REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Wybór odpowiedniego ocieplenia oraz prawidłowe jego wykonanie wpływają na trwałość elewacji oraz energooszczędność inwestycji. Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania nawet o 40%.

REKLAMA

Zobacz także: Jak i kiedy ocieplić budynek?

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?


BSO – bezspoinowy system ociepleń

Metoda bezspoinowych systemów ociepleń zewnętrznych ścian budynków jest coraz częściej wybierana przy ocieplaniu naszych domów. BSO polega na mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem. Jest to metoda bezspoinowa ponieważ na powierzchni układu BSO tworzona jest ciągła warstwa ochronna, stanowiąca podłoże dla cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Dzięki temu, skutecznie zabezpieczymy warstwy izolacji termicznej przed procesami korozyjnymi, którego przyczyną jest wnikanie wody oraz światła słonecznego.

Zobacz także: Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?

 Najważniejsze zalety metody BSO to:

 • łatwość obróbki materiału termoizolacyjnego i dostosowanie jego kształtu do gzymsów itp.
 • niewielki ciężar materiałów ociepleniowych, który nie ma wpływa na konstrukcję budynku
 • maskowanie istniejących krzywizn i pęknięć ścian
 • zwiększenie izolacyjności ścian
 • likwidacja mostków termicznych
 • odnowienie elewacji przy jednoczesnych zachowaniu wyglądu budynku murowanego

Właściwe ocieplenie i izolacja

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dlatego w naszym zmiennym, umiarkowanym klimacie warto zainwestować w odpowiednie odizolowanie pomieszczeń od wpływów klimatycznych. Jest to trudne zadanie, ze względu na zmienność temperatury w lecie i zimie. Ocieplony budynek zapewnia nam odpowiedni mikroklimat. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji zimą powierzchnia ścian nie ulega wychłodzeniu a latem wnętrza budynku wypełnia chłód. Ponadto, warstwa izolacyjna chroni konstrukcję przed wahaniami temperatury oraz zmniejsza zużycie energii przez co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Efekt ocieplenia zewnętrznych ścian budynku. Żółty i pomarańczowy kolor na zdjęciu wyżej pokazuje obszary strat ciepła, którym można zapobiec. Ciepło przenika z wnętrza budynku, podnosząc temperaturę ścian zewnętrznych. Zdjęcie obok ukazuje budynek, którego elewacja została ocieplona. Obszary są identyczne, ale teraz są zaznaczone na niebiesko – czyli mają znacznie niższą temperaturę z uwagi na izolację termiczną. Zapobiega ona ucieczce ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. 

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?


Ocieplenie wnętrza budynków

Istnieją metody, które umożliwiają ogrzanie każdego wnętrza bez zapotrzebowanie na izolację termiczną ścian albo dachu. Jednak należy wtedy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na większą ilość energii. W konsekwencji rosną koszty utrzymania budynku. Ponadto, warto pamiętać o rozwiązaniach ekologicznych. Dopóki ogrzewamy budynek za pomocą spalania surowców energetycznych będziemy musieli racjonalnie nimi gospodarować. Niestety przyczynia się to do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Z myślą o środowisku wymagane są certyfikaty energetyczne, które wpływają na wartość rynkową budynku. Oznacza to, że im nasz dom jest bardziej oszczędny i dobrze ocieplony tym jego cena będzie większa.

Zobacz także: Wełna mineralna i szklana – różnice

Odpowiednie ocieplenie – kwestie zdrowotne

Właściwa izolacja oraz ocieplenie maja wpływa również na nasze zdrowie. Przebywanie w zimnych pomieszczeniach naraża nas na rozwój schorzeń reumatycznych oraz chorób dróg oddechowych. Natomiast pomieszczeniach, w których przebywamy, do powietrza przedostają się wymierne ilości pary wodnej, pochodzącej z powietrza wydychanego przez użytkowników, z przygotowywanych posiłków (w skutek parowania gotowanych potraw i jako produkt spalania np. gazu ziemnego), uwalnianej podczas prania czy kąpieli. Jeżeli ciepłe i wilgotne powietrze będzie miało kontakt z chłodną, bo źle wyizolowaną pod względem termicznym przegrodą, to na jej powierzchni dochodzić będzie do kondensacji pary i powstawania wykroplin. Na początku tego procesu, w strefie skraplania, na powierzchni przegród pojawią się zaciemnienia wywołane osadzaniem się kurzu w wilgotnych miejscach. Z biegiem czasu, zawarte w kurzu zarodniki grzybów i pleśni przekształcają się w grzybnie. Zarodniki grzybów domowych i pleśni stanowią bardzo silny czynnikiem alergizujący. Udowodniony jest także ich wpływ na rozwój niektórych schorzeń nowotworowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią termoizolację naszych budynków.

Odpowiednie elementy systemu ociepleniowego

Właściwe wykonanie systemu ociepleniowego oraz użycie trwałych materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy zapewnią nam trwałą i niezawodną izolację. Oznacz to, że produkty wchodzące w skład systemu ociepleń są dobrane tak, żeby ich techniczne parametry uzupełniały się i współpracowały. Dzięki temu otrzymamy prawidłowo działający system ociepleniowy na wiele lat. Powinniśmy wybierać produkty przetestowane i pochodzące od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że poszczególne elementy są bezpieczne, odporne na działanie środowiska zewnętrznego oraz zapewniają bezpieczeństwo antypożarowe. Jeżeli zdecydujemy się na kompletowanie elementów z różnych źródeł, możemy utracić gwarancję udzielaną przez producenta. Wtedy, w przypadku usterek czy wadliwych elementów, wszystkie koszty naprawy ponosi wykonawca albo inwestor, który zaakceptował takie rozwiązanie. Ponadto, warto wybierać kompletne systemy od jednego producenta. Posiadają one badania laboratoryjne, dokładne parametry techniczne oraz szczegółowo opisane właściwości użytkowe całych systemów. Pozwala to na właściwy ich dobór oraz zastosowanie. Dodatkowo, gwarantuje skuteczność i trwałość poszczególnych elementów przez wiele lat. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z naprawą wadliwych części ocieplenia.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA