REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Katarzyna Mazurek
Opaska betonowa daje możliwość swobodnego odpływu wody od budynku.
Opaska betonowa daje możliwość swobodnego odpływu wody od budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie opaski betonowej wokół budynków coraz częściej tłumaczone jest względami estetycznymi niż praktycznymi, które miałyby na celu poprawę izolacji przeciwwodnej. Jej stosowanie czasami bywa błędem.

Prawidłowo wykonana opaska betonowa to 5-8 cm warstwa betonu na 20 cm podsypce z piasku. Spadek opaski betonowej powinien wynosić 2% w kierunku otoczenia domu, co daje możliwość swobodnego odpływu wody od budynku. 

REKLAMA

Teren wąskiego, około 1 m pasa wokół domu jest trudno zagospodarować. Nie można tam sadzić drzew ani krzewów, gdyż ich korzenie mogłyby uszkodzić izolację pionową fundamentów. Trawa w tym rejonie wysycha z braku wody, która jest zatrzymywana przez okap dachu. Z tych względów właściciele domów wykonują opaskę betonową aby uniknąć problemu zagospodarowania brzydkiej, nieurodzajnej przestrzeni. Rzadko kiedy takie rozwiązania są poparte czynnikami mającymi wpływ na poprawę hydroizolacji fundamentów. Opaskę można również wykonać z kostki brukowej, płyt ażurowych czy żwiru usypanego na geowłókninie.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Nie należy układać opaski na warstwie humusu. Ten rodzaj gruntu jest niezagęszczany i zatrzymuje wodę. Opaska może popękać, a zatrzymywana woda przesiąkać do fundamentów.

W przypadku występowania w bliskim sąsiedztwie budynku, gruntów nieprzepuszczalnych odradza się wykonywanie opaski betonowej. Głównym powodem jest fakt, że zatrzymywana w gruncie woda nie ma możliwości odparowywania. Przez to tworzą się zastoiska, z których woda przesiąka do fundamentów. Chcąc zachować estetykę wokół domu można wykonać opaskę z kostki brukowej, żwiru lub płyt ażurowych. Tego typu opaski nie są szczelne i pozwalają na odparowanie wody z gruntu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Gdy przynajmniej do głębokości posadowienia występują grunty przepuszczalne, a dach budynku wystaje poza jego obrys tworząc 50-70 cm okap, można wykonać opaskę betonową, która będzie wypełniać nieurodzajną dla roślinności glebę. Przy nie dużych okapach warto zastosować opaskę przepuszczającą wodę opadową. Może to być np. opaska żwirowa, która pozwoli wodzie przeniknąć w głąb gruntu przepuszczalnego, gdzie zostanie odprowadzona poniżej fundamentów.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Bez względu na to czy wokół domu występują grunty przepuszczalne czy też nie, a zastosowany jest drenaż, wykonanie opaski betonowej zakłóci odprowadzenie wody poprzez system drenażowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA