Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?
REKLAMA
REKLAMA
Nie wszystkie obiekty zlokalizowane na działce wymagają uzyskania takiego pozwolenia. Zgodnie z artykułem 29 Ustawy Prawo budowlane nie musisz mieć pozwolenia na budowę niektórych elementów uzupełniających zabudowę zagrodową.
REKLAMA
W ramach działki siedliskowej pozwolenia na budowę nie wymagają:
1. Parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
2. Płyty do składowania obornika,
3. Szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
4. Naziemne silosy na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
5. Suszarnie kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2
Pozwolenia na budowę nie wymagają również:
Budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki.
Indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Altany i obiekty gospodarcze na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 m2. Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Instalacja zbiornikowa na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczona do zasilania instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przyłącza do budynków: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne. Obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy.
Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?
Rodzaje robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia
Remont instalacji gazowych w lokalach mieszkalnych oraz remoncie instalacji gazu płynnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przebudowa i remont przyłączy do budynku: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Docieplanie ścian budynków o wysokości do 12 m. Instalowanie i remont tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Instalowanie krat na obiektach budowlanych. Instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.
Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy
REKLAMA
REKLAMA