REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gwarantowany_Styropian_logo Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Gwarantowany_Styropian_logo Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

REKLAMA

REKLAMA

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Wykonane w ITB badania laboratoryjne oraz analizy statystyczne potwierdzają występowanie zależności pomiędzy gęstością styropianu a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów: współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda, oraz naprężeniami ściskającymi – CS (10). Potwierdzono w ten sposób możliwość i zasadność wykorzystywania testów gęstości płyt styropianowych do prognozowania zgodności deklarowanych poziomów tych dwóch parametrów.

REKLAMA

Według PSPS, wyniki badań ITB mają kluczowe znaczenie dla polskiego rynku styropianu stosowanego w budownictwie.

REKLAMA

– Liczymy, że raport Instytutu przyczyni się do upowszechnienia ważenia styropianu jako metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu. Dostępność tej metody sprawia, że dla konsumentów powinna ona każdorazowo stanowić narzędzie wstępnego sprawdzenia jakości styropianu przed zakupem. Takie rozwiązanie promujemy w prowadzonym przez PSPS Programie „Gwarantowany Styropian”, w ramach którego zleciliśmy Instytutowi przedmiotowe badania – mówi prezes branżowego stowarzyszenia.

Kamil Kiejna zwraca uwagę, że jeśli waga wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne, ale dla przeciętnego konsumenta samo zważenie styropianu może być bardzo pomocne do dokonania właściwego wyboru – wyjaśnia.

Ważenie styropianu. Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Producenci styropianu, którzy przystąpili do Programu „Gwarantowany Styropian”, zobowiązują się do zamieszczania informacji o minimalnej wadze danej odmiany styropianu bezpośrednio na opakowaniach swoich wyrobów, co ma ułatwić badanie ich jakości konsumentom. Wyroby oznakowane dodatkową tabelą zawierającą najważniejsze cechy deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość danej odmiany styropianu są już dostępne na rynku.

Oznaczenie: "Gwarantowany Styropian". Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

REKLAMA

– To doskonały przykład tego, jak praktyczne zastosowanie wyników przeprowadzonych przez Instytut badań może przyczynić się do jeszcze pełniejszej realizacji i ochrony interesów konsumentów, co jest podstawowym celem Programu. Mamy ponadto nadzieję, że raport ITB znajdzie uznanie w oczach organów nadzoru budowlanego i będzie pomocny w realizacji ich zadań – podsumowuje prezes PSPS.

Projekt badawczy na zlecenie PSPS zrealizowano od lipca do września 2012 r. Instytut Techniki Budowlanej przeanalizował własną bazę wyników badań styropianu, uzupełnioną bieżącymi badaniami kilkudziesięciu próbek płyt EPS pobranych bezpośrednio z rynku, z wyłączeniem odmian grafitowych. Badania tego typu mają być kontynuowane.

Zobacz także: Kiedy ocieplać nowy budynek?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, powołane w 2009 roku, zrzesza przedstawicieli wiodących producentów izolacyjnych płyt styropianowych stosowanych w budownictwie. Organizacja współtworzy normy techniczne i przepisy prawne dotyczące produkcji i zastosowań styropianu do izolacji w budownictwie. Stowarzyszenie współdziała z krajowymi i zagranicznymi organizacjami branży budowlanej, instytucjami naukowo-technicznymi, organami administracji państwowej i samorządowej na rzecz rozwoju produktów styropianowych i ich zastosowań.

Zobacz także:  Ocieplanie budynku - Porady

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA