Charakterystyka kominów
REKLAMA
REKLAMA
Komin to element budynku, przez który odprowadzane są gazy spalinowe, przykładowo z systemu ogrzewania, lub zużyte powietrze. Komin jest zlokalizowany jako konstrukcja przystająca do jednej ze ścian wewnętrznych. Decyzja o instalacji komina przy ścianie zewnętrznej musi być podjęta z uwzględnieniem sytuacji utraty ciągu na skutek schłodzenia ściany zewnętrznej. Taka sytuacja może doprowadzić do tragicznych następstw.
REKLAMA
Budowa komina
Komin może składać się z jednego kanału, np. spalinowego, lub może być wielokanałowy, np. z wlotem wentylacyjnym. Kanał kominowy, czyli przewód wewnątrz komina, może mieć przekrój okrągły lub stanowić figurę wieloboku. Wykonywany jest z betonu, ceramiki i musi być szczelny. Wyróżniamy trzy typy kanałów.
Polecamy: Budowa kominków
Kanał dymowy
Pierwszy z nich to kanał dymowy, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z kotłów, pieców na paliwo stałe i instalowany jest do urządzeń stałych. Jego przekrój to minimum 14 x 14 cm lub rura średnicy 15 cm.
Kanały spalinowe
Drugi typ kanałów kominowych to kanały spalinowe. Taki kanał musi być odporny na dzianie kwasów mogących się pojawić w sytuacji wykraplania wody ze spalin. Kanał spalinowy odprowadza produkty spalania z gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych lub produktów dochodzących do okapu kuchennego. Minimalny przekrój to 14 x 14 cm.
Kanał wentylacyjny
Ostatnią grupę stanowi kanał wentylacyjny minimum 10 x 10 cm. Najlepiej jeżeli przekrój jest nie mniejszy niż 160 cm2. Odprowadza w sposób grawitacyjny zużyte powietrze i musi być oddzielny dla każdego pomieszczenia. Komin powinien zawierać również „wyczystkę” poniżej, np.: wlotu spalin z urządzeń grzewczych, co umożliwia okresowe usuwanie zanieczyszczeń oraz ułatwia kontrolę.
Czytaj także: Kominy murowane
Alternatywnie komin musi posiadać zbieracz kondensatu, aby usuwać wodę wykroploną ze spalin. Ostatecznie komin powinien mieć czapę oraz nasady kominowe chroniące przed opadami i stabilizujące jego ciąg.
REKLAMA
REKLAMA