REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.
Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze.

REKLAMA

REKLAMA

Komin stanowi integralną część budynku. Oczywiście możliwe jest wybudowanie domku bez komina, lecz w sytuacji instalacji kominka i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa użytkowników decyzja o wykonaniu takiej konstrukcji nie powinna napotykać problemów.

Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze. Komin jest zlokalizowany jako konstrukcja przystająca do jednej ze ścian wewnętrznych. Decyzja o instalacji komina przy ścianie zewnętrznej musi być podjęta z uwzględnieniem sytuacji utraty ciągu na skutek schłodzenia ściany zewnętrznej. Taka sytuacja może doprowadzić do tragicznych następstw.

REKLAMA

Budowa komina

Komin może składać się z jednego kanału, np. spalinowego, lub może być wielokanałowy, np. z wlotem wentylacyjnym. Kanał kominowy, czyli przewód wewnątrz komina, może mieć przekrój okrągły lub stanowić figurę wieloboku. Wykonywany jest z betonu, ceramiki i musi być szczelny. Wyróżniamy trzy typy kanałów.

Polecamy: Budowa kominków

Kanał dymowy

Pierwszy z nich to kanał dymowy, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z kotłów, pieców na paliwo stałe i instalowany jest do urządzeń stałych. Jego przekrój to minimum 14 x 14 cm lub rura średnicy 15 cm.

Kanały spalinowe

Drugi typ kanałów kominowych to kanały spalinowe. Taki kanał musi być odporny na dzianie kwasów mogących się pojawić w sytuacji wykraplania wody ze spalin. Kanał spalinowy odprowadza produkty spalania z gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych lub produktów dochodzących do okapu kuchennego. Minimalny przekrój to 14 x 14 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kanał wentylacyjny

Ostatnią grupę stanowi kanał wentylacyjny minimum 10 x 10 cm. Najlepiej jeżeli przekrój jest nie mniejszy niż 160 cm2. Odprowadza w sposób grawitacyjny zużyte powietrze i musi być oddzielny dla każdego pomieszczenia. Komin powinien zawierać również „wyczystkę” poniżej, np.: wlotu spalin z urządzeń grzewczych, co umożliwia okresowe usuwanie zanieczyszczeń oraz ułatwia kontrolę.

Czytaj także: Kominy murowane

Alternatywnie komin musi posiadać zbieracz kondensatu, aby usuwać wodę wykroploną ze spalin. Ostatecznie komin powinien mieć czapę oraz nasady kominowe chroniące przed opadami i stabilizujące jego ciąg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA