Energooszczędność a certyfikat energetyczny
REKLAMA
REKLAMA
Są one określane w bezwymiarowym współczynniku charakterystyki energetycznej EP, która przyporządkowuje każdemu budynkowi klasę energetyczną.
REKLAMA
Klasy energetyczne
Istnieje 7 klas energetycznych od A do G. Czyli od domów energooszczędnych do domów o bardzo dużym zużyciu. Klasa porównawcza oznaczona jest literą D. Oczywiście klasa energooszczędności określana jest w fazie projektu, dla istniejącego budynku wykonuje się inwentaryzację. Świadectwo jest integralnie związane z obiektem budowlanym, a nie osobami będącymi uczestnikami sprzedaży, najmu, lub własności. Świadectwo powinno być przekazywane nowemu właścicielowi lub najemcy w celu oszacowania dodatkowych kosztów użytkowania. Jak wcześniej wspomniano charakterystykę budynku wyraża się w skali wskaźnika EP.
Zobacz także: Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych
Zasady wydawania certyfikatów
Budynek referencyjny jest ustalony w przepisach techniczno-ekonomicznych i stanowi wymagany standard. Wskaźnik zintegrowany EP składa się ze wskaźników cząstkowych i następnie jest porównywany z takimi wskaźnikami będącymi opisem badanego obiektu. Zbiór tych informacji stanowi podstawę wydania certyfikatu. Koszt wydania takiego certyfikatu zależy od wielkości inwestycji i waha się w granicach 800 do 1500 zł. Świadectwo energetyczne w Polsce jest ważne 10 lat pod warunkiem nie przeprowadzania żadnych prac mających wpływ na zmianę charakterystyki energetycznej (dodatkowa klimatyzacja, adaptacja, przebudowa naruszająca daną izolacyjność). W przeciwnym wypadku należy wykonać świadectwo ponownie. W przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, w Polsce nie przewiduje się dotacji do zwiększenia energooszczędności budynków.
Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem
Zobacz także: Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?
REKLAMA
REKLAMA