REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym się kierować przy doborze kominka?

Kratki .pl
Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek.
Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek.
Kratki.pl
Kratki.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zakup kominka powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, do czego będzie służył nam kominek, czy będzie to jedynie element instalacji grzewczej, czy może też część dekoracyjna domu. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kominka.

Przy wyborze kominka należy kierować się kilkoma kryteriami:

REKLAMA

- czy kominek ma pełnić tylko funkcję ozdobną czy ogrzewać cały dom;
- czy dom chcemy ogrzać za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli kominka powietrznego, czy podłączając go do centralnego ogrzewania, czyli kominka z płaszczem wodnym,
- jaką powierzchnię chcemy ogrzać;
- jakie są wymiary naszego przewodu kominowego;
- ile chcemy wydać na nasz kominek.

REKLAMA

Zazwyczaj podstawowym kryterium wyboru wkładu kominkowego jest jego cena. Tymczasem w tym wypadku nie jest to dobry wskaźnik. Tanie wkłady najczęściej są wykonane z gorszych jakościowo materiałów, o mniejszej odporności na wysoką temperaturę. Dotyczy to również szyb, będących jednym z droższych elementów wkładu. We wkładach stosuje się żaroodporną ceramikę szklaną.

Jeżeli wkład ma pełnić funkcję typowo ozdobną możemy zdecydować się na wkład wykonany w dwóch technologiach: kominek żeliwny lub stalowy. Obie technologie mają zarówno zalety, jak i wady. Żeliwo – ma dużą bezwładność cieplną. Kominek dłużej się nagrzewa, lecz równie długo oddaje ciepło. Wkłady żeliwne są bardzo ciężkie, za to trwałe i odporne na korozję.  Stal – szybko przekazuje ciepło do otoczenia, lecz równie szybko się ochładza (temu zjawisku mają właśnie zapobiegać szamotowe okładziny). Dobrej jakości stal jest odporna na korozję i zmiany temperatury, gorszej jakości może korodować pod wpływem gorących spalin.

Na co należy zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy

REKLAMA

- Moc nominalna w kilowatach (kW) – czyli średnia moc uzyskiwana w czasie 1 godziny pełnej eksploatacji paleniska w warunkach laboratoryjnych.
- Sprawność grzewcza – w przypadku nowoczesnych kominków wynosi od 50 do 80%.
- Wielkość paleniska – zazwyczaj oferowane są wkłady z paleniskiem o szerokości od 60 cm do nawet 100 cm.
- Kształt frontu wkładu kominkowego – decyduje o wyglądzie całego kominka, może być np. zaokrąglony lub płaski, prosty w formie lub stylizowany.
- Rodzaj wykończenia frontu – ma znaczenie estetyczne, np. mosiężna, chromoniklowana, z brązu, wykończona farbą żaroodporną.
- Ilość i rodzaj przeszklonych ścianek – decyduje o wyglądzie kominka oraz cenie wkładu.
- Sposób otwierania drzwiczek – najczęściej na bok, rzadziej do góry.
- Sposób wybierania popiołu – szuflada, bezpośrednie wybieranie z dolnej płyty paleniska, system odprowadzania popiołu do pomieszczenia poniżej, np. z piwnicy.
- Regulacja procesu spalania – przez otwieranie i zamykanie szybra (ruchomej klapy umieszczonej na wylocie spalin) lub za pomocą przepustnic przesłaniających otwory w przedniej części korpusu lub przepustnicy zintegrowanej z kanałem powietrza doprowadzonego z zewnątrz.
- Możliwość podłączenia do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) w przypadku wkładów powietrznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kominków powietrznych dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać.  Przyjmuje się, że 1 kW mocy pozwala ogrzać ok. 10 m2  powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5–2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian. Dlatego chcąc ogrzać dom o powierzchni np. 120 m2, powinniśmy dobrać kominek o mocy 12 kW. Natomiast w  przypadku kominków z płaszczem wodnym  dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać, oraz od wielkości instalacji c.o.  Ze względów bezpieczeństwa instalacja c.o. powinna być w stanie odebrać dwa razy większą moc od nominalnej mocy grzewczej urządzenia, deklarowanej przez producenta. W przypadku powierzchni mierzy się ją przyjmując 1 kW mocy, który pozwala ogrzać ok. 10 m2  powierzchni przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5–2,7 m) i średnim współczynniku izolacji ścian.

Myśląc o kominku w naszym domu musimy pamiętać także o wymaganych parametrach przewodu kominowego. I tak minimalna wysokość komina powinna wynosić 4,0 m, a wylot przewodu dymowego sięgać ponad kalenicą ok. 60 cm. Dodatkowo średnica przewodu nie powinna być mniejsza od średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Wszystkie urządzenia grzewcze firmy Kratki.pl (wkłady kominkowe powietrzne, wodne oraz kozy) do prawidłowej pracy wymagają ciągu kominowego na poziomie 12 Pa ±2 Pa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA