REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia
Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocieplenie budynku jest ważnym elementem wpływającym na trwałość elewacji. Zmniejsza koszty ogrzewania oraz zapewnia wysoki komfort życia w ocieplonym budynku. Przeczytaj, dlaczego warto ocieplać budynki.

Wybór odpowiedniego ocieplenia oraz prawidłowe jego wykonanie wpływają na trwałość elewacji oraz energooszczędność inwestycji. Prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania nawet o 40%.

REKLAMA

Zobacz także: Jak i kiedy ocieplić budynek?

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?


BSO – bezspoinowy system ociepleń

Metoda bezspoinowych systemów ociepleń zewnętrznych ścian budynków jest coraz częściej wybierana przy ocieplaniu naszych domów. BSO polega na mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem. Jest to metoda bezspoinowa ponieważ na powierzchni układu BSO tworzona jest ciągła warstwa ochronna, stanowiąca podłoże dla cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Dzięki temu, skutecznie zabezpieczymy warstwy izolacji termicznej przed procesami korozyjnymi, którego przyczyną jest wnikanie wody oraz światła słonecznego.

Zobacz także: Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?

 Najważniejsze zalety metody BSO to:

  • łatwość obróbki materiału termoizolacyjnego i dostosowanie jego kształtu do gzymsów itp.
  • niewielki ciężar materiałów ociepleniowych, który nie ma wpływa na konstrukcję budynku
  • maskowanie istniejących krzywizn i pęknięć ścian
  • zwiększenie izolacyjności ścian
  • likwidacja mostków termicznych
  • odnowienie elewacji przy jednoczesnych zachowaniu wyglądu budynku murowanego

Właściwe ocieplenie i izolacja

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dlatego w naszym zmiennym, umiarkowanym klimacie warto zainwestować w odpowiednie odizolowanie pomieszczeń od wpływów klimatycznych. Jest to trudne zadanie, ze względu na zmienność temperatury w lecie i zimie. Ocieplony budynek zapewnia nam odpowiedni mikroklimat. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji zimą powierzchnia ścian nie ulega wychłodzeniu a latem wnętrza budynku wypełnia chłód. Ponadto, warstwa izolacyjna chroni konstrukcję przed wahaniami temperatury oraz zmniejsza zużycie energii przez co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Efekt ocieplenia zewnętrznych ścian budynku. Żółty i pomarańczowy kolor na zdjęciu wyżej pokazuje obszary strat ciepła, którym można zapobiec. Ciepło przenika z wnętrza budynku, podnosząc temperaturę ścian zewnętrznych. Zdjęcie obok ukazuje budynek, którego elewacja została ocieplona. Obszary są identyczne, ale teraz są zaznaczone na niebiesko – czyli mają znacznie niższą temperaturę z uwagi na izolację termiczną. Zapobiega ona ucieczce ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. 

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?


Ocieplenie wnętrza budynków

Istnieją metody, które umożliwiają ogrzanie każdego wnętrza bez zapotrzebowanie na izolację termiczną ścian albo dachu. Jednak należy wtedy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na większą ilość energii. W konsekwencji rosną koszty utrzymania budynku. Ponadto, warto pamiętać o rozwiązaniach ekologicznych. Dopóki ogrzewamy budynek za pomocą spalania surowców energetycznych będziemy musieli racjonalnie nimi gospodarować. Niestety przyczynia się to do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Z myślą o środowisku wymagane są certyfikaty energetyczne, które wpływają na wartość rynkową budynku. Oznacza to, że im nasz dom jest bardziej oszczędny i dobrze ocieplony tym jego cena będzie większa.

Zobacz także: Wełna mineralna i szklana – różnice

Odpowiednie ocieplenie – kwestie zdrowotne

Właściwa izolacja oraz ocieplenie maja wpływa również na nasze zdrowie. Przebywanie w zimnych pomieszczeniach naraża nas na rozwój schorzeń reumatycznych oraz chorób dróg oddechowych. Natomiast pomieszczeniach, w których przebywamy, do powietrza przedostają się wymierne ilości pary wodnej, pochodzącej z powietrza wydychanego przez użytkowników, z przygotowywanych posiłków (w skutek parowania gotowanych potraw i jako produkt spalania np. gazu ziemnego), uwalnianej podczas prania czy kąpieli. Jeżeli ciepłe i wilgotne powietrze będzie miało kontakt z chłodną, bo źle wyizolowaną pod względem termicznym przegrodą, to na jej powierzchni dochodzić będzie do kondensacji pary i powstawania wykroplin. Na początku tego procesu, w strefie skraplania, na powierzchni przegród pojawią się zaciemnienia wywołane osadzaniem się kurzu w wilgotnych miejscach. Z biegiem czasu, zawarte w kurzu zarodniki grzybów i pleśni przekształcają się w grzybnie. Zarodniki grzybów domowych i pleśni stanowią bardzo silny czynnikiem alergizujący. Udowodniony jest także ich wpływ na rozwój niektórych schorzeń nowotworowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią termoizolację naszych budynków.

Odpowiednie elementy systemu ociepleniowego

Właściwe wykonanie systemu ociepleniowego oraz użycie trwałych materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy zapewnią nam trwałą i niezawodną izolację. Oznacz to, że produkty wchodzące w skład systemu ociepleń są dobrane tak, żeby ich techniczne parametry uzupełniały się i współpracowały. Dzięki temu otrzymamy prawidłowo działający system ociepleniowy na wiele lat. Powinniśmy wybierać produkty przetestowane i pochodzące od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że poszczególne elementy są bezpieczne, odporne na działanie środowiska zewnętrznego oraz zapewniają bezpieczeństwo antypożarowe. Jeżeli zdecydujemy się na kompletowanie elementów z różnych źródeł, możemy utracić gwarancję udzielaną przez producenta. Wtedy, w przypadku usterek czy wadliwych elementów, wszystkie koszty naprawy ponosi wykonawca albo inwestor, który zaakceptował takie rozwiązanie. Ponadto, warto wybierać kompletne systemy od jednego producenta. Posiadają one badania laboratoryjne, dokładne parametry techniczne oraz szczegółowo opisane właściwości użytkowe całych systemów. Pozwala to na właściwy ich dobór oraz zastosowanie. Dodatkowo, gwarantuje skuteczność i trwałość poszczególnych elementów przez wiele lat. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z naprawą wadliwych części ocieplenia.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA