Czym się kierować przy doborze kominka?
REKLAMA
REKLAMA
Przy wyborze kominka należy kierować się kilkoma kryteriami:
REKLAMA
- czy kominek ma pełnić tylko funkcję ozdobną czy ogrzewać cały dom;
- czy dom chcemy ogrzać za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli kominka powietrznego, czy podłączając go do centralnego ogrzewania, czyli kominka z płaszczem wodnym,
- jaką powierzchnię chcemy ogrzać;
- jakie są wymiary naszego przewodu kominowego;
- ile chcemy wydać na nasz kominek.
REKLAMA
Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena. Tymczasem w tym wypadku nie jest to dobry wskaźnik. Tanie wkłady najczęściej są wykonane z gorszych jakościowo materiałów, o mniejszej odporności na wysoką temperaturę. Dotyczy to również szyb, będących jednym z droższych elementów wkładu. We wkładach stosuje się żaroodporną ceramikę szklaną.
Jeżeli wkład ma pełnić funkcję typowo ozdobną możemy zdecydować się na wkład wykonany w dwóch technologiach: kominek żeliwny lub stalowy. Obie technologie mają zarówno zalety, jak i wady. Żeliwo – ma dużą bezwładność cieplną. Kominek dłużej się nagrzewa, lecz równie długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne są bardzo ciężkie, za to trwałe i odporne na korozję. Stal – szybko przekazuje ciepło do otoczenia, lecz równie szybko się ochładza (temu zjawisku mają właśnie zapobiegać szamotowe okładziny). Dobrej jakości stal jest odporna na korozję i zmiany temperatury, gorszej jakości może korodować pod wpływem gorących spalin.
Na co należy zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy
REKLAMA
- Moc nominalna w kilowatach (kW) – czyli średnia moc uzyskiwana w czasie 1 godziny pełnej eksploatacji paleniska w warunkach laboratoryjnych.
- Sprawność grzewcza – w przypadku nowoczesnych kominków wynosi od 50 do 80%.
- Wielkość paleniska – zazwyczaj oferowane są wkłady z paleniskiem o szerokości od 60 cm do nawet 100 cm.
- Kształt frontu wkładu kominkowego – decyduje o wyglądzie całego kominka, może być np. zaokrąglony lub płaski, prosty w formie lub stylizowany.
- Rodzaj wykończenia frontu – ma znaczenie estetyczne, np. mosiężna, chromoniklowana, z brązu, wykończona farbą żaroodporną.
- Ilość i rodzaj przeszklonych ścianek – decyduje o wyglądzie kominka oraz cenie wkładu.
- Sposób otwierania drzwiczek – najczęściej na bok, rzadziej do góry.
- Sposób wybierania popiołu – szuflada, bezpośrednie wybieranie z dolnej płyty paleniska, system odprowadzania popiołu do pomieszczenia poniżej, np. z piwnicy.
- Regulacja procesu spalania – przez otwieranie i zamykanie szybra (ruchomej klapy umieszczonej na wylocie spalin) lub za pomocą przepustnic przesłaniających otwory w przedniej części korpusu lub przepustnicy zintegrowanej z kanałem powietrza doprowadzonego z zewnątrz.
- Możliwość podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) w przypadku wkładów powietrznych.
W przypadku kominków powietrznych dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać. Przyjmuje się, że 1 kW mocy pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5–2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian. Dlatego chcąc ogrzać dom o powierzchni np. 120 m2, powinniśmy dobrać kominek o mocy 12 kW. Natomiast w przypadku kominków z płaszczem wodnym dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać, oraz od wielkości instalacji c.o. Ze względów bezpieczeństwa instalacja c.o. powinna być w stanie odebrać dwa razy większą moc od nominalnej mocy grzewczej urządzenia, deklarowanej przez producenta. W przypadku powierzchni mierzy się ją przyjmując 1 kW mocy, który pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5–2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian.
Myśląc o kominku w naszym domu musimy pamiętać także o wymaganych parametrach przewodu kominowego. I tak minimalna wysokość komina powinna wynosić 4,0 m, a wylot przewodu dymowego sięgać ponad kalenicą ok. 60 cm. Dodatkowo średnica przewodu nie powinna być mniejsza od średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Wszystkie urządzenia grzewcze firmy Kratki.pl (wkłady kominkowe powietrzne, wodne oraz kozy) do prawidłowej pracy wymagają ciągu kominowego na poziomie 12 Pa ±2 Pa.
REKLAMA
REKLAMA