Jaka podłoga na strop żelbetowy?
REKLAMA
REKLAMA
Zabieg ten ma na celu ograniczenie przekazywania wibracji poprzez oddzielenie stropu od podłogi i ścian elastycznymi wkładkami dylatacyjnymi. Zmiana sprężystości ośrodka powoduje tłumienie drgań i fali dźwiękowej. Dodatkowo podkłady pływające umożliwiają poziomą pracę w wyniku skurczu bądź pęcznienia materiałów podłogi. Umożliwiają także swobodne odkształcenie, w wyniku oddziaływania temperatury, mające miejsce w sytuacji ogrzewania podłogowego.
REKLAMA
Warstwa wyrównująca
Pierwszą warstwą poprawnie wykonanej podłogi na stropie żelbetowym powinna być warstwa wyrównująca. Jej zadaniem jest wyrównanie nierówności pojawiających się na stropie. Jeżeli nierówności są mniejsze niż 0,5 cm/2 m długości to można taką warstwę wykonać z materiału sypkiego grubości 2 cm. Taki materiał łatwo się rozprowadza, równomiernie rozkłada naprężenia i nie dogęszcza się w trakcie użytkowania.
Izolacja akustyczna
Kolejną warstwą jest warstwa izolacji akustycznej. Jej zadaniem jest pochłanianie drgań. Wykonuje się ją z miękkiego styropianu grubości po kompresji około 3 cm. Dodatkowo taka warstwa poprawi stabilność termiczną kondygnacji. Izolację można również wykonać z płyt z wełny mineralnej grubości około 4 cm, lub w wariancie droższym z płyt z pianki polietylenowej grubości 2 cm.
Polecamy: Jaka podłoga na strop drewniany
Przeciw wilgoci
Po wykonaniu izolacji akustycznej czas wykonać izolację przeciwwilgociową. Najczęściej realizuję się tę czynność poprzez ułożenie folii polietylenowej grubości 0,2 mm.
Jastrych
Ostatnią warstwę stanowi jastrych grubości min. 4 cm. Jego zadaniem jest dociskanie izolacji oraz rozkładanie obciążeń skupionych na większej powierzchni. Najczęściej wykonuje się go jako jastrych cementowy z zaprawy M7. Przed wykonaniem jastrychu należy dokładnie przewidzieć rzędne wysokości posadzki. Na ścianach trzeba rozłożyć dystanse z cienkiego styropianu. W jastrychu dla polepszenia trwałości powinna znajdować się siatka stalowa 15/15 cm. Dodatkowo masę jastrychu należy wzbogacić plastyfikatorami w celu eliminacji nadmiaru wody i tym samym przyszłego skurczu.
Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy
REKLAMA
REKLAMA