową emulgacji poddaje się asfalty miękkie. Najczęściej stosowane są emulsje szybko rozpadowe (kationowe w których cząstki rozpuszczalne w wodzie obdarzone są ładunkiem dodatnim). Emulsja generalnie składa się ,w zależności od typu, z od 50 do 70% asfaltu, reszta to faza rozpraszająca podlegająca odparowaniu.

Polecamy: Schronienie w ogrodzie

Dla porównania lepkość dynamiczna emulsji w temperaturze pokojowej 20ºC oscyluje wokół wartości 10 Pas (mydło w płynie), podczas gdy samego bitumu przekracza 8000 Pas (zwarta plastyczna masa).

Czytaj także: Podgrzewacz czy kocioł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA