REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Paweł Nawrocki
Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.
Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

REKLAMA

REKLAMA

Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

Jest to rozwiązanie dobrze rozpoznane, do wykonania którego nietrudno jest znaleźć ekipę wykonawczą złożoną z budowlańców uzbrojonych w niezbędną wiedzę. Dodatkowo przy tego rodzaju fundamentach należy uwzględnić podłogi.

REKLAMA

Monolityczne ławy fundamentowe

REKLAMA

Do tego typu konstrukcji możemy zaliczyć monolityczne ławy fundamentowe. To konstrukcja wykonana z betonu, który najlepiej zamówić. Daje to możliwość osiągnięcia dużej jednorodności wytrzymałości i gwarancję jakości. Taką ławę wykonuje się z betonu C10/15 lub C16/20 z cementu hutniczego, czyli o wytrzymałości gwarantowanej po 28 dniach twardnienia 15–20 MPa (150–200 kG/cm2). Jest to beton konstrukcyjny o stosunkowo niskiej klasie, ale z uwagi na masowość fundamentów obciążenie jednostkowe jest bardzo małe. Dlatego dla niezawodności ważniejsza jest jednorodność niż duża wytrzymałość. Standardowo zbrojona jest za pomocą czterech prętów o średnicy minimum 10 mm, najlepiej 12 mm.

Cały szkielet połączony jest strzemionami o średnicy 4,5–6 mm co 30 cm uniemożliwiającymi przemieszczanie się prętów podczas betonowania, jak również przejmujących częściowo naprężenia ścinające. Nie można dawać mniejszych średnic lub też zapominać o zbrojeniu górnej strefy tą samą ilości prętów, bo możemy się narazić na awarie, np. przy zmianie stanu naprężeń pod budynkiem. Ławy mają przekrój prostokąta o wysokości 30–50 cm i szerokości 50–100 cm. Mogą również się pojawić, oprócz pod ścianami nośnymi, również pod ścianami wewnętrznymi nośnymi lub stanowić oparcie klatki schodowej.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Rola projektanta

Dokładne wymiary i klasę betonu dobierać powinien projektant po analizie warunków gruntowo-wodnych, strefy przemarzania, badań geologicznych oraz ciężaru sumarycznego przewidywanej inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Przebieg robót

Jeśli ława wykonywana jest w deskowaniu to należy wykonać wykop o 15 cm szerszy, aby można było ławę zadekować. Ławę taką powinno wykonać się na warstwie chudego betonu, aby uniemożliwić łączenie się mieszanki z gruntem w czasie betonowania. Można ją również wykonać na gruncie, ale w osłonie z foli. Ma ona na celu zapobiegać mieszaniu się mieszanki i wycieku zaczynu. Oszczędności są niewielkie, a przy tym występuje brak kontroli nad rozchodzeniem się mieszanki podczas betonowania. Najczęściej jest wykonywana na gruntach spoistych gliniastych.

Zobacz także:  Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA