REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie domu gazem. Poradnik

Justyna Hek
kobieta, kaloryfer, grzejnik, czapka, ogrzewanie/ fot. Fotolia
kobieta, kaloryfer, grzejnik, czapka, ogrzewanie/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujemy się na podłączenie gazu w swoim domu, warto pomyśleć o kosztach przyłączenia i kosztach samego ogrzewania gazowego. W jaki sposób załatwić formalności związane z przyłączeniem domu do sieci gazowej? Jakie będą opłaty za ogrzewanie domu gazem? Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie przyłączenia?

Możliwość przyłączenia – gdzie uzyskać informację

Jeśli chcemy przyłączyć się do sieci gazowej przede wszystkim najpierw powinniśmy sprawdzić czy w ogóle możliwe jest doprowadzenie sieci gazowej do naszej nieruchomości. Aby uzyskać taką informację należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej w biurze obsługi klienta interesującego nas przedsiębiorstwa, które zajmuje się sprzedażą gazu. Wniosek ten nie jest zobowiązujący, możemy go złożyć także wówczas, gdy chcemy jedynie uzyskać informację o możliwości przyłączenia naszej nieruchomości do sieci.

REKLAMA

Formularz wniosku o przyłączenie możemy znaleźć w internecie na stronie danego przedsiębiorstwa. Jeśli nie chcemy składać go osobiście, wystarczy przesłać wniosek pocztą.

Jakie dane umieścić we wniosku?

We wniosku trzeba umieścić dane wnioskodawcy, a także informacje o nieruchomości, która ma zostać przyłączona do sieci gazowej – rodzaj i adres. Dodatkowo należy zawrzeć informacje dotyczące wyposażenia związanego z instalacją gazową. Przedsiębiorstwo gazowe będzie oczekiwało również danych określających ilość, typ i moc urządzeń odbierających gaz albo powierzchni jaką planujemy ogrzewać. Najtrudniejsze może się okazać określenie przewidywanego rocznego zapotrzebowania na gaz i mocy przyłączeniowej – inaczej mówiąc maksymalnej możliwości odebrania gazu na godzinę.


Jeśli do naszego domu nie jest doprowadzona sieć gazowa, oprócz wniosku musimy dostarczyć do biura obsługi przedsiębiorstwa gazowego informacje o planie zabudowy działki z określeniem gdzie znajduje się dom, jak w stosunku do niego są położone inne obiekty, gdzie będzie punkt wyjścia systemu gazowego i gdzie prawdopodobnie zostanie założona szafka gazowa. Pamiętajmy, że obecnie przepisy nakazują lokalizację szafki gazowej w ogrodzeniu minimum 1,2 m od furtki lub bramy.

Zobacz także:  Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Zobacz także:  Ekogroszek – najpopularniejszy materiał na opał

Zobacz także:  Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Decyzja i co dalej?

Przedsiębiorstwo gazowe, do którego złożyliśmy wniosek ma 21 dni na wydanie decyzji o możliwości przyłączenia naszej nieruchomości do sieci. Istotne jest, że po wydaniu pozytywnej decyzji mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Następnym elementem będzie zawarcie umowy o przyłączeniu do sieci gazowej. Gdy otrzymamy od przedsiębiorstwa powiadomienie o przyłączeniu i fakturę za tę usługę, musimy podpisać umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego. Pamiętajmy jednak, że możemy wybierać spośród różnych przedsiębiorstw gazowych, nie mamy obowiązku korzystania z paliwa gazowego dostarczanego przez dystrybutora, dzięki któremu nasza nieruchomość została przyłączona do sieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

    Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

    REKLAMA