REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pokrycie z dachówek bitumicznych

Paweł Nawrocki

REKLAMA

Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.

Podobnie jak gonty, dachówki składają się z kawałków papy asfaltowej. Papa asfaltowa jest materiał asfaltu o średniej penetracji zmodyfikowany SBS-em czyli włóknem polimerów nadającym dachówce elastyczność. Kawałki papy z jednej strony są powycinane ozdobnie nadając pokryciu odpowiedni charakter dachu z prawdziwą dachówką.

REKLAMA

Warstwy dachówki bitumicznej

Cała konstrukcja dachówki bitumicznej składa się z czterech warstw. Pierwsza warstwa to zbrojenie lub inaczej osnowa. To ona stanowi o jej elastyczności i oporności na kruche pękanie, szczególnie w okresie zimy. Następna warstwa to warstwa bitumu, pokrywająca z dwóch stron warstwę zbrojenia. Kolejną warstwą jest warstwa z folii polietylenowej, której zadaniem jest zapobieganiu przyklejaniu się warstw dachówek przed ich sklejeniem. Ostatnią warstwa jest posypka z bazaltu, łupka, która nadaje papie odpowiednią fakturę oraz w odpowiedniej barwie może wpływać na ilość odbitego światła i konsumpcji energii przez dachówkę.

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Gdzie stosować

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dachówki można układać na dachach o nachyleniu od 12–80%. Zależnie od tarcia wody po fakturze dachu. Są stosunkowo elastyczne i nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach, gdzie wymagane są częste docięcia. Dach z dachówek bitumicznych wymaga deskowania szczelnego. Dlatego układa się je na wcześniej przybitych desek łączonych na wpust lub płyt OSB. Dachówki przymocowuje się za pomocą gwoździ papiakowych. Między sobą, tym samym eliminując podrywanie na wietrze, dachówki ulegają samowulkanizacji. Dachówki sczepiają się między sobą poprze naniesienie na ich wewnętrzną powierzchnię kleju lub miękkiego asfaltu zapewniającego sczepianie w temperaturze +10oC. Dachówki bitumiczne stosunkowo łatwo naprawić, łatwo rozebrać takie pokrycie, oraz odznaczają się małym ciężarem, co w konsekwencji zmniejsza przekroje konstrukcji dachu. Ponadto dachy bitumiczne są dosyć trwałe - nawet do 10 lat.

Czytaj także: Dojazd od działki budowlanej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA