REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu po nowelizacji prawa budowlanego

Budowa domu. Fot. Fotolia
Budowa domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po nowelizacji prawa budowlanego na pewno o wiele szybciej będziemy mogli załatwić formalności związane z budową domu. Jednak zmiany w prawie budowlanym nie powinny uśpić naszej czujności. Inwestorzy w większym stopniu będą musieli zadbać o to, by parametry powstających budynków odpowiadały temu, co znajduje się w projekcie.

REKLAMA

Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapowiada wprowadzenie zmian w prawie budowlanym już w II połowie 2013 roku. Projekt nowelizacji przewiduje uproszczenie dokumentacji projektowej dla domów jednorodzinnych.

Zmiany w prawie budowlanym

REKLAMA

Ogłoszone zmiany w Prawie budowlanym przewidują, że na budowę domu jednorodzinnego nie będzie już potrzebne pozwolenie. Zamiast tego budowę trzeba będzie zgłosić. Jeżeli po 30 dniach od daty zgłoszenia urząd nie wyrazi sprzeciwu, wówczas inwestor będzie mógł zacząć prace. Przedstawiciele branży widzą w zamianie przepisów szansę na poprawienie koniunktury w budownictwie.

-To bardzo dobra wiadomość dla branży, ponieważ szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę powinno zwiększyć liczbę nowo powstających budynków jednorodzinnych. Uproszczone przepisy będą znacznym ułatwieniem dla indywidualnych inwestorów, jednak niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Proponowane zmiany mogą doprowadzić do marginalizacji roli nadzoru budowlanego i dalszego pogłębiania i tak już dużych różnic między projektem wyjściowym a wykonaniem inwestycji” – mówi Dariusz Adamski, dyrektor Knauf Insulation w Polsce.

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnice te są bardzo częstym problemem, jaki pojawia się po zakończeniu inwestycji. Okazuje się bowiem, że nie zawsze to, co było zaplanowane w projekcie, ma później odbicie w rzeczywistości.

To wykonawca dokonuje ostatecznych wyborów

Budując dom jednorodzinny, inwestor indywidualny musi zdawać sobie sprawę z tego, że rolą architekta jest przedstawienie poszczególnych rozwiązań oraz rekomendacja materiałów budowlanych. Jednak ostatecznie to wykonawca
w porozumieniu z inwestorem dokonują ostatecznych wyborów.

REKLAMA

-Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawca jest zobowiązany do wykonywania robót zgodnie z projektem, a proponowane zmiany musi uzgodnić z projektantem - twierdzi Tomasz Lichota z pracowni architektonicznej Void Archietekci. – Niestety, często się zdarza, że architekt, oddając projekt inwestorowi, nie ma już realnego wpływu na jego wykonanie.

W sytuacji kiedy obawiamy się zbyt dużych różnic między projektem a wykonaniem, powinniśmy zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Wybierając takie rozwiązanie, możemy mieć większą pewność, że ta różnica będzie zminimalizowana – dodaje architekt.

Nieścisłości pomiędzy projektem a wykonywanym obiektem

Problem dostrzegają także producenci materiałów budowlanych. Coraz więcej firm z branży organizuje szkolenia skierowane do wykonawców. Tony Robson - dyrektor generalny  Knauf Insulation, twierdzi, że luka między założeniami projektu a tym, jak budynek w rzeczywistości się zachowuje po wybudowaniu, jest niedopuszczalna. Istnieje potrzeba zrozumienia problemu, tak aby wprowadzać najlepsze rozwiązania, które pomogą zniwelować ten problem.

Zobacz także: O czym należy pamiętać budując garaż?

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, którego ostateczne powodzenie zależy od  świadomości inwestora, doświadczenia wykonawcy i architekta. Aby budynek był wybudowany zgodnie z założeniami i dobrze służył inwestorowi przez lata, konieczna jest ścisła współpraca między inwestorem, architektem oraz wykonawcą, bo tylko takie trójporozumienie gwarantuje pełnię wiedzy i umiejętności, która otwiera drzwi do sukcesu. Sukcesu, który przybierze kształt własnego domu.

Źródło: Knauf Insulation

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA