REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Wybór odpowiedniego ocieplenia oraz prawidłowe jego wykonanie wpływają na trwałość elewacji oraz energooszczędność inwestycji. Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania nawet o 40%.

REKLAMA

Zobacz także: Jak i kiedy ocieplić budynek?

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?


BSO – bezspoinowy system ociepleń

Metoda bezspoinowych systemów ociepleń zewnętrznych ścian budynków jest coraz częściej wybierana przy ocieplaniu naszych domów. BSO polega na mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem. Jest to metoda bezspoinowa ponieważ na powierzchni układu BSO tworzona jest ciągła warstwa ochronna, stanowiąca podłoże dla cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Dzięki temu, skutecznie zabezpieczymy warstwy izolacji termicznej przed procesami korozyjnymi, którego przyczyną jest wnikanie wody oraz światła słonecznego.

Zobacz także: Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?

 Najważniejsze zalety metody BSO to:

  • łatwość obróbki materiału termoizolacyjnego i dostosowanie jego kształtu do gzymsów itp.
  • niewielki ciężar materiałów ociepleniowych, który nie ma wpływa na konstrukcję budynku
  • maskowanie istniejących krzywizn i pęknięć ścian
  • zwiększenie izolacyjności ścian
  • likwidacja mostków termicznych
  • odnowienie elewacji przy jednoczesnych zachowaniu wyglądu budynku murowanego

Właściwe ocieplenie i izolacja

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dlatego w naszym zmiennym, umiarkowanym klimacie warto zainwestować w odpowiednie odizolowanie pomieszczeń od wpływów klimatycznych. Jest to trudne zadanie, ze względu na zmienność temperatury w lecie i zimie. Ocieplony budynek zapewnia nam odpowiedni mikroklimat. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji zimą powierzchnia ścian nie ulega wychłodzeniu a latem wnętrza budynku wypełnia chłód. Ponadto, warstwa izolacyjna chroni konstrukcję przed wahaniami temperatury oraz zmniejsza zużycie energii przez co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Efekt ocieplenia zewnętrznych ścian budynku. Żółty i pomarańczowy kolor na zdjęciu wyżej pokazuje obszary strat ciepła, którym można zapobiec. Ciepło przenika z wnętrza budynku, podnosząc temperaturę ścian zewnętrznych. Zdjęcie obok ukazuje budynek, którego elewacja została ocieplona. Obszary są identyczne, ale teraz są zaznaczone na niebiesko – czyli mają znacznie niższą temperaturę z uwagi na izolację termiczną. Zapobiega ona ucieczce ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. 

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?


Ocieplenie wnętrza budynków

Istnieją metody, które umożliwiają ogrzanie każdego wnętrza bez zapotrzebowanie na izolację termiczną ścian albo dachu. Jednak należy wtedy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na większą ilość energii. W konsekwencji rosną koszty utrzymania budynku. Ponadto, warto pamiętać o rozwiązaniach ekologicznych. Dopóki ogrzewamy budynek za pomocą spalania surowców energetycznych będziemy musieli racjonalnie nimi gospodarować. Niestety przyczynia się to do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Z myślą o środowisku wymagane są certyfikaty energetyczne, które wpływają na wartość rynkową budynku. Oznacza to, że im nasz dom jest bardziej oszczędny i dobrze ocieplony tym jego cena będzie większa.

Zobacz także: Wełna mineralna i szklana – różnice

Odpowiednie ocieplenie – kwestie zdrowotne

Właściwa izolacja oraz ocieplenie maja wpływa również na nasze zdrowie. Przebywanie w zimnych pomieszczeniach naraża nas na rozwój schorzeń reumatycznych oraz chorób dróg oddechowych. Natomiast pomieszczeniach, w których przebywamy, do powietrza przedostają się wymierne ilości pary wodnej, pochodzącej z powietrza wydychanego przez użytkowników, z przygotowywanych posiłków (w skutek parowania gotowanych potraw i jako produkt spalania np. gazu ziemnego), uwalnianej podczas prania czy kąpieli. Jeżeli ciepłe i wilgotne powietrze będzie miało kontakt z chłodną, bo źle wyizolowaną pod względem termicznym przegrodą, to na jej powierzchni dochodzić będzie do kondensacji pary i powstawania wykroplin. Na początku tego procesu, w strefie skraplania, na powierzchni przegród pojawią się zaciemnienia wywołane osadzaniem się kurzu w wilgotnych miejscach. Z biegiem czasu, zawarte w kurzu zarodniki grzybów i pleśni przekształcają się w grzybnie. Zarodniki grzybów domowych i pleśni stanowią bardzo silny czynnikiem alergizujący. Udowodniony jest także ich wpływ na rozwój niektórych schorzeń nowotworowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią termoizolację naszych budynków.

Odpowiednie elementy systemu ociepleniowego

Właściwe wykonanie systemu ociepleniowego oraz użycie trwałych materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy zapewnią nam trwałą i niezawodną izolację. Oznacz to, że produkty wchodzące w skład systemu ociepleń są dobrane tak, żeby ich techniczne parametry uzupełniały się i współpracowały. Dzięki temu otrzymamy prawidłowo działający system ociepleniowy na wiele lat. Powinniśmy wybierać produkty przetestowane i pochodzące od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że poszczególne elementy są bezpieczne, odporne na działanie środowiska zewnętrznego oraz zapewniają bezpieczeństwo antypożarowe. Jeżeli zdecydujemy się na kompletowanie elementów z różnych źródeł, możemy utracić gwarancję udzielaną przez producenta. Wtedy, w przypadku usterek czy wadliwych elementów, wszystkie koszty naprawy ponosi wykonawca albo inwestor, który zaakceptował takie rozwiązanie. Ponadto, warto wybierać kompletne systemy od jednego producenta. Posiadają one badania laboratoryjne, dokładne parametry techniczne oraz szczegółowo opisane właściwości użytkowe całych systemów. Pozwala to na właściwy ich dobór oraz zastosowanie. Dodatkowo, gwarantuje skuteczność i trwałość poszczególnych elementów przez wiele lat. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z naprawą wadliwych części ocieplenia.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA