Drewno jako materiał podłogowy
REKLAMA
REKLAMA
Jest materiałem stosunkowo drogim w porównaniu do podłóg z materiału drewnopochodnego, jakim jest panel podłogowy. Na podłogi stosujemy materiały z drzew iglastych - wśród nich najlepszy jest modrzew lub liściastych - najczęściej preferowany jest dąb lub buk. Drewno podłogowe jest zakwalifikowane do trzech klas. Każda z klas różni się wielkością pojawiających się sęków.
REKLAMA
Klasy drewna podłogowego
Pierwsza klasa jest bez sęków druga z nielicznymi sękami o średnicy do 6mm, a trzecia z sękami od 6 do 15 mm.
Twarde czy miękkie
Najlepiej jest zainwestować w najtwardsze gatunki z uwagi na ich trwałość i ilość powtarzającego się cyklinowania. Oczywiście drewna miękkie również mają walory, np. estetyczne i można je stosować w pomieszczeniach, które nie są narażone na duże zużycie.
Wilgotność
Wilgotność drewna na posadzki powinna wynosić od 7 do 11%. Z drewna można wykonać podłogę, jako parkiet.
Rodzaje podłóg drewnianych
Podłoga powinna być wykonywana z litego drewna, z małych deszczułek z wyprofilowanymi krawędziami na wpust i pióro. Musi być wykonywana przez specjalistę, wówczas jej jakość jest wysoko ceniona i mogą być z niej układane różne wzory.
Polecamy: Jaka podłoga na strop drewniany
Innym rodzajem może być mozaika składa się z drobnych deszczułek naklejonych na papier perforowany. Nie można ich szlifować więcej niż dwa razy.
REKLAMA
Panele podłogowe z litego drewna mają budowę warstwową więc się nie paczą. Są łatwe w układaniu na odpowiedniej piance i można podobnie jak parkiet je odnawiać. Są układane na podłodze pływającej zatem nie mocuje się ich na stałe do podłoża, lecz łączy się między sobą zatrzaskami, klejem oraz odpowiednim wyprofilowaniem krawędzi.
Deski z litego drewna również mogą występować jako materiał podłogowy grubości 14-30 mm. Mogą mieć krawędzie gładkie lub odpowiednio wyprofilowane i są przybijane do legarów drewnianych lub też układane na gładzi cementowej lub gipsowej.
Czytaj także: Co to są fundamenty
REKLAMA
REKLAMA