Ocieplenie budynku bez pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zdecydowana większość różnorodnych prac budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie, zatrudnienia architekta i zakupu projektu. Istnieją jednak takie prace, które możemy wykonać po uprzednim zgłoszeniu ich w starostwie, na terenie jakiego stoi dany budynek. Ocieplenie budynku jest jedną prac budowlanych zależnych od wielkości domu – mniejsze budynki możemy ocieplić bez pozwolenia na budowę, przy większych uzyskanie pozwolenia będzie konieczne.
Ocieplenie niewysokiego budynku
Jeśli chcemy ocieplić budynek do 12 m wysokości, nie będziemy musieli się starać o pozwolenie na budowę. Tak naprawdę wystarczy tylko zgłoszenie prac do starostwa. Aby dokonać zgłoszenia należy dostarczyć do starostwa wniosek wraz z oświadczeniem o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania gruntem – może to być zarówno prawo własności, jak i użytkowanie wieczyste. Wniosek powinien zawierać informacje o sposobie i rodzaju planowanych prac, ułatwieniem jest brak konieczności dostarczania planów i dodatkowych rysunków. Co istotne, po zgłoszeniu należy odczekać 30 dni. W tym okresie starosta ma prawo odmówić nam możliwości przeprowadzenia prac i poprosić o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli w przeciągu tego czasu nie otrzymamy żadnego sprzeciwu, uznaje się, że posiadamy milczącą zgodę na wykonanie ocieplenia.
Ocieplenie dużego budynku
Ocieplenie budynków powyżej 12 m wysokości wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co łączy się z dużo większą ilością formalności, gdyż do uzyskania takiego pozwolenia konieczne jest postępowanie administracyjne. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołącza się cztery kopie projektu budowlanego i zaświadczenie projektanta dokumentujące jego przynależność do odpowiedniej izby samorządu zawodowego oraz oświadczenie wykazujące prawo do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych. W wyjątkowych sytuacjach potrzebna będzie również decyzja o warunkach zabudowy, jednak dotyczy to tylko miejsc, które nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwolenie na budowę uzyskuje się po maksymalnie 65 dniach, jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione prawidłowo. Gdy nie otrzymamy pozwolenia na budowę, możemy się odwołać do wojewody.
Zobacz także: Zniesienie pozwolenia na budowę
Zobacz także: Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej
Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności
REKLAMA
REKLAMA